Єрусалимський Ангел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єрусалимський Ангел
Angeldilikata.jpg
Народився 2 березня 1185
Єрусалим, Єрусалимське королівство
Помер 5 травня 1225 (40 років)
Ліката, Провінція Агрідженто, Сицилія, Італія
·Різана рана
У лику преподобний і католицький святий[d]
Медіафайли на Вікісховищі

Єрусалимський Ангел або отець Карм (народився в 1185 році в Єрусалимі, а помер 5 травня 1220 року в Лікаті) — самітник, кармеліт, святий католицької церкви. Він належав до першого покоління кармелітів, які прийшли зі Святої Землі до Європи на початку 13 століття. За датами існування Ордену можна говорити про його присутність у Римі під час понтифікату Папи Гонорія III, а також про проповідь на Сицилії та мученицьку смерть у 1220 році в місті Ліката[1]. Там, і зберігаються його мощі.

Біографія[ред. | ред. код]

Відбиток у старому німецькому молитовнику із зображенням ангела
св. Ангел на картині П'єтро Новеллі

Ангел народився в 1185 році на Святій Землі, за легендою в єврейській родині, яка прийняла християнство. В ній згадуються імена батьків Джессі і Марія та брата-близнюка — Ян[2]. У видінні Божа Матір мала сповістити батькам про народження братів, наказавши дати їм імена: Ангел та Іван. Коли дітям було чотири роки, батьки, попереджені про смерть, віддали їх на навчання до Єрусалимського патріарху . Далі їх мали віддати у монастир св. Анни біля Золотих воріт, які були родиною Пресвятої Діви Марії . Там хлопці вивчали грецьку, сирійську та латинську мови. У 18 років, після приєднання до пустельницького життя серед братів з гори Кармель, Ангел і його брат Іоанн повинні були прийняти свої обіти в руках генерала св. Брокард . Їхнє релігійне життя з самого початку було дуже наповнене чудесами, молитвами та релігійними чеснотами. Після навчання на священика і кількох років релігійного життя в пустелі Ангел був відправлений з проповідницькою місією до Олександрії (Єгипет.) Перед від'їздом у Ангела було видіння Христа, який наказав йому відправитися на євангілієвську місію на Сицилію і водночас оголосив про свою мученицьку смерть. Слухняний Ангел своїм настоятелям і наказу Спасителя через Єгипет, де Олександрійський патріарх передав йому мощі святих і ікону Божої Матері, написану св. Луки, щоб відвезти в Європу — він приїхав спочатку в Чивітавекк'ю, а потім в Рим. Там він виконав не тільки місію, отриману від генерала ордену — затвердження правління Папою Гонорієм III[2], але й мав прославитися проповідями в Латеранській базиліці . Оцінений у своєму харизматичному проповіднику, він був відправлений на Сицилію проти катарів і з надією навернути євреїв . Проповідуючи в сицилійському місті Ліката, він зіткнувся з гнівом лицаря-єретика Беренгарія, якого публічно засудив про свій кровозмішення з сестрою Маргарет[1]. Божевільство напало на св. Ангел під час проповіді в церкві св. Пилипа і Якова і завдав йому п'ять ран. Поранений Ангел помер через чотири дні — 5 травня 1220 р. — публічно пробачивши Беренгарію[3].

Слава про чудеса, вчинені Ангелом вже на Святій Землі, до приходу в Європу, пізніше в Рим і Сицилію, і дієвість його проголошення викликали перед ним благоговіння. Мученицька смерть призвела до його культу відразу після його смерті, а св. Ангел «відплатив» собі численними чудесами біля його гробниці.

Культ св. Ангел існує в Ордені принаймні з 1456 року, а датою його затвердження Папою Пієм II вважається 1459 рік[3].

Зображення Ангела[ред. | ред. код]

Гравюра кармелітів, Зустріч св. Ангел, св. Франциска і св. Домініка

Святий Ангел має всі атрибути, які найчастіше зустрічаються в іконописі: пальму з трьома коронами, меч, що застряг у серці та меч, що розсікає голову, кармелітський габіт, книгу в руці. Меч, меч і пальма говорять про його мученицьку смерть. Книга символізує проповідницьку харизму. На мученицькій долоні традиційно малюють корони трьома кольорами: червоним (мученицький), синім (споглядання) і зеленим («докторським»; це символ Божого вчення, проповідуваного людям)[4] .

Подібні атрибути присутні в найвідомішому зображенні св. Ангела, фра Філіппо Ліппі від 1430 р. — т. зв Мадонна ді Тривульціо, що зберігається в Мілані . Після 16 століття зображення св. Ангели стали дуже популярними, і серія з 16 картин, що зображують його життя, була представлена церкві Санта-Марія-ін-Траспонтіна в Римі — резиденції ордена -[5] .
Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б St. Angelus, Priest and Martyr (M) | THE WEBSITE OF THE CARMELITE ORDER | WELCOME. Архів оригіналу за 30 листопада 2020. Процитовано 1 листопада 2021. 
  2. а б [1], o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, "Niebo Karmelu" 
  3. а б Sant’ Angelo da Gerusalemme (di Sicilia) su santiebeati.it. Архів оригіналу за 1 листопада 2021. Процитовано 1 листопада 2021. 
  4. [2], Ks. prof. Marcin Puziak, "Stalle pokarmelickie w katedrze bydgoskiej, a hagiograficzna tradycja karmelitańska" 
  5. Św. Anioł z Sycylii (pl-PL). Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 1 листопада 2021. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • о. dr. Marcin Puziak, Na Piasku nr 9 (482), вересень 2017
  • батько доктор хаб. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, Niebo Karmelu, Вадовіце-Перемишль 2018
  • St. Angelus, Priest and Martyr (M) | THE WEBSITE OF THE CARMELITE ORDER | WELCOME. Архів оригіналу за 30 листопада 2020. Процитовано 1 листопада 2021. 
  • Saint Angelus of Jerusalem (амер.). 25 квітня 2009. Архів оригіналу за 1 листопада 2021. Процитовано 1 листопада 2021. 
  • о. Марцін Пузяк, доктор філософії, Кармеліцькі кіоски в соборі Бидгоща та агіографічна кармелітська традиція, в: Кармелітська спадщина Бидгоща, Бидгощ 2017