Єрусалимський Храм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрагмент макету Єрусалимського Храму періоду Ірода I Великого
Реконструкція даної споруди періоду «другого храму» (Christian van Adrichom, Köln-1584)
Реконструкція храму згідно Єзекіїля (гл. 40-48) французьким вченим та архітектором Шарлєм Шіпєзом (Charles Chipiez) у XIX ст.
Ісус виганяє торговців з храму

Єрусали́мський Храм (івр. בֵּית הַמִּקְדָּשׁ‎, Бет а-Мікдаш, тобто «Дім Святості»; івр. מִּקְדָּשׁ‎, Мікдаш) — стародавній центр єврейського релігійного життя.

Храм був центром прощ та поклоніння. Це була пишна споруда, багато споряджена та оздоблена, розташована в укріпленому комплексі. Поклоніння, що включало жертвопринесення тварин (ягнят, голубів, телят, яливок) керувалося священиками, котрим допомагали левити, які теж виконували спів та музичний супровід. Була зроблена спроба відновити Храм за часів римського імператора Юліана у 362 році н. е., але вона була залишена, і сьогодні на місці Храму розташована мусульманська святиня.

Єрусалимський Храм в історії неєвреїв[ред.ред. код]

У Першому Храмі, особливо часто в часи правління царя Соломона, приносилися жертвопринесення від різних народів світу, які таким чином виказували шану Богу. Храм був для стародавнього світу Домом миру.

Останній храм має певний стосунок і до християнства, бо був тісно пов'язаний з життям Ісуса Христа. По 8 днях по народженні Христа, малюка принесли в храм, щоби посвятити Його Господу та скласти жертву. Щорічно батьки Христа направлялись з Ним на Пасху до храму. Ще в дитинстві, на свято Пасхи, батьки знайшли 12-ти річного Ісуса в храмі дискутуючим зі священиками. Пізніше знову Ісус направлявся до храму на Пасху, і знайшовши в ньому торговців, які продавали волів, овець і голубів та міняли гроші, Він їх вигнав. Це описується в Євангеліє від Матфея в 21 розділі:

І зайшов Ісус до храму Божого і вигнав всіх продавців і покупців з храму…

І казав їм: написано: «дім Мій домом молитви назветься», а ви зробили його вертепом розбійників.

Тут Він постійно відкрито навчав людей (Івана 18:20). Коли Він ходив у храмі, до нього прийшли первосвященики і питали, якою владою чинить Він чуда. Христос теж сидів навпроти скарбниці храму і спостерігав, як народ кидав мідяки, сказавши учням, що з-за свого убозтва, вдовиця поклала найбільше з усіх (Марка 12:41-44). При виході з храму Христос сказав, що цей храм буде зруйнований (Марка 13:2). Перед смертю Його привели в двір первосвященика храму Кайяфи, який Його там розпитував.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

  • Енциклопедія Макміллан (англійською): The Macmillan Encyclopedia. Лондон: Макміллан Лондон Лімітед, 1981, 1983, 1984, 1985.

Примітки[ред.ред. код]


Єврейська історія Це незавершена стаття з єврейської історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Юдаїзм Це незавершена стаття про юдаїзм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.