Єрусалимський вірменський патріархат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Єрусалимський патріархат Вірменської апостольської церкви (точне самоназва: Апостольська кафедра святого Якова в Єрусалимі, вірм. Առաքելական Աթոռ Սրբոց Յակովբեանց ՅերուսաղեմԱռաքելական Աթոռ Սրբոց Յակովբեանց Յերուսաղեմ) — автономний патріархат Вірменської Апостольської церкви. Вірменський Патріарх в Єрусалимі (з 24 січня 2013 року Нурхан Манукян) має сан архієпископа і визнає духовний авторитет Католикоса всіх вірмен ВАЦ. Резиденція Єрусалимського Вірменського Патріарха знаходиться в історичному районі Єрусалиму — Вірменському кварталі Старого міста (Собор Святого Якова).

У віданні патріархату знаходяться вірменські церкви Ізраїлю (в Єрусалимі, Яффо, Рамлі і Хайфі) і Йорданії. До 1930 року Вірменська Єрусалимська Патріархія мала єпархії в Лівані і Сирії, однак після геноциду вірмен в Туреччині, заради збереження інституту Кілікійського Католикосату ВАЦ, ці єпархії на прохання Католикоса всіх вірмен були тимчасово передані Киликийському Католикосату.

Історія[ред. | ред. код]

Ранню історію єпископської кафедри Єрусалиму див. статтю Єрусалимська православна церква

З 638 року вірмени, що зреклися постанови Халкідонського собору (451), з деякими перервами, самостійно (від православних) призначають своїх єпископів в Єрусалимі, які згодом отримали титул патріарха.

Коли вірмено-кілікійський цар Ошин і Католикос Костянтин III Кесараци примусили голів кілікійських єпархій Вірменської церкви прийняти рішення Сісського собору 1307 року про прийняття догматичних та обрядових змін, для унії з Римом, патріарх Єрусалиму Саргіс, бажаючи зберегти чистоту віровчення Вірменської церкви, придбав у султана Єгипту грамоту про виведення свого престолу з-під адміністративної влади Кілікійської Вірменії і з 1311 року почав незалежно вести свої справи. Однак духовний зв'язок зі всією Вірменською церквою було збережено.

Права і привілеї Вірменської патріархії Єрусалима[ред. | ред. код]

Вірменська патріархія, нарівні з патріархіями грецької та латинської церков, володіє правом власності на частину основних Святинь Святої Землі, в храмі Різдва у Віфлеємі і в храмі Воскресіння в Єрусалимі.

Посилання[ред. | ред. код]