Єсун-Темур I (імператор Юань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єсун-Темур
монг. ᠶᠢᠰᠦᠨᠲᠡᠮᠦᠷ
монг. Есөнтөмөр
Yesun.jpg
Народився 28 листопада 1293(1293-11-28)
Монголія
Помер 15 серпня 1328(1328-08-15) (34 роки)
Шанду
Поховання
Громадянство
(підданство)
Flag of Yuan Dynasty.jpg Династія Юань
Національність монгол
Діяльність правитель
Титул імператор
Посада Каган і Імператор Китаю
Термін 1323—1328
Попередник Шідебала
Наступник Раджапіка
Рід Чингізиди
Батько Гаммала
Мати Буян Келміш
Брати, сестри
У шлюбі з Бабухан-хатун
Діти Раджапіка

Єсун-Темур (монг. Есөн Төмөр, 28 листопада 1293 —15 серпня 1328) — 6-й імператор династії Юань та великий каган Монгольської імперії у 13231328 роках. Храмове ім'я Тайдін-ді.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у 1293 році у Монголії. Був сином Гаммала, онука Хубілая. Гаммала був джиноном на півночі Монголії. Після його смерті у 1302 році Єсун-Темур успадкував цей титул. Протягом правління Хайсан-Темура, Аюрбарібада він значно посилив свій вплив у Монголії. У 1323 році таємно взяв участь у змові проти Шідебала. Того ж року на курултаї біля берегів Керулена Єсун-Темура було оголошено новим володарем імперії. По прибуттю до Даду, столиці держави, він наказав страти учасників змови проти Шідебала, щоб відвести від себе підозру у змові проти свого попередника. Після страти основних заколотників Єсун-Темур оголосив амністію іншим їхнім прихильникам.

За його правління найбільшу вагу отримали мусульмани. За наказом імператора почали будувати багато мечетей. Водночас Єсун-Темур відмовився від переслідування конфуціанців.

Єсун-Темур провів адміністративну реформу, під час якої усю територію було поділено на 18 провінцій. На чолі їх стояли спеціальні губернатори, які підпорядковувалися центральному уряду.

У зовнішній політиці продовжував підтримуватися політики своїх попередників. Навіть зумів визнати владу Узбек-хана, володаря Золотої Орди.

Помер Єсун-Темур у літній резиденції Шанду 15 серпня 1328 року, залишивши спадкоємцем трону свого сина Раджапіку.

Джерела[ред. | ред. код]

  • C.P.Atwood-Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire, p.430