Іббі-Сін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іббі-Сін
Bead dedicated to the Moon god-AO 27622-IMG 0571-black-wb.jpg
Діяльність суверен[d]
Конфесія Шумеро-аккадська міфологія
Батько Шу-Сін
У шлюбі з Геме-Енліла[d]

Іббі-Сін (букв.«Названий Сіном»)  (Іббі-Суен)— цар Ура, цар Шумера і Аккаду, правив приблизно в 2028-2003 до н. е., останній з III династії Ура. Син Шу-Сіна.

Правління[ред.ред. код]

Нашестя амореїв[ред.ред. код]

Хоча Іббі-Сін і був, так само як його попередники, обожнений за життя, але він вже не користувався такою могутністю. За даними ономастики велике число царських чиновників у той час складали амореї; багато з них займали досить високі посади і користувалися довірою молодого царя.

У його правління аморейські орди, навіть не намагаючись прорватися на південь через розпечену «гіпсову пустелю» і побудовану царськими працівниками загороджувальну стіну, перейшли Верхню Месопотамію поперек із заходу на схід та переправилися через Тигр і Діялу та вторгаються в сільськогосподарські райони Нижньої Месопотамії зі сходу на захід. Амореї гнали свою худобу на шумеро-аккадські хлібні поля, оточували міста, відрізаючи шляхи від них до центру держави, і не отримуючи звідти допомоги, місцеві енсі стали відходити від Ура. Так на 3-му році правління Іббі-Сіна (бл. 2025 до н. е.) від його царства відпала Ешнунна, енсі якій Ітурі ще зовсім недавно був відданим намісником батька Іббу-Сіна, царя-бога Шу-Сіна й будував, присвячений останньому, храм в Ешнунні. У тому ж 3-му році спалахнуло повстання в країні Сімуррум, яке було з великими труднощами придушене Іббі-Сіном.

Відпадання провінцій[ред.ред. код]

Древнє Межиріччя

На 4-му році (бл. 2024 до н. е.) У залежному Еламі почалися смути. Цар Еламської області (згідно Сімашко) Енпі-луххан (шумерські джерела називають його Енбілуа) здійснив набіг з гір на Сузіану і звільнив міста Аван, Адамдун, Сузи. На 5-му році (бл. 2023 до н. е.) від царства Ура відокремився збунтований Лагаш, де ще в 3-му році зійшов з політичної сцени суккальмах Вараді-Нанна. У тому ж 5-му році Іббі-Сін для зміцнення східних кордонів видав свою сестру єдинокровну за енсі міста-держави Запшалі. На 6-му році (бл. 2022 до н. е.) відпала Умма. Під загрозою захоплення виявилися життєво важливі центри Урської держави. Датувальна формула 6-го правління Ібб-Сіна говорить про зміцнення стін Ніппура і Ура. Загони гурушейвсюди розбігалися, грабуючи казенне добро разом з амореями, щоб прогодуватися.

Голод в країні. Створення царства Ісін[ред.ред. код]

На 6-му році (бл. 2022 до н. е) в Урі почався голод, оскільки урожай в столицю перестав надходити з доброї половини округів. Іббі-Сін послав свого сановника Ішбі-Ерру в ще не зворушені навалою західні райони країни з дорученням закупити у общинників зерно для державного господарства. Закупивши велику кількість ячменю (понад 10 млн літрів) за недорогою ціною (1 гіну або сикль (1/120 кг) срібла за 1 гур (225 л) зерна і звіз його в маленький окружний центр Ісін, на одному з каналів, недалеко від стародавнього Ніппура, Ішбі-Ерра зажадав у Іббі-Сіна 600 тур для перевезення зерна до столиці; тур у царя не було. Тоді Ішбі-Ерра, відчувши свою силу, збунтувався проти Ура і заснував своє власне царство. На 7-му році правління Іббі-Сіна (бл. 2021 до н. е.) Ішбі-Ерра захопив місто Ніппур. У його руках опинилися не тільки храмові багатства, але і царська скарбниця, як припускають, споруджена тут ще Шульгі. Мало того, захопивши священне місто Ніппур, Ішбі-Ерра придбав право на титул царя Шумера. Енсі Казаллу Пузур-Німушда і енсі Гіркаля Кірбуба, послані на чолі війська битися з Ішбі-Еррою, перейшли на його сторону. Вже в 2021 до н. е. Ішбі-Ерра фактично царював, спочатку обережно називаючи себе «лугалем своєї країни», а з 2017 до н. е. прийняв повну царську титулатуру і ввів власні датіровочние формули.

Походи в Елам[ред.ред. код]

У 2022 до н. е. почав похід в Елам, де відвоював міста захоплені Енпі-лухханом (Аван, Адамдун, Сузи), взяв у полон Енпі-луххана і відвіз його в Ур. Через кілька років у 2018 до н. е. здійснив похід в непокірний Елам, де зайняв місто Хухнурі. Але це були останні успіхи Іббі-Сіна.

Розгром Ура[ред.ред. код]

Тим часом в Урі становище ставало трагічним. За 1 сикль срібла продавався вже не 1 гур, а 1/60 гура (менше 7 літрів) ячменю чи, оскільки доступ до моря був відкритий, — близько 12 кг риби. Але все ж Ібби-Сін зумів протриматися в Урі до 2003 до н. е., коли амореї пропустили через зайняті ними землі військо царя Еламської області Симашко Хутран-темпті і його союзників «воїнів племені су» (тобто субареїв). Ур був захоплений і сильно зруйнований Еламітами, які тоді були союзниками амореїв. У джерелі, що дійшло до новітніх часів — шумерському літописі «Плачі про загибель Ура», розповідається що місто було подпалене Еламітами і повністю розграбоване:

" … тоді добрий (?) Вітер з міста вкрали, і місто в руїни — о горе, батько Наннар! — Місто на руїни звернули: народ плаче. Тоді добрий (?) Вітер з країни вигнали: народ плаче. У його стінах дірок наробили: народ ридає!
У святкових вратах, в тих, де раніше ходили люди, розкидані трупи. На широких вулицях, де проходили святкування, лежать убиті. На площах, де відзначали державні свята, складені гори мертвих. Кров ллється на землю, як мідь і олово в плавильну піч, трупи як жир овечий, розкладаються на сонці …
Люди Ура, порубав сокирами, шоломи з голів розгубили; як газель, вбита полюванням, лежать, уткнувшись губами в пил. Його люди, поранені списами, лежать неперев'язаних. Його люди, побиті Клевцов, лежать з непокритою головою. Де не так давно, їхні дружини народжували дітей, лежать (мертві) у власній крові …
Хто наважився чинити опір, того побито зброєю. Хто рятувався втечею, того забрала буря. І сильний і слабкий, всі загинули в Урі, всі як один. Літні люди — чоловіки і жінки, що не покинули своїх будинків, згоріли у пожежі. Немовлят, що лежать на колінах матерів, як рибу забрала вода (каналів). Молодих мешканців, дітей та підлітків, пов'язали мотузками, синів і слуг Ура забрали в рабство …
Загинув державний суд — народ плаче. Державну думу поглинуло болото — народ плаче. Мати залишила дочку свою, сина розлучили з батьком — народ ридає!
З міст його рідних прогнали народ «чорноголових»! Їх покровителька, немов перелякана птиця, Нінгаль, покинула місто, немов налякана крилата птиця, покинула своє місто!
Про батько Наннар, Ур спустошений, і жителі його розігнані !
.

Іббі-Сін в ланцюгах був поведений в Елам. Подальша доля Іббі-Сіна невідома. Правив Іббі-Сін 24 роки.

Через шість років після розгрому Ура Еламіти вивели своє військо. Влада над Межиріччям перейшла до царів Ісіна.

Література[ред.ред. код]

  • Stiebing Jr., William H. (2003). Ancient Near Eastern History and Culture. New York: Pearson Education. ISBN 0-321-06674-X.
  • История Древнего Востока. Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации. Часть 1. Месопотамия / Под редакцией И. М. Дьяконова — М.: Главная редакция восточной литературы издательства «Наука», 1983. — 534 с. — 25 050 экз. (рос.)
  • Історія Стародавнього Сходу — Крижанівський О. П.