Ібрагім аль-Муттакі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ібрагім аль-Муттакі
Дірхем аль-Муттакі
Ім'я при народженні أبو إسحاق إبراهيم بن جعفر المقتدر
Народився 908
Баґдад
Помер липень 968
Баґдад
Громадянство Багдадський халіфат
Національність араб
Діяльність халіф
Титул халіф
Посада Abbasid caliphd
Термін 940—944 роки
Попередник ар-Раді
Наступник аль-Мустакфі
Конфесія іслам
Рід Аббасиди
Батько аль-Муктадір
Мати Зухра
Брати, сестри Ахмад ар-Раді і Муті
У шлюбі з Теменні
Діти 1 син

Ібрагім аль-Муттакі (*908968) — 21-й володар Багдадського халіфату в 940944 роках. Тронне ім'я перекладається з арабської мови як «Той, хто боїться Бога» (інший варіант «Той, хто покладається на Бога»). Повне ім'я — Абу Ісхак Ібрагім ібн Джафараль-Муктадір аль-Муттакі Лілах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Аббасидів. Старший син халіфа аль-Муктадіра. Народився у 908 році в Багдаді, отримавши ім'я Ібрагім. Про його молоді роки відомо замало. У 940 році після смерті брата ар-Раді впливовий сановник Байкам, що обіймав посаду аміра аль-умара (головнокомандувача), на зборах знаті обрав спадкоємцем трону Ібрагіма, який прийняв ім'я аль-Муттакі.

З самого початку халіф опинився між ворогуючими групами знаті, майже не впливаючи на керування державою. Невдовзі Байкама вбили курди. За намовою впливового військовика Мухаммада ібн Ра'іка аль-Муттакі втік до Мосулу під захист династії Хамданідів. Звідси державою керували Наср аль-Хасан Хамданід та ібн Ра'ік.

У 942 році ібн Ра'іка вбили Хамданіди, які захопили важливе місто Алеппо та всю Північну Сирію. Після цього аль-Муттакі разом з військом Хамданідів прибув до Багдада. Втім, незабаром Наср аль-Хасан Хамданід внаслідок інтриг халіфа залишив Багдад. Новим амір аль-умаром аль-Мутаккі призначив тюркського військовика Тузуна, який допоміг позбавивтися Хамданідів.

У 943 році під час відсутності Тузуна в Багдаді втік до Хамданідів, сподіваючись за допомогою них спекатися Тузуна. Але зрештою залишив Хамданідів, перебрався до Раккі. Спочатку вів перемовини з Іхшидами, які пропонували сховатися в Єгипті. Проте халіф не пристав на цю пропозицію. Він розпочав перемовини з Тузуном, який обіцяв халіфові безпеку. Втім у 944 році по прибуттю до Багдада того було повалено й осліплено. Аль-Муттакі відправлено до в'язниці. Новим халіфом поставлено стриєчного брата Абдуллаха.

Тривалий час перебував у в'язниці. Колишній володар помер у 968 році за невідомих обставин.

Родина[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dictionnaire historique de l'islam, Janine et Dominique Sourdel, Éd. PUF, (ISBN 978-2-13-054536-1)
  • Kennedy, Hugh (2006). When Baghdad Ruled the Muslim World: The Rise and Fall of Islam's Greatest Dynasty. Cambridge, MA: Da Capo Press. ISBN 978-0-306814808.