Івано-Франківська теологічна академія греко-католицької церкви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Івано-Франківська теологічна академія Української греко-католицької церкви — вищий богословський навчальний заклад УГКЦ. Розташований в місті Івано-Франківськ на вулиці Василіянок № 64. Івано-Франківський Теологічно-Катехитичний Духовний Інститут реорганізований у 2000 р. в Івано-Франківську Теологічну Академію, 30 липня 2014 року Теологічну Академію було перейменовано на Івано-Франківський Богословський Університет імені святого Івана Золотоустого[1].

Історія[ред. | ред. код]

Після виходу з підпілля УГКЦ у 1989 р. та проголошення акту незалежності України в 1991 р. розпочалась активна робота по відновленню навчального процесу Івано-Франківської духовної семінарії УГКЦ імені святого мученика Йосафата. Яка була першою на теренах тодішнього СРСР. В ній відбувалося навчання стаціонарно і заочно для вже служачих кліриків і майбутніх кліриків. Для лекцій обиралася оренда аудиторій різних установ міста, але основним приміщенням був актовий зал монастиря Василіян на Майзлях м. Івано-Франківськ. Оскільки перше приміщення семінарії на вулиці Сірика № 3 всіх не вміщало. Викладачами були професори виховані до Другої світової війни, частина викладачів була з місцевих вишів та запрошені були викладачі з української еміграції. Спочатку на перший курс вступило понад 400 семінаристів, а на наступний рік кількість семінаристів разом із заочною формою навчання нараховувала близько 900 осіб. До організації виникнення навчального закладу доклав зусилля ординарій Івано-Франківський єпископ Софрон Дмитерко. Який почав добиватися повернення споруди на вулиці Сестер Василіянок під духовний навчальний заклад і ремонту в ньому для придатності. Третім ректором Семінарії був призначений у 1990 р. Іриней Білик.

На базі Духовної семінарії 25 липня 1991 р. Радою з питань релігії при Кабінеті Міністрів УРСР (Держ. Ком. релігій) зареєстрований «Івано-Франківський теологічно-катехитичний духовний інститут», а семінарія продовжила свою діяльність окремо як «Івано-Франківська Вища духовна семінарія». З отриманням нової реєстрації і залученням більшого професорського складу на базі цієї Семінарії в 1996 році почався випуск Теологічного Інституту. Який згодом і став нинішньою Теологічною академією. На катехитично-педагогічному факультеті почали навчатись монахині і кандидатки в чернецтво. З-за кордону після захисту наукових ступенів в вишах повернулися священики і доповнили професорський склад викладачів із еміграції.

До організації виникнення Теологічної Академії доклав зусилля єпископ Івано-Франківської єпархії Софрон Мудрий[2], який був професором ще в період її існування як «Івано-Франківський Теологічно-Катехитичний Духовний Інститут». Він же був призначений у 1994 р. четвертим ректором Івано-Франківської семінарії. Серед перших студентів були не лише вихідці з України, але і з Республіки Білорусі, Мармарощини Румунії, Російської Федерації тощо.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Хто ми є, «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ БОГОСЛОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ СВ. ІВАНА ЗОЛОТОУСТОГО», 17 липня 2014 р.
  2. Р. А. Горбань, Р. І. Делятинський, «Івано-Франківська Теологічна Академія УГКЦ», Енциклопедія Сучасної України

Джерела[ред. | ред. код]

  • Головатий М. І. 200 вулиць Івано-Франківська. — Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2010. — С. 52—53.
  • Горбань Р., Делятинський Р. Івано-Франківська Теологічна Академія УГКЦ: традиції та становлення: (до 125-річчя Івано-Франків. єпархії УГКЦ, 20-річчя виходу з підпілля Духовної Семінарії та 10-річчя заснування Теолог. Акад.). — Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2010.
  • Нарис історії Івано-Франківської (Станіславівської) духовної семінарії імені святого священномученика Йосафата. Івано-Франківськ, 2007.

Посилання[ред. | ред. код]