Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
ІФНТУНГ
IFNTU of Oil and Gas emblem.jpg
Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas (IFNTUNG).JPG
Університет нафти і газу
?координати: 2362664 ·R (Івано-Франківськ)
Міжнародна назва Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas
Назва латиною Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas
Тип Національний
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Івано-ФранківськІвано-Франківськ
Засновано 1967
День вишу 21 вересня
Акредитація IV  рівня
Ректор Крижанівський Євстахій Іванович
Студентів 10 000
Випускники Категорія:Випускники Івано-Франківського технічного університету нафти і газу
Штаб-квартира Івано-Франківськ
Адреса 76019, м. Івано-Франківськ, вул. Карпатська, 15
Сайт nung.edu.ua
CMNS: Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу у Вікісховищі

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (ІФНТУНГ) — єдиний в Україні вищий навчальний заклад IV рівня акредитації нафтогазового профілю, багатофункціональний та розгалужений навчально-науково-виробничий комплекс, база Прикарпатської регіональної організації студентів та викладачів з довузівською та післядипломною підготовкою, в якому в 8 інститутах, 3 коледжах та фізико-технічному ліцеї, що входять до структури університету, навчається більше 10 тисяч студентів, в тому числі — до 590 іноземних студентів з 36 країн Європи, Азії та Африки.

ВНЗ заснований у 1967 р. як Івано-Франківський інститут нафти і газу. З 1994 р. — державний технічний університет нафти та газу IV рівня акредитації, з 2001 р. — національний. Член УАБО.

Історія ІФНТУНГ[ред. | ред. код]

Головний навчальний корпус ІФНТУНГ
Головний навчальний корпус ІФНТУНГ
ІФНТУНГ Інститут Інформаційних Технологій

Історія Івано-Франківського національного технічного університету починається у 1960 році, коли розпочав свою роботу Станіславський загальнотехнічний факультет Львівського політехнічного інституту. У 1963 році факультет реорганізовано в Івано-Франківську філію Львівського політехнічного інституту із відділеннями нафтової і газової промисловості та загальнотехнічним (директор — Є.Г.Шелепін), а згодом сюди переведено ще й нафтовий факультет. Упродовж 1963—1964 років з'являються нові факультети: механічний факультет (1963), факультет автоматизації та економіки (1966—1967).

У 1967 році відповідно до наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР на базі Івано-Франківської філії Львівського політехнічного інституту був створений Івано-Франківський інститут нафти і газу.

З 1968 р. у ВНЗ почала функціонувати аспірантура. Протягом 1970-х років при ВНЗ створено музей історії інституту, обчислювальний центр, навчально-методичний відділ. 1978—1979 рр. ознаменувались активним будівництвом навчальних корпусів, науково-технічної бібліотеки, спорткомплексу. Основним профільним підрозділом інституту був нафтогазопромисловий факультет. З його складу було виокремлено механічний і геологорозвідувальний факультети, а також факультет автоматики і економіки. Згодом відкрито факультети нафтогазопроводів та автоматизації та електрифікації. У 1981 р. було створено спеціальне конструкторсько-технологічне бюро (СКТБ) «Надра», що спеціалізувалось у сфері розробки і експлуатації нафтових і газових родовищ.

Із проголошенням незалежності України у вищій освіті розпочалися якісні зміни, що торкнулись й вишу. У 1993 році Міжгалузева акредитаційна комісія (МАК) ухвалила рішення про акредитацію інституту за ІV рівнем.

Навчальний корпус № 5
Навчальний корпус № 5

У 1994 році вийшла постанова Кабінету Міністрів України №244 від 20.04.94. р. «Про створення Івано-Франківського державного технічного університету нафти і газу на базі Івано-Франківського інституту нафти і газу». Першим ректором університету обрано проф. Є. І. Крижанівського (з 2009 р. — член-кореспондент НАН України, з 2015 р. — академік НАН України), який до цього часу очолює ВНЗ.[1]

У 2001 р. згідно з Указом Президента України університету було надано статус національного. З 2001 по 2009 роки в університеті було здійснено великий об'єм робіт відповідно до Болонської декларації. У 2004 році ІФНТУНГ одним з перших взяв участь у проведенні педагогічного експерименту з кредитно-модульної системи при організації навчального процесу. Розширилось використання комп'ютерних технологій, зокрема розпочато впровадження в університеті дистанційної форми навчання, а згодом створено Центр дистанційного навчання. Для навчального процесу переобладнали та модернізували аудиторії, збільшили кількість спеціалізованих кабінетів та навчальних лабораторій. ІФНТУНГ проводить перепідготовку та підвищення кваліфікації керівних кадрів і спеціалістів нафтогазової галузі. У 2001 р. створено Інститут післядипломної освіти (ІПО).

У 2017 році на державному рівні в Україні відзначався ювілей — 50 років з дня заснування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (13 січня 1967).[2]

В університеті створено сучасну навчально-наукову інфраструктуру: вісім інститутів, кафедру військової підготовки, Бурштинський енергетичний коледж, Івано-Франківський коледж електронних приладів та Калуський коледж економіки, права та інформаційних технологій, де  навчаються понад десять тисяч студентів.  Серед викладачів університету — понад 100 докторів наук, професорів, більш як 400 кандидатів наук, доцентів. Лауреатами Державних премій в галузі науки і техніки  стали 20 викладачів і працівників ІФНТУНГ. В університеті створено 19 наукових шкіл. 

Важливу роль в житті університету відіграє його міжнародна наукова і освітня діяльність. Студенти ІФНТУНГ мають можливість навчатися у Краківській гірничо-металургійній академії ім. С. Сташіца (Польща) і отримати диплом магістра європейського взірця, проходять виробничі практики і стажування у навчальних закладах Німеччини, Чехії, Польщі, Угорщини, Канади, Туреччини, Греції та інших країн. Університет є учасником зарубіжних проєктів: 7-ї Рамкової програми ЄС із досліджень та інновацій; Програми прикордонного співробітництва Угорщина — Словаччина — Румунія — Україна тощо. Університет серед перших в Україні організував свою діяльність згідно з міжнародними стандартами Міжнародної організації з стандартизації (стандарти ІSО), Європейської асоціації забезпечення якості вищої освіти (стандарти й директиви ENQA) та міжнародної робочої угоди (стандарти IWA) у сфері освіти.

Дипломи європейського зразка отримують магістри інституту нафтогазової інженерії
Дипломи європейського зразка отримують магістри інституту нафтогазової інженерії
Геологічний музей
Геологічний музей

Матеріально-технічна база університету охоплює 12 навчально-лабораторних корпусів, Геологічний музей, бібліотеку, 8 гуртожитків, базу відпочинку, базу практик, спортивні споруди (стадіон, легкоатлетичний манеж, плавальний басейн, 6 спортивних залів), 4 кафе, їдальню, профілакторій  Створено Дністровський інженерно-екологічний навчально-науковий виробничий протипаводковий полігон (с. Маямпіль Галицького району).

Освітня діяльність[ред. | ред. код]

Освітня діяльність університету (вища освіта університетського рівня, повна загальна середня освіта, післяшкільна освіта неуніверситетського рівня, професійна освіта) сертифікована на відповідність вимогам ДСТУ ISO 9001:2009 «Системи управління якістю» та підтверджена сертифікатом на систему управління якістю освітніми послугами[3]: сертифікати на відповідність вимогам ДСТУ ISO 9001:2009 №UA2.IF.QMS.46-19 та  №UA2.IF.QMS.47-19 від 16.01.2019.

Навчально-наукові інститути[ред. | ред. код]

Інститут архітектури, будівництва і енергетики[ред. | ред. код]

Інститут природничих наук і туризму[ред. | ред. код]

Інститут гуманітарної підготовки та державного управління[ред. | ред. код]

Інститут економіки та менеджменту[ред. | ред. код]

Інститут інженерної механіки[ред. | ред. код]

Інститут інформаційних технологій[ред. | ред. код]

Інститут нафтогазової інженерії[ред. | ред. код]

Кафедра військової підготовки[ред. | ред. код]

Інститут післядипломної освіти[ред. | ред. код]

Тренажерний буровий центр
Тренажерний буровий центр

Інститут післядипломної освіти[4] — навчально-методичний, навчально-організаційний і науково-дослідний підрозділ Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, створений для практичного втілення концепції вищої багатоступеневої інженерно-технічної освіти та неперервної фахової підготовки за всіма базовими спеціальностями університету. 1992 року утворений факультет післядипломної освіти; 29 серпня 2001 року факультет післядипломної освіти реформовано в інститут післядипломної освіти (ІПО); 30 червня 2004 року створено Тренажерний буровий центр в складі ІПО, акредитований 13 жовтня 2004 року міжнародною організацією IWCF. 

В Інституті післядипломної освіти при ІФНТУНГ можна здобути освітній ступінь «магістра» за всіма акредитованими спеціальностями університету , за умови наявності базової або повної вищої освіти. Термін навчання залежить від раніше здобутої освіти і визначається окремим рішенням приймальної комісії університету.

Навчання іноземних студентів[ред. | ред. код]

В ІФНТУНГ навчаються студенти з багатьох країн
В ІФНТУНГ навчаються студенти з багатьох країн

Серед основних завдань університету — зміцнення його позицій на міжнародному ринку освітніх послуг, залучення іноземних студентів, пошук партнерів для реалізації освітніх проєктів. Міграційні, організаційні та інформаційні послуги для іноземних студентів та вчених, які задіяні в різноманітних освітніх та науково-дослідних програмах забезпечує центр міжнародної інтеграції вищої освіти (ЦМІ). Робота центру полягає в організації доуніверситетської підготовки іноземних громадян та наданні освітніх послуг іноземним громадянам за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «магістр», «доктор філософії».

Упродовж 2002—2016 рр. кількість іноземних студентів в університеті постійно зростала. У 2011 р. було створено відділення підготовки іноземних громадян до вступу у ВНЗ України. Сьогодні в університеті навчаються понад 600 іноземних громадян із 42 країн світу.

Науково-дослідна та інноваційна діяльність[ред. | ред. код]

Макет бурової вишки
Макет бурової вишки

Науково-дослідна робота в університеті має давнє європейське коріння. Основний напрям наукової діяльності учених ІФІНГ — це розроблення та удосконалення технологій і технічних засобів інтенсифікації процесів розвідки, буріння, видобутку, транспорту та зберігання нафти і газу.

1994 року ІФІНГ акредитовано за ІV рівнем і реорганізовано у державний університет. Такі організаційні зміни дали значний поштовх науково-дослідній роботі: створено Нафтогазовий технологічний центр; 19 класів комп'ютерної підготовки, два науково-дослідних інститути (нафтогазових технологій, екологічної безпеки та прикладних ресурсів), навчальний науково-виробничий центр «Інтехцентр». 2000 року університет створив інноваційну структуру «Нафтогазовий науково-технологічний парк», метою якої є організація розробки та прискореного впровадження нових наукомістких, конкурентоспроможних, енергоощадних та економічно безпечних технологій і технічних засобів пошуку, видобутку, транспорту, зберігання і переробки нафти і газу. У 2007 році створено науково-дослідний інститут нафтогазової енергетики та екології.

Сонячні батареї .jpg

 У складі науково-дослідної частини університету функціонують науково-дослідні лабораторії, відділ комерціалізації об'єктів інтелектуальної власності та інформаційних технологій; відділ стандартизації, сертифікації, метрології та управління якістю; відділ підготовки фахівців високої кваліфікації.

Упродовж 2005—2016 рр. 20 науково-педагогічних працівників університету стали лауреатами Державної премії України в галузі науки і техніки. Молоді науковці ВНЗ постійно отримують стипендії Президента України для підтримки наукових досліджень докторів наук, Кабінету Міністрів України для молодих учених, іменні стипендії Верховної Ради України.  

Важливим напрямом науково-інноваційної діяльності університету є 19 наукових шкіл, в рамках яких виконуються фундаментальні та прикладні дослідження на світовому рівні. До пріоритетних фундаментальних напрямів наукових досліджень належать найважливіші проблеми фізико-математичних та технічних наук, фундаментальні проблеми сучасного матеріалознавства. Серед прикладних напрямів — це інформаційні та комунікаційні технології; енергетика та енергоефективність; раціональне природокористування; нові речовини і матеріали. Вони підпорядковані Комплексній цільовій програмі університету «Науково-організаційні засади нарощування видобутку вітчизняних нафти і газу, їх транспортування та диверсифікації постачання для енергетичної безпеки України», положення якої лягли в основу підписаного Меморандуму про співпрацю між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та ІФНТУНГ щодо нарощування видобування вітчизняних енергоносіїв та забезпечення широкої диверсифікації шляхів і джерел постачання первинних енергоресурсів, зокрема нафти і природного газу. Науковці ІФНТУНГ взяли участь в розробці засад реформування енергетичного сектору України.

Одна з сучасних лабораторій університету
Одна з сучасних лабораторій університету

Активно розвивається міжнародне наукове співробітництво.  Проведено роботи із трансферу технологій неруйнівного контролю бурового та нафтогазового обладнання з України у В'єтнам та Індію, фундаментальні геоекологічні дослідження із університетом Норд (Бая-Маре, Румунія), Агенцією охорони навколишнього середовища США (Денвер, Чикаго), Інститутом розвитку навколишнього середовища Центральної Європи (Будапешт, Угорщина), університетом Філліпса (Марбур, ФРН), триває плідна робота із Краківською гірничо-металургійною академією ім. Сташіца (Польща), технічним університетом Клуі-Напока (Румунія), Дрезденським університетом (ФРН).

За сприяння та підтримки вітчизняних та іноземних компаній в університеті відкрито низку високотехнологічних лабораторій: лабораторія апаратно-програмних засобів «SIEMENS» кафедри комп'ютерних технологій в системах управління та автоматики; науково-дослідницька лабораторія тампонажних розчинів кафедри буріння нафтових та газових свердловин; лабораторія автоматизованих систем керування та промислових телекомунікацій «Phoenix-Contact» та лабораторія Smart-технологій на базі обладнання корпорації «Honeywell» при кафедрі інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем. Запрацювала «IT-Академія» — перший пілотний проєкт корпорації «Майкрософт» для підготовки молодих спеціалістів рівня Junior. Всього в університеті працюють 30 науково-дослідних лабораторій, науково-навчальний центр, 3 науково-дослідницькі центри, науково-освітній центр «Сланцевий газ», бізнес-інкубатор.

Наукове містечко «Нова Енергія»

В університеті відкрилось наукове містечко «Нова Енергія» — повноцінний навчально-тренінговий комплекс для людей різних вікових категорій з метою поширення знань про нові наукові досягнення, нові розробки та новітні технології у сфері енергетики та відновних джерел енергії та пропагування енергоощадних технологій серед населення.

Наукові школи[ред. | ред. код]

Лауреати Державних премій України[ред. | ред. код]

Міжнародна діяльність[ред. | ред. код]

Міжнародна діяльність Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу проводиться за такими основними напрямами:

 • підготовка студентів з числа іноземних громадян;
 • інтеграція університету до європейського та світового науково-освітнього простору шляхом співробітництва із зарубіжними університетами, організаціями, асоціаціями, фондами тощо;
 • участь у міжнародних грантових програмах і проєктах для залучення зовнішніх матеріально-технічних ресурсів;
 • міжнародна академічна мобільність, стажування та підвищення кваліфікації студентів, викладачів та науковців університету, а також їх участь у міжнародних тренінгах, конференціях, виставках і семінарах;
 • програма отримання подвійних дипломів.
Ifntuog11.jpg

Активна освітня та науково-дослідна співпраця пов'язує ІФНТУНГ з Краківською гірничо-металургійною академією ім. С. Стащиця (Республіка Польща), Реджайнським університетом (Канада), Північним університетським центром Бая Маре, Технічним університетом Клуж Напока (Румунія), Технічним університетом Кошице (Словаччина), Університетом Мохамеда Бугуера м. Бурмердес (Алжирська народна республіка), Університетом Мішкольц (Угорщина), Університетом Нурланда (Норвегія), Ліннеус університетом (Швеція) та ін. На сьогодні університет виконує понад 40 угод з 20 країнами світу.

ІФНТУНГ — учасник багатьох інших програм транскордонного та транснаціонального співробітництва. Університет має довготривалу співпрацю з  провідними установами Королівства Норвегії та реалізує проєкт Україна-Норвегія «Професійна перепідготовка звільнених у запас кадрових військовослужбовців Збройних сил України та інших силових структур, членів їх сімей та сприяння їх працевлаштуванню».

IFNTUog 12.jpg

Університет бере участь в освітній програмі Європейського Союзу TEMPUS з 2006 року. Загалом університет виконав близько 10 проєктів за цією програмою. З 2011 р. в університеті діє Національний контактний пункт (НКП) за напрямом «Енергетика», з 2013 р. — НКП «Безпечна, екологічно чиста та ефективна енергетика» програми «Горизонт 2020». Відбувається стажування  студентів університету в рамках Міжнародної організації з обміну студентів IAESTE та  AIESEC. У 2009 році створене Івано-Франківське студентське відділення Спілки інженерів-нафтовиків (SPE) — міжнародного об'єднання вчених, інженерів, менеджерів, спеціалістів і студентів.

З 2013 по 2017 рік університет був партнером міжнародного консорціуму за Темпус проєктом TATU[5]. В результаті реалізації проєкту був створений тренінг-центр з промислової атоматизації. Також такі центри були створені в університетах партнерах в Україні — НУ «ОМА», ДонНТУ, ХНУРЕ, ОНПУ[6][7].

Дозвілля[ред. | ред. код]

Широку палітру різновидів відпочинку пропонує студентам та викладачам Центр культури і дозвілля студентів (ЦКіДС) університету. 

Ifntuog 14.jpg

Уже стало традицією щорічне проведення святкових концертів до Дня університету, Дня матері; оглядів-конкурсів художньої самодіяльності студентів «Агов! Ми шукаємо таланти»; літературно-музичної композиції з нагоди вшанування генія українського народу поета Т. Г. Шевченка тощо. В університеті проходять різноманітні молодіжні шоу, дні культури різних країн. Університет славиться своїми колективами художньої самодіяльності, серед яких народне тріо «Водограй», шоу-балет «Експромт», ансамбль бального танцю «Боне денс», колектив спортивного танцю «Брейк денс», ансамбль народного танцю «Самоцвіти», театральна студія «Креатив», вокально-інструментальний колектив «Захід бенд», студентське тріо «Artvoise», студентська збірна команда КВК «Наф і Га».

Ifntuog 16.jpg

Студенти мають можливість проводити багато часу у спортивному комплексі університету ім. А. П. Гемби, який має 5 спортивних залів, 25-метровий плавальний басейн, легкоатлетичний манеж, тренажерний зал, легкоатлетичний стадіон, футбольне поле, 4 спортивних майданчики, сауну, масажний кабінет та кабінет лікарського контролю. Функціонують 14 спортивних секцій. Оновлений стадіон готовий приймати учасників міжнародних змагань.

Серед відомих спортсменів ІФНТУНГ: Н. Непорадна, МСМК, чемпіонка світу та Європи з легкої атлетики серед юніорів, учасниця XXVIII олімпійських ігор в Афінах, Л. Воронянський, МС, срібний призер чемпіонату світу з гирьового спорту м. Шатілон (Італія) 2008 р.,  Х. Стуй, МСМК, бронзова призерка Всесвітньої універсіади 2011 року в Пекіні, бронзова призерка Олімпійських ігор 2012 року в Лондоні в естафетному бігу 4×100 м, С. Сеник, двічі чемпіон України зимового та літнього сезону з легкої атлетики, А. Журавель, чемпіон України  та Європи (2016 р.), переможець Міжнародного турніру в Польщі з кіокушин карате.

Відомі випускники[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ректорат | Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. nung.edu.ua. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 2 лютого 2022. 
 2. Постанова Верховної Ради України від 22 грудня 2016 року № 1807-VIII «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2017 році». Архів оригіналу за 16 листопада 2018. Процитовано 3 лютого 2018. 
 3. № UA 2.047.09517-15. Архів оригіналу за 13 вересня 2016. Процитовано 21 березня 2017. 
 4. ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ. Архів оригіналу за 8 травня 2017. Процитовано 20 березня 2017. 
 5. | Про команду TATU Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Архів оригіналу за 18 листопада 2020. Процитовано 13 листопада 2020. 
 6. Тренінги по технологіям автоматизації для України. doed.nure.ua (укр.). Кафедра ПЕЕА ХНУРЕ. Архів оригіналу за 5 березня 2021. Процитовано 27 січня 2021. 
 7. Про проект ТАТУ. tatu.org.ua. Trainings in Automation Technologies for Ukraine TATU. Архів оригіналу за 13 листопада 2020. Процитовано 27 січня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]