Котляревський Іван Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Іван Котляревський)
Перейти до: навігація, пошук
Іван Котляревський
Котляревський І.jpg
При народженні Іван Петрович Котляревський
Дата народження 29 серпня (9 вересня) 1769(1769-09-09)
Місце народження Полтава, Полтавський полк, Російська імперія
Дата смерті 29 жовтня (10 листопада) 1838(1838-11-10) (69 років)
Місце смерті Полтава, Полтавська губернія, Російська імперія
Підданство Flag of Russia.svg Російська імперія
Рід діяльності педагогіка
дипломатія
поезія
драматургія
Напрямок сентименталізм
бурлеск
Жанр поема
п'єса
Magnum opus: «Енеїда»
Нагороди
Орден Святої Анни 3 ступеня

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Wikisource-logo.svg Роботи у  Вікіджерелах

Котляре́вський Іва́н Петро́вич (29 серпня (9 вересня) 1769(17690909), Полтава, Полтавський полк, Російська імперія — 29 жовтня (10 листопада) 1838, Полтава, Полтавська губернія, Російська імперія) — український письменник, поет, драматург, основоположник сучасної української літератури, громадський діяч. Підтримував зв'язки з декабристами. Його поема «Енеїда» (1798) стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою.

Котляревський зробив найвагоміший внесок у становлення сучасної української літературної мови. В умо­вах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови, його поема «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», написані на основі живого усного мов­лення народу, започаткували новий етап фор­мування літературної мови.

Біографія[ред.ред. код]

Пам'ятник І. П. Котляревському, Полтава (1903), фото 2008 року
Будинок Котляревського у Полтаві, робота Тараса Шевченка 1845 р.
Полтава. Будинок де жив Іван Котляревський.
Листівка початку ХХ ст.

Народився в Полтаві в сім'ї канцеляриста. З 1780 по 1789 рік вчився у духовній семінарії. У 17891793 роках працював канцеляристом, у 17931796 роках — домашнім учителем у сільських поміщицьких родинах.

У 17961808 роках перебував на військовій службі в Сіверському карабінерському полку. У 18061807 роках Котляревський в ранзі штабс-капітана брав участь у російсько-турецькій війні 1806–1812 років, був учасником облоги Ізмаїлу. В 1808 вийшов у відставку з орденом Святої Анни 3-го ступеня.

З 1810 року працював наглядачем «Дому для виховання дітей бідних дворян».

У 1812 році, під час походу Наполеона I Бонапарта на Росію, Котляревський, за дозволом малоросійського генерал-губернатора Якова Лобанова-Ростовського[ru], сформував у містечку Горошині Хорольського повіту на Полтавщині 5-й український козачий полк (за умови, що полк буде збережено після закінчення війни як постійне козацьке військо), за що отримав чин майора.

У 18171821 роках — директор Полтавського вільного театру.

У 1818 році разом з Василем Лукашевичем, Володимиром Тарновським та ін. входив до складу полтавської масонської ложі «Любов до істини». Член Вільного товариства любителів російської словесності з 1821 року. За свідченнями декабриста Матвія Муравйова-Апостола, які він дав під час слідства у справі декабристів, член Малоросійського таємного товариства[1]. Слідчий комітет залишив це без уваги.

Котляревський сприяв у 1822 році викупові з кріпацтва українського і російського актора Михайла Щепкіна.

У 18271835 роках — попечитель «богоугодних» закладів.

Помер і похований у Полтаві.

Літературна діяльність[ред.ред. код]

Перше видання «Енеїди»[2], 1798
Учасники з'їзду українських письменників з нагоди 100-річчя виходу у світ «Енеїди» Івана Котляревського. Львів. 1898

Цікава доля літературних творів Котляревського. Ще в семінарії «римач»-початківець писав вірші «малоросійською» мовою до окремого альманаху «Полтавська муха», який пізніше називали сатиричним журналом. Проте широкому колу читачів Іван Петрович відомий передусім завдяки своїй «Енеїді».

«Енеїда»[ред.ред. код]

Котляревський — автор «Енеїди» (1798, у трьох частинах; 1842 — повне посмертне видання) — першого твору нової української літератури, написаного народною мовою. Взявши за основу сюжетну канву однойменної поеми Вергілія, Котляревський в традиціях давнього українського бурлеску створив свій оригінальний художній твір. У поемі автор відтворив різні сторони життя українського суспільства у другій половині XVIII століття. Національне забарвлення і співчуття до долі простого народу зумовили великий успіх «Енеїди» серед сучасників. За мотивами поеми були створені опери «Еней на мандрівці» (композитор Ярослав Лопатинський) та «Енеїда» (композитор Микола Лисенко, лібретто Миколи Садовського).

«Пісня на Новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну»[ред.ред. код]

У 1804 році написав «Пісню на Новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну» (вперше опублікована Яковом Головацьким у журналі «Пчела» в 1849). Попри дещо «сервілістичний» (за визначенням Бориса Грінченка) сюжет (оспівування царського урядовця), твір позначений яскравим народним гумором, а також має окремі елементи соціальної сатири (критика «панів-людоїдів», що «зо злої волі не дають орати нив», тощо).

Драматургія[ред.ред. код]

У 1819 роцi Котляревський написав для Полтавського театру п'єсу «Наталка Полтавка» (надрукована 1838 року) і водевіль «Москаль-чарівник» (надрукований 1841 року), які стали основою започаткування нової української драматургії. Микола Лисенко, використавши доробок своїх попередників (Анатолія Барсицького, Алоїза Єдлічки) створив оперу «Наталка-Полтавка».

Характерні риси драматургічної творчості Івана Котляревського:

 • невелика кількість дійових осіб,
 • вдало вибраний конфлікт,
 • напруженість і природність розвитку сюжету,
 • стрункість композиції,
 • органічно вмонтовані в текст пісні,
 • народна, індивідуалізована й гранично виразна мова,
 • гумор,
 • чіткість ідей,
 • рельєфно зримі образи.

Оцінка творчості[ред.ред. код]

Творчість Котляревського високо цінував Тарас Шевченко. Поет в 1838 році написав вірш «На вічну пам'ять Котляревському», в якому підносив Котляревського, як національного співця та прославляв як творця безсмертної «Енеїди».

Однак вже Пантелеймон Куліш мав строгіший погляд на творчість та громадську поставу Котляревського. Куліш звинувачував свого колегу по перу в догоджанні високим чиновникам російської колоніальної адміністрації — князю Куракіну, князю Рєпніну тощо. Цим закидам опонує український літературознавець І. Снігур, який 1946 року оприлюднив у емігрантському журналі «Похід» наступну репліку:

« Іван Котляревський, зберігаючи теплу пам'ять про Гетьманщину («Так вічной пам'яти бувало у нас в Гетьманщині колись»), опоминаючись за народну правду («Мужича правда все колюча, а панська на всі боки гнуча»), без будь-якого, проте, внутрішнього психологічного конфлікту поєднує свою симпатію до козацької минувшини з більш ніж толерантним ставленням до царського державного устрою, — з симпатією до таких його репрезентантів, як генерал-губернатор князь Олексій Куракін, князь Рєпнін, князь Лобанов-Роставецький. При чому Котляревський робить це цілком щиро, без ніякого наміру користолюбно здобувати прихильність впливових людей, що цілком несправедливо закидає йому Пантелеймон Куліш. І цей внутрішній конфлікт не виникає у Котляревського тому, що поняття української нації уклалося в його свідомості як складова частина поняття російської держави, частина, підпорядкована цілому…[3]  »

Михайло Коцюбинський, характеризуючи роль Котляревського в розвитку української культури, підкреслив, що «занедбане й закинуте під сільську стріху слово, мов фенікс з попелу, воскресло знову… і голосно залунало по широких світах» із його творів.

Пам'ять[ред.ред. код]

Садиба-музей І. П. Котляревського, Полтава, 2008

1952 року в Полтаві було відкритий літературно-меморіальний музей Котляревського.

1969 року в Полтаві на Івановій горі відкритий музей-садиба Івана Котляревського — меморіальний комплекс на основі садиби, де 1769 року народився і де мешкав Іван Петрович Котляревський.

У багатьох містах України (Київ, Полтава, Чернігів, Вінниця, Хмельницький, Чернівці, Прилуки, Лубни, Бердичів тощо) є бульвари і вулиці, названі на честь поета.

У Полтаві[4] та Києві[5] є парки, названі на честь поета.

Багато навчальних закладів (школи, ліцеї, вузи), закладів культури носять ім'я поета:

У філателії та нумізматиці[ред.ред. код]

28 жовтня 1998 року Національний банк України на честь 200-річчя першого видання «Енеїди» у серії «Духовні скарби України» випустив золоту пам'ятну монету номіналом 100 гривень.

22 вересня 2009 року Національний банк України на честь Івана Петровича Котляревського у серії «Видатні особистості України» випустив срібну монету номіналом 5 гривень.

Stamp of Ukraine s74.jpg
Eneida coin.jpg
Котляревський реверс.jpeg
Поштова марка України, присвячена І. П. Котляревському, 1994 рік «Енеїда»
Золота пам'ятна монета НБУ номіналом 100 гривень, 1998 року. Реверс
«Іван Котляревський»
Срібна пам'ятна монета НБУ 5 гривень, 2009 року. Реверс
The Soviet Union 1969 CPA 3765 stamp (Ivan Kotliarevsky).jpg
Coin of Ukraine Eneida A.jpg
Котляревський аверс.jpeg
Марка Пошти СРСР на честь 200-річчя І. П. Котляревського, 1969 рік «Енеїда» 
Золота пам'ятна монета НБУ номіналом 100 гривень, 1998 року. Аверс
«Іван Котляревський»
Срібна пам'ятна монета НБУ 5 гривень, 2009 року. Аверс

У літературі[ред.ред. код]

Український радянський письменник Анатолій Хорунжий зробив штабс-капітана І. П. Котляревського головним героєм історичного оповідання «В тривожний рік» — про внесок українського народу в перемогу 1812 року у війні Російської імперії з Французькою імперією. Оповідання опубліковане в збірці «Давня французька пісенька» 1981 року. Сюжет твору підкреслює, що І. Котляревський був тоді відомим і популярним як автор поеми «Енеїда» особливо серед українських селян: «Панас „Енеїду“ Вашу напам'ять знає… Офіцери знайшли її в одному маєтку, щовечора читали та реготали, а він тим часом всю її до пам'яті взяв».

Пам'ятники[ред.ред. код]

Премії[ред.ред. код]

Твори[ред.ред. код]

Екранізації[ред.ред. код]

За мотивами його поеми «Енеїда» Ніною Василенко створено мультфільм «Пригоди козака Енея» (1969), а в 1991 році — «Енеїду» Володимира Дахна. За п'єсою «Наталка Полтавка» знято однойменні кінокартини в 1909, 1936 і 1978 роках (телефільм), а за п'єсою «Москаль-чарівник» — стрічки 1909, 1911 і 1995 років. Про нього знято фільм «Іван Котляревський» (1967, режисер Олександр Ігішев).

Бібліографія[ред.ред. код]

 • Волинський П. К. Іван Котляревський: Життя і творчість. — 2-ге вид., доп. і перероб. — К. : Державне видавництво художньої літератури, 1955. — 204 с.
 • Волинський П. К. Іван Котляревський: Життя і творчість. — 3-тє вид., доп. і перероб. — К. : Дніпро, 1969. — 270 с.
 • Енеида на Малороссійскій языкъ перелицїованная И. Котляревскимъ. Въ трехъ частяхъ. — СПб., 1798. — 170 с.
 • Іван Котляревський. Бібліографічний покажчик. 1798–1968 / М. О. Мороз (уклад.).— К., 1969. — 287 с.
 • Котляревський І. П. Повне зібрання творів: У 2-х т. — К. : Академія наук Української РСР, 1952–1953.
 • Котляревський І. П. Повне зібрання творів. — К. : Наук. думка, 1969. — 510 с.
 • Котляревський І. П. Твори: У 2-х т. — К. : Дніпро, 1969.
 • Малий словник історії України / В. А. Смолій (ред.). — К. : Либідь, 1997. — 464 с.
 • Хропко П. П. Іван Котляревський. Біографічний нарис. — К. : Дніпро, 1969. — 102 с.

Найважливіші повторні видання творів[ред.ред. код]

 • Вергилиева Энеида на малороссийский язык перелицованная. [Ч. І, ІІ, III]. — СПб. : тип. Ив. Глазунова, 1808. — 148 с.
 • Москаль-чарівник. Малороссийская опера. — М. : тип. Николая Степанова. Вийшла в рамках видання Украинский сборник И. И. Срезневского. Книжка вторая. — X., 1841. — 46 с.[11]
 • Москаль-чарівник. — СПб. : тип. Департамента уделов, 1862. — 66 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера. — СПб., 1862. — 80 с.
 • Писання. — СПб. : вид. П. Куліша, тип. Департамента уделов, 1862. — 451 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — К., 1874. — 409 с.
 • Москаль-чаривнык. Вид. 3-тє. — К. : изд. И. Л. Холевинского, 1875. — 64 с.
 • Наталка Полтавка. Вид. 4-те. — К. : изд. И. Л. Холевинского, 1875. — 66 с.
 • Писання. Виргилиева Енеида. Вид. 3-тє. — К. : изд. И. Л. Холе­винского, 1875. — 282 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. Изд. 2-е. — К., 1875. — 409 с.
 • Онищкевич І. Руська бібліотека. Т. І. Писання I. П. Котля­ревського, В. А. Гоголя, П. П. Артемовського-Гулака. — Львів : з печатні Ін-та Ставропиг., 1877. — С. 1–134.
 • Виргилиева Енеида на украинскую мову перелицована. — К. : тип. Б. Л. Фронцкевича, 1878. — 408 с.
 • Виргилиева Енеида на украинскую мову перелицована. — Жи­томир : вид. Панчешникова, 1886. — 304 с.
 • Наталка Полтавка (Повесть из малороссийской жизни). — М. : изд. Губанова, 1887. — 107 с.
 • Виргилиева Енеида на украинскую мову перелицована. Вид. 10-те. — К. : изд. Гомолинского, 1888. — 320 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийский водевиль в 1 действии. — Одесса : изд. В. Уточкина, 1888. — 63 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. — М. : изд. Русск. книжн. магазина, 1889. — 520 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера в 2-х действиях. — К. : изд. Гомолинского, 1889. — 64 с.
 • Виргилиева Энеида на малороссийский язык переложенная. — К.— Одесса : изд. Русск. книжн. музык. магазинов Бо­леслава Корейво, 1890. — 338 с.
 • Енеида на малороссийский язык перелицованная. — СПб. : изд. А. С. Суворина, [1890]. — 290 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийская опера в 1-м действии. — СПб. : изд. А. С. Суворина, 1890. — 43 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийский водевиль в 1-м действии. — К. : тип. Федорова, 1890. — 64 с.
 • Наталка Полтавка (Перша українська оперета у 3-х діях). Музику впорядкував М. Лисенко. — К., 1890. — 46 с.
 • Наталка Полтавка. За ред. І. С. Левицького. — К. — Одеса : изд. Болеслава Корейво, 1890. — 82 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. С очерком жизни и портретом автора. — М. : изд. Русск. книжн. магазина, 1890. — 520 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. С био­графией автора и словарем к Энеиде, составленным С. П. Катрановым. — К. — Одесса : изд. Книжн. музык. ма­газинов Болеслава Корейво, 1890. — 495 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2-х действиях. — СПб. : изд. А. С. Суворина, 1891. — 59 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера. — М. : тип. Вильде, 1894. — 108 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — Полтава : изд. Полт. губ. земства, 1896. — 440 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — М. : изд. И. А. Морозова, 1897. — 280 с.
 • Виргилиева Энеида на малороссийский язык переложенная. — К. : тип. Н. Т. Корчак-Новицкого, 1898. — 145 с.
 • Энеида на малороссийский язык перелицованная. — Львів : вид. Наук, т-ва ім. Т. Г. Шевченка, 1898. — 113 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2-х действиях. СПб. : изд. А. С. Суворина, [1898]. — 59 с.
 • Перше видання Енеїди І. Котляревського, передруковане в столітню річницю його. — Львів : наклад книгарні Наук. т-ва ім. Шевченка, 1898. — 113 с.
 • Виргилиева Энеида на малороссийский язык переложенная. — К. : Унив. тип, 1899. — 145 с.
 • Наталка Полтавка (Малороссийская опера). Проверенный текст. (по изданию 1838 г. и открытому списку 1820 г.). — К, 1903. — 47 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2 д. с нотами на все мотивы. — Одесса : изд. Д. Сегон, 1903. — 35 с.
 • Твори Івана Котляревського, Петра Артемовського-Гулака, Євгенія Гребінки. — Львів : вид. т-ва «Просвіта», 1904. — 360 с.
 • Енеида на малороссийский язык перелицованная. — СПб. : изд. А. С. Суворина, 1904. — 296 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2-х действиях. — К. : изд. Т. А. Губанова, 1908. — 25 с.
 • Наталка Полтавка. З споминками Ів. Тобілевича. — Полтава : вид. Г. І. Маркевича, 1909. — 55 с.
 • Твори. — К. : Вік, 1909. — 293 с.
 • Енеїда на українську мову перелицьована. [К.] : друк. Гросмана, 1912. — 224 с.
 • Твори. Кн. I, П. К, 1912. Кн. І. Енеїда, 208 с.; кн. II. На­талка Полтавка. Укр. опера на 2 дії. Москаль-чарівник. Водевіль на одну дію. 88 с.
 • Собрание сочинений. На малорусском языке. — СПб. : тип. П. Я. Синченко, 1913. — 279 с.
 • Енеїда. На українську мову перелицьована. З життєписом і словником. — К. : вид. Є. Череповського, 1918. — 252 с.
 • Збірник творів. — Катеринослав, Укрвидав, 1918. — XIV + 272 с.
 • Наталка Полтавка. Українська оперета. — [Катеринослав], вид-во «Слово», 1918. — 40 с.
 • Москаль-чаривнык (Малороссийский водевиль в одном дей­ствии). Малороссийский сборник повестей, сцен, расска­зов и водевилей. — М., 1900. — 221 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. С порт­ретом, биографией автора и словарем к «Энеиде», со­ставленным С. П. Катрановым. — Изд. 3-е. — К. — Одесса, изд. Книжн. магазинов Б. Корейво, 1900. — 495 с.
 • Віргілієва Енеїда на українську мову перелицьована. — К. : изд. Т. А. Губанова, 1901. — 248 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийский водевиль в 1-м действии. — К. : тип. Т. А. Губанова, 1901. — 107 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера в 2-х действиях. — К. : изд. Т. А. Губанова, 1901. — 107 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — М. : изд. И. А. Морозова, тип. Вильде, 1901. — 280 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на 2 дії. — [К.] : вид-во «Криниця», 1918. — 64 с.
 • Твори. — Вид. 2-ге. — К. : Вік, 1918. — 170 с.
 • Енеїда. На українську мову перелицьована. Поема в 6-ти части­нах. З примітками та критичними статтями. — К. : вид-во «Криниця», 1919. — XXIV + 224 с.
 • Віргілієва Енеїда. Текст із 1-го повного видання для шкіль­ного ужитку приготовив В. Щурат. — Львів, наклад, кни­гарні Наук, т-ва ім. Т. Г. Шевченка, 1924. — 184 с.
 • Енеїда / Передмова Юр. Меженка. — К. : вид-во «Час», 1926. — 239 с.
 • Твори. — К. : ДВУ, 1926. — 366 с.
 • Твори [Повне зібрання]. — К. : вид-во «Час», 1926. — 302 с.
 • Енеїда. Передмова І. Айзенштока. — [X.] : Книгоспілка, [1928]. — XLVI + 252 с.
 • Твори. — [X.] : ДВУ, 1928. — 366 с.
 • Твори. — Львів : вид. т-ва «Просвіта», 1928. — 344 с.
 • Енеїда. — К. : Книгоспілка, 1930. — 250 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на 2 дії. — X.—Дніпропетр. : ДВУ, 1930. — 78 с.
 • Твори. [X.] : ДВУ, 1930. — 366 с.
 • Енеїда / Передмова І. Айзенштока. — X.—К. : ЛІМ, 1931. — XXXVI+297 с.
 • Енеїда (Поема). — Вид. 2-ге. — X. : ЛІМ, 1933. — 408 с.
 • Москаль-чарівник. Український водевіль на одну дію. — [К.—X.] : Держлітвидав, 1935. — 48 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — [К.—X.] : Держ­літвидав, 1935. — 64 с.
 • Вергілієва Енеїда / Вступна стаття М. Новицького. — К : Держ­літвидав, 1936. — ХV + 264 с.
 • Вибрані твори. В одному томі / Передмова М. Новицького. — [К.—X.] : Держлітвидав, 1936. — XXII + 134 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на 2 дії. — К.—X. : Держ­літвидав, 1936. — 56 с.
 • Вергілієва Енеїда. — К.—X. : Держлітвидав, 1937. — 152 с.
 • Вибрані твори. — [К.—X.] : Держлітвидав, 1937. 157 с.
 • Вибрані твори. В 1 т. / Передмова М. Новицького. — Вид. 2-ге. — К.—X. : Держлітвидав, 1937. — 400 с.
 • Наталка Полтавка; Москаль-чарівник. — [X.] : Дитвидав, 1937. — 79 с.
 • Вергілієва Енеїда. — К. : Держлітвидав, 1938. — 256 с.
 • Енеїда. — [X.], Дитвидав, 1939. — 292 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — М. : Укрдержвидав, 1943. — 64 с.
 • Енеїда. — [К.] : Укрдержвидав, 1944. 263 с.
 • Москаль-чарівник. Український водевіль на одну дію. — К. : Мистецтво, 1945. — 49 с.
 • Энеида / Перевод с укр. [і передмова] К. Худенского. — Кали­нинград : Калининградская правда, 1957. — 271 с.
 • Твори / Вступна стаття Є. П. Кирилюка. — К. : Держлітвидав України, 1960. — 360 с.
 • Енеїда / [Вступна стаття; «Сто п'ятдесят років „Енеїди“»]. — К. : Держлітвидав України, 1948. — 153 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — К. : Мистецтво, 1948. — 55 с.
 • Твори. Вступна стаття І. Стебуна. — К. : Держлітвидав України, 1948. — 214 с.
 • Твори. — К. : Держлітвидав України, 1948. — 212 с.
 • Енеїда; Наталка Полтавка; Москаль-чарівник. — К. : Держліт­видав України, 1950. — 220 с.
 • Повне зібрання творів. В 2-х т. — К. : Вид-во АН УРСР, 1952–1953. — T. І. Вступна стаття А. Шамрая. 1952. — 536 с.
 • Енеїда. — К. : Держлітвидав України, 1953. — 128 с.
 • Энеида / Перевод с укр. И. Бражнина. Вступ. статья И. Еремина. — M. : Гослитиздат, 1953. — 224 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — К. : Мисте­цтво, 1953. — 55 с.
 • Повне зібрання творів. В 2 т. — К. : Вид-во АН УРСР, 1952–1953. Т. II. Вступна стаття Є. П. Кирилюка. 1953. — 188 с.
 • Енеїда. — К. : Держлітвидав України, 1955. — 200 с.
 • Энеида / Перевод с укр. И. Бражнина. Вступ. статья И. П. Ере­мина. — М. : Гослитиздат, 1955. — 259 с.
 • Москаль-чарівник. Комедія на одну дію. — К. : Мисте­цтво, 1955. — 43 с.
 • Наталка Полтавка / Вступна стаття А. Шамрая. — К. : Мисте­цтво, 1955. — 75 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — К. : Держліт­видав України, 1957. — 58 с.
 • Твори. Вступна стаття Є. П. Кирилюка. — К. : Держлітвидав України, 1957. — 397 с.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Декабристы. Биографический справочник / Под ред. академика М. В. Нечкиной. — М. : Наука, 1988. — С. 88. (рос.)
 2. Малороссійская Енеида въ трехъ частяхъ. Съ пріобщеніемъ значенія Малороссійскихъ словъ какъ содержащихся въ оной, такъ и весьма многихъ другихъ. Въ Санктпетербургѣ, 1798 года (Наступна сторінка:) Енеида на малороссійскій языкъ перелицїованная И. Котляревскимъ. Часть I. Съ дозволенія Санктпетербургской Цензуры. Иждивеніемъ М. Парпуры. Въ Санктпетербургѣ, 1798 года. (Наступна сторінка:) Любителям малороссійскаго слова Усерднѣйше посвящается.
 3. Снігур І. Шевченко і нація // Літературно-мистецький місячник «Похід» (Гайденау, Німеччина). — 1946. — Ч. 1. — С. 6.
 4. Парк ім. І. П. Котляревського у Полтаві на Wikimapia
 5. Парк ім. Котляревського у Києві на Wikimapia
 6. Історія створення нашої гімназії
 7. Перший пам'ятник на могилі поставили в 1839 році. В 1900 році був встановлений новий надгробний пам'ятник. Чотиригранний гранітний обеліск темно-сірих кольорів із бронзовим барельєфом письменника в лавровому вінку. Нижче — слова Тараса Шевченка:
  Будеш, батьку, панувати,
  Поки живуть люди;
  Поки сонце з неба сяє,
  Тебе не забудуть!
 8. Ми любимо Україну! Іван Котляревський
 9. У Придністров'ї відкрили пам'ятник українському письменнику та офіцерові російської армії Іванові Котляревському (рос. В Приднестровье открыли памятник украинскому писателю и офицеру русской армии Ивану Котляревскому)
 10. Постанова Ради Міністрів Української РСР від 07.09.1990 № 244 «Про заснування премії імені І. П.  Котляревського».
 11. Бойко Іван. Українські літературні альманахи і збірники XIX — початку XX ст.. — К. : Наук. думка, 1967. — С. 37.

Література про Котляревського[ред.ред. код]

 • Нахлік Є. Перелицьований світ Івана Котляревського: текст – інтертекст – контекст. – Львів, 2015. – 543 с. : іл. 
 • Енциклопедія «Черкащина» / Упорядник Віктор Жадько. — К., 2010. — С. 466.
 • Жадько В. О. Український некрополь. — К., 2005. — С. 208.
 • Ніна Воскресенська про Олександра Македонського, Клеопатру, Івана Котляревського, Гаррі Гудіні, Фрітьофа Нансена / Н. Воскресенська. — К. : Грані-Т, 2007. — 120 с. — (Життя видатних дітей). — ISBN 978-966-2923-86-5.
 • Кулжинский И. Некоторые замечания касательно истории и характера малороссийской поэзии // Украинский вест­ник. — 1825. — Ч. 5. — № 2. — С. 100–101; Ч. 5. — № 3. — С. 186–187.
 • Стеблин-Каминский с. Биография поэта Котляревского // Северная пчела. — 1839. — № 146.
 • Галанин И. Котляревский // ЖМНП. — 1841. — Ч. 32. — Отд. 6. — С. 44.
 • Пассек В. Котляревский и его «Энеида», издаваемая в Харь­кове // Москвитянин. — 1841. — Ч. 2. — № 4. — С. 562–567.
 • Вергилиева „Энеида“, на малороссийский язык переложенная И. Котляревским. — Харьков, в университ. типографии, 1842. — С. 428. / Рец. : Библиотека для чтения. — Т. 56. — 1843. — Отд. 6. — С. 46–49.
 • Сементовский Н. Биографические заметки о Котляревском // Северная пчела. — 1846. — № 82–84.
 • Головацкий Я. Иван Котляревский // Пчола. — 1849. — № 3.
 • И. Г. Иван Петрович Котляревский // ЖМНП. — 1849. — Ч. 64. — № 10. — С. 37–41,
 • [Терещенко А.] Иван Петрович Котляревский // Основа. — 1861. — № 2. — С. 163–175.
 • H. М. Краткий исторический очерк украинской литературы // Основа, 1862. — № 3. — С. 53–57.
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания о И. П. Котляревском // Полт. губ. ведомости. — 1866. — № 45–47.
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания об И. П. Котляревском. Из записок старожила. — Полтава, 1869. — 39 с.
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания об И. П. Котляревском. Из записок старожила. — Вид. 2-ге. — Полтава. — 1871. — 39 с.
 • Українець [Драгоманов М.] Література російська, велико­руська, українська і галицька // Правда. — 1874. — № 2. — С. 59–69.
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания об И. П. Котляревском (Из записок старожила). — Полтава, 1883. — 44 с.
 • Горленко В. Из бумаг И. П. Котляревского // Киев. стари­на. — 1883. — № 5. — С. 146–154.
 • Н. М. В. [Минский]. Иван Петрович Котляревский (Критико-биографический очерк) // Новь. — Т. I, 1884. — № 4, декабрь. — С. 702–713; 1885. — № 5, январь. — С. 126–133.
 • Науменко В. К пятидесятилетию со дня смерти Ивана Пет­ровича Котляревского // Киев. старина. — 1888. — № 11. — С. 374–394.
 • [Без підп.] Энеида, перелицованная на малороссийский язык И. П. Котляревский. Изд. А. С. Суворина. СПб. / Рец. : Русская мысль. — 1889. — № 9. — С. 379–380.
 • Катранов с. Иван Петрович Котляревский. Биографический очерк / В кн. : Котляревский И. П. Полное со­брание сочинений на малороссийском языке. — К. — Одес­са, 1890. — С. III–XXIX.
 • Чайченко В. [Грінченко Б.] Іван Котляревський, український письменник. Життєписне оповідання. — Львів, 1891. — 38 с.
 • Дашкевич Н. Вопрос о литературном источнике украинской оперы И. П. Котляревского «Москаль-чарівник» // Киев. старина. — 1893. — № 12. — С. 451–481.
 • Перетц В. К исследованию о литературном источнике оперы И. П. Котляревского «Москаль-чарівник» // Киев. старина. — 1894. — № 3. — С. 548–551.
 • Боцяновский Вл. К вопросу об источнике водевиля Котлярев­ского «Москаль-чарівник» // Киев. старина. — 1894. — № 10. — С. 151–154.
 • Сумцов Н. Ф. К предстоящему юбилею «Энеиды» И. П. Кот­ляревского // Киев. старина. — 1897. — № 1. — С. 7–10.
 • Гринченко Б. Изменения текста «Энеиды» И. П. Котлярев­ского // Киев. старина. — 1897. — № 3. — С. 74–76.
 • А. Л[азаревский]. Поездка в Полтаву // Киев. старина. — 1897. — № 4. — С. 67–77.
 • Бучневич В. Е. Домик Котляревского и памятник его в Пол­таве // Историч. вестник. — 1897. — № 12. — С. 943–947.
 • [Гринченко Б.] Иван Котляревский. Описание его жизни. — Полтава : вид. Губ. земства, 1898. — 48 С. 
 • Коваленко Гр. Иван Котляревский. Биографический очерк. — Чернігів : тип. Губ. земства, 1898. — 20 с.
 • На великі роковини в пам'ять Івана Котляревського. — Перемишль : видав Володимир Масляк, 1898. — 56 с.
 • Дашкевич Н. Малорусская и другие бурлескные (шутливые) Энеиды // Киев. старина. — 1898. — № 9. — С. 145–188.
 • Коваленко Грицько. Століття «Енеїди» Івана Котляревсько­го // ЛНВ. — т. IV. — 1898. — Кн. 10. — С. 1–10.
 • Франко Іван. Писання I. П. Котляревського в Галичині // ЗНТШ. — т. XXVI. — 1898. — Кн. 6. — С. 1–14. [Див.: Фран­ко Іван. Твори. В 20 т. — Т. XVI. Літературно-критичні статті. — К. : Держлітвидав України, 1955. — С. 298–310.].
 • О. М[аковей]. Столітні роковини відродження українсько-ру­ського письменства // ЗНТШ. — т. XXVI. — 1898. — Кн. 6. — С. 1–14; також: ЛНВ. — т. IV. — 1898. — Кн. 11. — С. 101–114.
 • Василенко В. О юбилее и памятнике И. П. Котляревскому в Полтаве // Киев. старина. — 1898. — № 12. — С. 71–75.
 • Масляк В. Значення Ів. Котляревського в руській літерату­рі // Руслан. — 1898. — № 269–272; Діло. — 1898. — № 268–269.
 • Франко Іван. Галицький «Москаль-чарівник» // ЗНТШ. — Т. XXVII. — 1899. — Кн. 1. — С. 1–22. [Див.: Франко Іван. Про театр і драматургію. К. : Вид-во АН УРСР, 1957. — С. 156–159].
 • Срезневский Вс. Знакомство И. И. Срезневского с И. П. Котляревским // Киев. старина. — 1899. — № 1. — С. 1–8.
 • Коваленко Гр. [Б. Гринченко]. Иван Котляревский. Описание его жизни. Полтава, 1898. 48 С. / Рец. : ЛНВ. — Т. VII. — 1899. — Кн. 9. — С. 200.
 • Житецкий П. Энеида И. П. Котляревского и древнейший спи­сок ее // Киев. старина. — 1899. — № 10. — С. 1–30; № 11. — С. 127–166; № 12. — С. 277–300.
 • Грінченко Б. В справі рецензії на книжку Б. Грінченка «Иван Котляревский» // ЛНВ. — т. VIII. — 1899. — Кн. 10. — С. 39–40.
 • Житецкий П. «Энеида» Котляревского и древнейший список ее в связи с обзором малорусской литературы XVIII в. — К. : изд. «Киев, старина», 1900. — 174+130 с.
 • Житецкий П. «Энеида» Котляревского и древнейший список ее в связи с обзором малорусской литературы XVIII в. [Продовження] // Киев. старина, 1900. — № 1. — С. 16–45; № 2. — С. 163–191; № 3. — С. 312–336,
 • Франко Іван. П. Житецкий. «Энеида» И. П. Котляревского и древнейший список ее (Киевская старина, 1899, X–XII, 1900, I–III) / Рец. : ЗНТШ. — т. XXXVIII. — 1900. — Кн. 6. — С. 24–41.
 • Коваленко Гр. В справі рецензії на книжку Б. Грінченка «Иван Котляревский. Описание его жизни» // ЛНВ. — т. IX. — 1900. — Кн. I. — С. 64–65.
 • Ефименко А. Котляревский в исторической обстановке // Вестник Европы, 1900. — № 3. — С. 320–339.
 • Студинський Кирило. Козацтво і гайдамаччина в «Енеїді» Котляревського / В кн.: Студинський Кирило. Літературні замітки. — Львів, 1901. — С. 5–32.
 • Дашкевич Н. Старейший список «Малороссийской Энеиды» И. П. Котляревского // Чтения в ис. общ-ве Нестора летописца. — Кн. IV. — 1901. — Вип. I. — Отд. II. — С. 33–42.
 • Сперанский М. Заметки к истории «Энеиды» И. П. Котлярев­ского. — Львів. : изд. «Галицко-русской Матицы», 1902. — 16 с.
 • Кочубей М. Н. К вопросу о генетической связи «Москаля-чарівника» и «Простака». — СПб. : Изд-во худ. печати, 1902. — 60 с.
 • Грінченко Б. Оповідання про Івана Котляревського. — СПб., 1902. — 32 с.
 • Срезневский В. И. О нескольких автографах И. П. Котлярев­ского // ЖМНП. — 1902. — № 3. — С. 119–131.
 • Василенко Ник. К биографии И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1902. — № 4. — С. 1–5.
 • Отчет о сооружении памятника И. П. Котляревскому в г. Пол­таве. — Полтава : изд. Полт. гор. управы, 1903. — 33 с.
 • Тобілевич I. (Карпенко-Карий). «Наталка Полтавка». Сторін­ка з споминів / Літературний збірник, зложений на спо­мин О. Кониського. — К. : вид-во «Вік», 1903. — С. 102–110. [Див.: Хрестоматія критичних матеріалів. — Т. І. — К. : Рад. школа, 1947. — С. 30–35].
 • Малинка А. К вопросу об источнике «Москаля-чарівника» Котляревского // Киев. старина. — 1903. — № 7–8. — С. 1–4.
 • [Без підп.] Открытие памятника И. П. Котляревскому // Историч. вестник, 1903. — № 10. — С. 331–335.
 • Дмитриев Н. К истории открытия памятника И. П. Котляревскому в г. Полтаве // Киев. старина. — 1903. — № 10. — С. 153–167.
 • Ефименко А. И. П. Котляревский // Журнал для всех. — 1903. — № 10. — С. 1223–1228.
 • И. П. Котляревский (Опыт характеристики) // Русская мысль. — 1903. — № 10. — С. 125–140.
 • Коваленко Гр. Деятельность и значение И. П. Котляревского в истории украинского общества // Земский сборник Черниг. губ. — 1903. — Кн. 10–11. — С. 152–163.
 • В. — подав. До характеристики семінарських часів Івана Кот­ляревського // ЛНВ. — Т. XXIV. — 1903. — Кн. 12. — С. 209–215.
 • Сумцов Н. Ф. Бытовая сторона «Энеиды» И. П. Котляревско­го / В кн.: Сумцов Н. Ф. Из украинской старины. — X. : тип. «Печатное дело», 1905. — С. 14–35.
 • Срезневский В. К биографии И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1905. — № 6. — С. 239–242.
 • Павловский И. Фр. Участие И. П. Котляревского в формиро­вании малоросских казачьих полков в 1812 г. // Киев. старина. — 1905. — № 6. — С. 309–320.
 • П-ко Вл. И. П. Котляревский — ученик Екатеринославской семинарии. // Киев. старина. — 1905. — № 7–8. — С. 46–47.
 • Павловский И. Фр. К биографии И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1905. — № 10. — С. 1–10; № 11–12. — С. 65–66.
 • Павловский И. Фр. Полтава в XIX столетии (Очерки по ар­хивным данным, с рисунками) // Киев. старина. — 1905. — № 11–12. — С. 328–342.
 • Кримський А. Ода Сафо в перекладі Ів. Котляревського // ЛНВ. — Т. XXXIII. — 1906. — Кн. 3. — С. 516–517.
 • Доманицький В. Ода Сафо в перекладі І. Котляревського // Україна. — 1907. — № 7–8. — С. 234–236.
 • Павловский И. И. П. Котляревский. Биографический очерк. — X., 1908. 31 с.
 • Жук Михайло. Ілюстровані твори Котляревського («Твори» Ів. Котляревського, Київ, 1909) / Рец. : ЛНВ. — т. ХXVІІІ. — 1909. — Кн. 10. — С. 142–146.
 • Грінченко Б. Оповідання про Івана Котляревського. — [К.] : вид. М. Грінченко, [1912]. — 32 с.
 • Щепотьев Вл. Демократические симпатии И. П. Котляревско­го // Труды Полтавской ученой архивной комиссии, вип. VIII, Полтава, 1912. — С. 37–45.
 • Короленко В. Г. Случайные заметки. Котляревский и Мазе­па // Русские записки. — 1916. — № 10. — С. 284–296. [Див.: Короленко В. Г. Собрание сочинений. В 10 т. — Т. 8. — М. : Гослитиздат, 1955. — С. 373–378].
 • Житецький П. Г. «Енеїда» Котляревського в зв'язку з огля­дом української літератури XVIII століття. — К., 1919. — 120 с.
 • Бужинський М. Метрика І. П. Котляревського.— Україна, 1926. — № 5. — С. 70.
 • Айзеншток І. І. Котляревський і українська література. — X., 1927. — 289 с. — (Наукові записки Науково-дослідн. ка­федри укр. культури. — № 6).
 • Марковський М. Найдавніший список «Енеїди» І. П. Котля­ревського і деякі думки про генезу цього твору. — К. : Вид-во УАН, 1927. — 182 с. — (Збірник іс.-філол. відд. — № 44).
 • Айзеншток І. Котляревський як поет / В кн.: Котлярев­ський І. Енеїда. — X., 1928. — С. VII–XLVI.
 • Возняк М. Іван Котляревський (його життя й творчість) / В кн.: Котляревський Іван. Твори. — Львів : вид-во «Просвіта», 1928. — С. V–XXVIII.
 • Якимович с. Приповідки І. П. Котляревського // Етнограф. вісник, 1928. — Кн. 7. — С. 207–210.
 • Айзеншток І. «Енеїда» Котляревського / В кн.: Котлярев­ський І. Енеїда. — X. — К. : вид-во «ЛІМ», 1931. — С. V–XXXVI.
 • Новицький М[икола]. «Енеїда» І. П. Котляревського / В кн.: Котляревський Іван. Вергілієва Енеїда. — К. : Держлітвидав, 1936. — С. V–XXXIX.
 • Плющ П. П. До характеристики мовних засобів гумору в «Енеїді» Котляревського / Мовознавство (Ін-т мово­знавства АН УРСР). — Т. 4–5. — 1947. — С. 18–33.
 • Новицький М[икола]. І. П. Котляревський і його творчість / В кн.: Котляревський І. П. Вибрані твори. — Вид. 2-ге. — [К. — X.], Держлітвидав, 1937. — С. 5–42.
 • Стебун І. І. П. Котляревський / В кн.: Котлярев­ський І. П. Твори. — К. : Держлітвидав України, 1948. — С. 3–12.
 • Чаговець В. Невмируща Наталка / В кн.: Котлярев­ський І. Наталка Полтавка. — К. : Мистецтво, 1948. — С. 47–55.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський і російська літерату­ра // Наукові записки (Київський пед. ін-т). — Т. 7. — Філол. серія. — № 2, 1948. — С. 117–140.
 • Волинський П. К. До 150-річчя виходу в світ «Енеїди» І. П. Котляревського // Рад. школа. — 1948. — № 6. — С. 6–11.
 • Сиваченко М. «Енеїда» І. Котляревського (До 150-річчя з часу опублікування) // Вітчизна. — 1948. — № 12. — С. 131–140.
 • Возник М. Півтора сторіччя епохальної книги. [Про «Енеї-ду»] // Рад. Львів. — 1948. — № 12. — С. 67–72.
 • Пільгук Іван. Народні мотиви творчості Котляревського // Рад. література, 1938. — № 11. — С. 161–180.
 • Крижанівський Степан. Шевченко і Котляревський // Літ. журнал. — 1938. — № 11. — С. 114–116.
 • Киселев П. И. П. Котляревский // Лит. обозрение, 1938. — № 22. — С. 73–74.
 • Стебун I. I. I. П. Котляревський. Критико-біографічний нарис. — Вид. 2-ге, випр. — К. : Держлітвидав, 1941. — 92 с.
 • Пільгук Ів. Минуло сто літ… («Енеїда» Котляревського) // Літ. і мистецтво. — 1942. — № 20.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський. Лекція для студентів-заочників пед. вишів. — К. : Рад. школа, 1950. — 31 с.
 • Секарєва К. М. Рукописи І. П. Котляревського // Рад. літе­ратурознавство. — 1950. — № 13. — С. 70–71.
 • Гудзий Н. К. «Энеида» И. П. Котляревского и русская травестированная поэма XVIII в. // Вестник Моск. ун-та, 1950. — С. 127–143.
 • Сенченко Іван. Живий Котляревський // Літ. і мистецтво. — 1944. — № 1.
 • Чаговець Всеволод. Великий співець України.— Рад. Україна, 1944. — № 177.
 • Плющ П. П. Ідіоматичні вислови в «Енеїді» Котляревського (До питання про народну українську фразеологію в «Енеїді») // Наукові записки (Ін-т мовознавства АН УРСР). — Т. ІІ–III. — 1946. — С. 47–76.
 • Коваленко Леонід. Поет, новатор і патріот // Вітчизна. — 1946. — № 6. — С. 149–162.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський і російська літера­тура // Рад. школа. — 1946. — № 6. — С. 41–47,
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський. Життя і творчість. — К. : Держлітвидав України, 1951. — 175 с.
 • Шамрай А. Перший твір нової української літератури [«Енеї­да» І. П. Котляревського]. — К., 1951. — 44 с. — (Т-во для поширення політ. і наук. знань УРСР).
 • Дурылин С. М. С. Щепкин и И. П. Котляревский. Из истории русско-украинских литературных и театральных отно­шений. / В кн.: Русско-украинские литературные связи. — М. : Гослитиздат, 1951. — С. 79–106.
 • Еремин И. П. Иван Петрович Котляревский (1769–1838). — М. : Искусство, 1952. — 51 с.
 • Шамрай А. П. Проблема реалізму в «Енеїді» I. П. Котлярев­ського / В кн.: Котляревський I. П. Повне зі­брання творів. В 2 т. — Т. I. — К. : Вид-во АН УРСР, 1952. — С. 9–62.
 • Кирилюк Є. П. I. П. Котляревський і його значення в історії української літератури /В кн.: Котляревський І. П. Повне зібрання творів. В 2 т. — Т. II. — К. : Вид-во АН УРСР, 1953. — С. XI–XLVII.
 • Дурилін С. М. М. С. Щепкін та І. П. Котляревський / В кн.: Російсько-українське літературне єднання. 36. статей, вип. І. — К. : Держлітвидав України, 1953. — С. 77–110.
 • Галкін В. П. Літературно-меморіальний музей І. П. Котлярев­ського в Полтаві // Літ. в школі. — 1953. — № 1. — С. 90–92.
 • Возняк М. Класик нової української літератури (До 115-х ро­ковин з дня смерті І. П. Котляревського) // Жовтень. — 1953. — № 11. — С. 109–115.
 • Пільгук І. І. Життя і творчість І. П. Котляревського. Стено­грама публічної лекції. — К., 1954. — 40 с. — (Т-во для по­ширення політ, і наук, знань УРСР).
 • Рыльский М. И. П. Котляревский. Энеида. Перевод с укр. И. Бражнина. М., Гослитиздат, 1953 / Рец. : Новый мир, 1954. — № 3. — С. 245–247.
 • Вашенко В. с., Медведев Ф. П., Петрова П. О. Лексика «Енеїди» І. П. Котляревського. Покажчик слововжи­вання. — X., Вид-во Харківського ун-ту, 1955. — 208 с.
 • Волинський П. К. Іван Котляревський. Життя і творчість. — Вид. 2-ге, доповн. і переробл. — К. : Держлітвидав України, 1955. — 204 с.
 • Шамрай А. «Наталка Полтавка» І. Котляревського. — К. : вид-во «Мистецтво», 1955. — 75 с.
 • Еремин И. П. И. П. Котляревский и его «Энеида» / В кн.: Котляревский И. П. Энеида. Перевод с укр. — М. : Гослитиздат, 1955. — С. 3–24.
 • Мольнар М. Твори Івана Котляревського в чеських і слова­цьких перекладах // Літ. газета. — 1955. — № 37.
 • Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котля­ревського. Путівник. — Полтава : Обласне вид-во, 1956. — 72 с.
 • Жинкин Н. П. К вопросу об оде И. Котляревского «Песня на новый 1805 год… кн. А. Б. Куракину» // Учені записки (Харківський ун-т). — Т. 70. — Труди філол. фак. — Т. 3. — 1956. — С. 285–291.
 • Кирилюк Є. П. I. П. Котляревський і його значення в історії української літератури / В кн.: Котляревський І. П. Твори. — К. : Держлітвидав України, 1957. — С. 3–41.
 • Худенский К. «Энеида» Котляревского / В кн.: Котля­ревский И. П. Энеида. Перевод с укр. К. Худенского. — Калининград : Калининградская правда, 1957. — С. 3–6.
 • Хропко П. П. Іван Петрович Котляревський. Літературний портрет. — К. : Держлітвидав України, 1958. 95 с.
 • Наукові записки (Полтавський літ.-меморіальний музей I. П. Котляревського), вип. І. 1958 [Зміст: Данисько О. Й. І. П. Котляревський і народнопоетична творчість. — С. 5–29; Терещенко І. І. І. П. Котляревський як педагог. — С. 30–48; Охріменко П. П. І. П. Котляревський і ­білоруська література. — С. 48–62; Ротач А. О. І. П. Кот­ляревський і Полтавський театр. — С. 63–73; Северін М. Д. Військова служба І. П. Котляревського. — С. 74–82; Залашко А. Т. З архіву письменника. — С. 82–99.]
 • Федосов Л. П. Традиції І. П. Котляревського та Г. Ф. Квітки-Основ'яненка в гуморі І. С. Нечуя-Левицького // Науко­ві записки (Харківський пед. ін-т). — Т. 30, 1958. — С. 63–75.
 • Павлюк M. В. Іван Петрович Котляревський і українська мова // Праці Одеського держ. ун-ту. — Т. 148. Серія філол. наук, вип. 8, 1958. — С. 203–213.
 • Данилейко В. Ф. До питання про суспільно-політичні погляди І. П. Котляревського // Наукові записки (Ін-т філософії АН УРСР). — Т. 4, 1958. — С. 115–135.
 • Дейч О. Новий переклад «Енеїди» [К. Худенського] // Літ. га­зета. — 1958. — № 48.
 • І. П. Котляревський у критиці та документах. Збірник статей, рецензій, висловлювань / Упорядкування, вступна стаття А. Залашка. — К. : Держлітвидав України, 1959. — 214 с.
 • Залашко Анатолій. І. П. Котляревський в країнах народної демократії // Полтава. — 1959. — № 2. — С. 185–188.
 • Радецька M. М. Котляревський і Гоголь // Рад. літературо­знавство, 1959. — № 2. — С. 62–72.
 • Коптилов В. В. Два переклади «Енеїди» І. П. Котляревського [І. Бражніна та К Худенського] // Рад. літературознав­ство, 1959. — № 5. — С. 138–143.
 • Назарук О. О. «Енеїда» І. П. Котляревського в перекладі на російську мову. [Зауваження з приводу мови перекла­ду] // Наукові записки (Станіславський пед. ін-т). Фі-лол. серія. — Т. III. — 1959. — С. З–16.
 • Плющ П. П. Мовні засоби гумору в «Енеїді» І. Котлярев­ського. — К., 1959. — 68 с. — (Науково-методичний кабінет по заочній освіті при КДУ).
 • Кирилюк Є. П. І. П. Котляревський і його значення в історії української літератури / В кн.: Котляревський І. П. Твори. — К. : Держлітвидав України, 1960. — С. 3–41.
 • Комаров M. Бібліографічний покажчик видань Котляревсько­го, творів та писань про його / На вічну пам'ять Котля­ревському. Літературний збірник. — К., 1904. — С. 467–494.
 • Горецький О. М. Іван Котляревський. Бібліографія (1904–1928). — Одеса, 1928. — 18 с. — (Праці Одеської центр, наук. б-ки. — Т. II. — Вип. II).
 • Гуменюк М. П. І. П. Котляревський (Коротка бібліографія критичної літератури) // Література в школі. — 1955. — № 4. — С. 84–85.
 • Котляревський Іван // 1576.ua, бібліотека українського світу — Постаті
 • Соломія Павличко. Культурні дискурси кінця століття: Котляревський, двохсотліття української літератури та її вороги. // 1576.ua, бібліотека українського світу — Тексти

Посилання[ред.ред. код]