Очікує на перевірку

Іван Ліствичник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Ліствичник
преподобний
Ἰωάννης τῆς Κλίμακος
Народився579(0579)
Сирія
Помер649(0649)
Сінай, Південний Синай, Єгипет
ШануєтьсяПравославною і Католицькою церквами
У ликупреподобний
День пам'ятів Православній церкві — 4-а неділя Великого посту і 30 березня (за Юліанським календарем), в Католицькій — пам'ять 30 березня
Праці«Ліствиця»[1]
Подвижництвосамітництво

Іва́н Лістви́чник (грец. Ἰωάννης τῆς Κλίμακος; 525595 (605) або 579649) — християнський богослов, візантійський філософ, ігумен Синайського монастиря. Святий православної (у лику преподобного, пам'ять в 4-й тиждень (воскресіння) Великого посту і 30 березня (12 квітня) за юліанським календарем) і католицької церков (пам'ять 30 березня)[2].

Життєпис

[ред. | ред. код]

Про походження преподобного Івана майже не збереглося відомостей. Є переказ, що він народився близько 570 року і був сином святих Ксенофонта і Марії, пам'ять яких Церква вшановує 26 січня. Шістнадцятирічний юнак Іван прийшов у Синайський монастир. Наставником і керівником преподобного став авва Мартирій. Після чотирьох років перебування на Синаї святий Іван Ліствичник був пострижений у чернецтво. Протягом 19-ти років преподобний Іван трудився в слухняності своєму духовному отцю. Після смерті авви Мартирія преподобний Іван обрав усамітнене життя, віддалившись до безлюдного місця, зване Тола, де провів 40 років у подвигу безмовності, посту, молитви та покаянних сльозах. Не випадково в «Ліствиці» преподобний Іван так говорить про сльози покаяння: «Як вогонь спалює і знищує хмиз, так чиста сльоза омиває всі нечистоти, зовнішні і внутрішні». Сильна і дієва була його свята молитва, про це свідчить приклад з житія угодника Божого.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. СХОДИ ДОСКОНАЛОСТИ, або ЛІСТВИЦЯ ДУХОВНА ігумена ЙОАНА, учня святого Григорія
  2. Четверта неділя Великого посту – преподобного Івана Ліствичника | Духовний Дзвін. www.dyhdzvin.org (укр.). 4 листопада 2013. Процитовано 1 червня 2022.

Джерела

[ред. | ред. код]