Іван Ходкевич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Ходкевич
Народився бл. 1420
Помер 1484
Громадянство
(підданство)
Велике князівство Литовське
Посада Воєвода вітебський[d] і Воєвода київський
Рід Ходкевичі
Батько Chodko Jurewicz[d]
Діти Aleksander Chodkiewicz[d]
Chodkiewicz.PNG

Іван (Івашка) Ходкевич (пол. Iwan (Jan) Chodkiewicz) гербу Гриф з мечем (*? — † 1484) — руський боярин, військовий, державний діяч ВКЛ. Київський воєвода від 1480 роду, литовський маршалок.

Короткий життєпис[ред. | ред. код]

Син протопласта роду Ходкевичів Ходка(и) Юрійовича, походив з руської боярської родини, що осіла на Київщині. В 1466 році командував відділом війська ВКЛ, яке разом з поляками воєвало проти хрестоносців, м. ін. під час облоги Хойниці. В 1470 році став маршалком господарським. В жовтні 1471 через плани ВКЛ на сході був послом до Корони, намагався отримати підмогу. В 1474 брав участь у виправі проти короля Угорщини Матея, командував відділком. В 1476 році підписав лист митрополита Мисаїла до Папи Сикста IV; став намісником вітебським.

Як литовський маршалок був послом станів литовських на сеймі в Парчеві 1453 року. У 1458 i 1466 роках — учасник Тринадцятирічної війни на боці литовських частин.

У 1480 році став старостою луцьким, київським воєводою, що викликало незадоволення князя Михайла Олельковича, який разом з Федором Більським, Іваном Гольшанським змовилися зробити замах на життя короля та його родини. І. Ходкевич спричинився до розкриття, нейтралізації цих планів (був швагром одного зі змовників). Протягом першого року урядування мав приязні стосунки з Менґлі-Ґераєм.

1 вересня 1482 року кримський хан Менглі-Гірей, який за намовлянням московського князя Івана III, напав на Київ і здобув замок, спалив собори і церкви, захопив у полон багато людей, з ними київського воєводу Івана Ходкевича з дружиною.

Помер в Криму у полоні 1484[1] або 1494[2].

Сім'я і діти[ред. | ред. код]

Аґнєшка (чи Явнута[3]) — дружина, донька князя Івана Більського була звільнена з татарської неволі разом з дітьми за сприяння великого князя Казимира Ягеллончика.

Ягеллони за заслуги Івана вивели його нащадків в лави чільних шляхтичів ВКЛ.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Józef Jasnowski. Chodkiewicz Iwan vel Chodkiewicz Iwaszka h. Kościesza (†1484)… S. 361
  2. Над Бугом і Нарвою
  3. Książęta Вielscy (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Józef Jasnowski. Chodkiewicz Iwan vel Chodkiewicz Iwaszka h. Kościesza (†1484) / Polski Słownik Biograficzny: Kraków, 1937.— t. ІІІ/1, zeszyt 11.— 480 s.— S. 361 (пол.)
  • Chodkiewiczowie (01) (пол.)Попередник
Мартин Гаштовт
POL województwo kijowskie IRP COA.svg Воєвода Київський
1480-1482
POL województwo kijowskie IRP COA.svg Наступник
Юрій Пац