Іван Черевчей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Черевчей
{{{ім'я}}}

Час на посаді:
1528 — 1540
ПопередникЯн
НаступникЯн Дхоревський

Народивсякін. XV ст.
Помер1540(1540)
Київ
ПідданствоВелике князівство Литовське

Дітитри сини і донька
Релігіяправослав'я

Іва́н Черевче́й (? — 1540) — діяч київського магістрату, війт Києва в 1528–1540 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з хрещеного татарського роду Черевчеїв (Шереуши). Належав до шляхти або міщан, достеменно не встановлено. Займався торгівлею з Західною Європою. Ймовірно, у 1510-х роках був активним членом київського магістрату, обіймаючи посади райця і радця. Напевне, був серед тих, хто в 1514–1516 роках звертався до короля Сигізмунда I щодо підтвердження магдебурзького права і розширення прав магістрату.

Перша згадка відноситься до 1524 року, коли спочатку став радцем Старої ради (до неї належали «патриціанських» родів міста), а незабаром став бурмистром. У липні того ж року з ним судився війт Ян (прізвище невідоме), оскільки Черевчей перебрав на себе частину війтівських доходів, чим завдав війтові збитку у 100 кіп литовських грошей і надалі відмовлявся їх сплатити.

Невідомо про хід протистояння з війтом, проте вже на початку 1528 року Черевчея обрано війтом. 30 червня того ж року було видано королівський привілей на війтівство для Івана Черевчея. Останній спільно з магістратом розпочав діяльність зі збереження та розширення прав міщан, але не зміг домогтися вільного обрання війта. 1529 року Сигізмунд І підтвердив права магістрату та київських міщан.

У 1530-х роках отримав від великого князя і короля Сигізмунда I привілей на Введенську ниву, що тягнулася за Михайлівською стежкою до Києво-Печерського монастиря. За його каденції відбулося посилення впливу роду Черевчеїв. Про здобутки магістрату в цей час нічого невідомо. Помер у 1540 році, оскільки тоді вже розглядалася його спадщина між синами.

Родина[ред. | ред. код]

  • Єсько (Йосип), бурмистр Києва у 1544–1551 роках
  • Василь (д/н — бл. 1567), війт Києва
  • Федір (д/н — 1581), війт Києва
  • Ірина, дружина київського боярина Андрія Онковича

Джерела[ред. | ред. код]