Івонна Лоріо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Івонна Лоріо (фр. Yvonne Loriod; 20 січня 1924, Уй, департамент Івлін17 травня 2010, Сен-Дені) — французька піаністка, музичний педагог, дружина композитора Олів'є Мессіана.

Івонна Лоріо народилася в 1924 році і почала грати вже у шість років, з раннього дитинства проявивши музичні здібності. До 14 років в її репертуарі були всі твори Шопена, 32 фортепіанних сонати Бетховена, всі концерти для фортепіано з оркестром Моцарта і «Добре темперований клавір» Баха. Незабаром після закінчення Вищої національної консерваторії музики і танцю в Парижі вона почала викладати і виступати з концертами.

У 25 років Лоріо стала викладачем Паризької консерваторії, тоді ж до неї прийшло визнання як до виконавиці. В кінці 1940-х років вона почала активно гастролювати по Європі. Однією з особливістю Лоріо було те, що вона багато уваги приділяла сучасним композиторам, яких практично не грали інші піаністи того часу.

З часом репутація Лоріо як виконавиці сучасної музики тільки закріпилася. Вона досі вважається одним з найцікавіших і впливових інтерпретаторів таких композиторів, як П'єр Булез, Арнольд Шенберг і Андре Жоліве.

Крім того, Лоріо вважається найкращим виконавцем творів Мессіана, музою і дружиною якого вона була. Майбутні чоловік і жінка познайомилися ще в консерваторії, Мессіан був одним з викладачів Лоріо. Одружилися вони, однак, лише в 1961 році, незабаром після смерті першої дружини композитора.

Івонна Лоріо також займалася написанням музики. Одним з найважливіших її досягнень можна назвати часткову оркестровку останнього твору Мессіана — «чотиричастинного концерту» (Concert а quatre).

Лоріо в останні дні впала у стан діабетичної коми, і померла в будинку для людей похилого віку в Сен-Дені у віці 86 років.

Посилання[ред.ред. код]