Ідентифікаційний номер фізичної особи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Довідка про присвоєння ідентифікаційного номера

Реєстраційний номер облікової картки платника податків — елемент Державного реєстру фізичних осіб України (ДРФО), який надається фізичним особам-платникам податків та інших обов'язкових платежів та зберігається за ними протягом усього їхнього життя.

У документі зазначається десятизначний номер з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків.

Фізична особа, що має об'єкти оподаткування чи обов'язки зі сплати податків й інших обов'язкових платежів, має зареєструватися у Державному реєстрі фізичних осіб і отримати реєстраційний номер облікової картки. Він є обов'язковим для використання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, включаючи установи Національного банку України, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи в разі виплати доходів, з яких утримуються податки та інші обов'язкові платежі, укладення цивільно-правових угод, предметом яких є об'єкти оподаткування та щодо яких виникають обов'язки сплати платежів, відкриття рахунків в установах банків. Обов'язкове використання реєстраційного номера облікової картки необхідне фізичній особі, якщо вона є засновником юридичної особи, а також, при оформлені податкового кредиту.

Присвоєння номера[ред.ред. код]

Внесення громадян у ДРФО і отримання реєстраційного номера облікової картки, тобто реєстрація фізичних осіб-платників податків й інших обов'язкових платежів, здійснюється органами Державної фіскальної служби України за місцем постійного проживання платників. Підставою для такої реєстрації є облікова картка за формою № 1ДР, яка має бути підписана власне особою та подана до контролюючого органу згідно з Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків[1].

Зазначеним Положенням, зокрема, визначено порядок:

 • реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі;
 • обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • формування та ведення Державного реєстру;
 • подання облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
 • подання заяви про зміну даних, що вносяться до облікової картки або повідомлення;
 • внесення до паспортів фізичних осіб даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру;
 • видачі документа, що засвідчує реєстраціюю фізичних осіб у Державному реєстрі;
 • формування реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • ведення документів, пов’язаних із реєстрацією фізичних осіб у Державному реєстрі.

Також наказом передбачено порядок повідомлення фізичних осіб - суб’єктів персональних даних про мету збору персональних даних у Державному реєстрі. Крім того, вдосконалено порядок обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Запроваджено ведення нового журналу - Журнал надання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків.[2].

Для реєстрації у ДРФО громадянин України пред'являє до податкового органу за місцем проживання паспорт або паспортний документ, що містить необхідні відомості, а саме:

 • прізвище, ім'я, по батькові;
 • дату народження;
 • місце народження та місце проживання (країна, область, район, населений пункт),

та заповнює облікову картку за формою № 1ДР, яку можна безкоштовно отримати у державних податкових інспекціях і в електронному вигляді на сайті Державної податкової адміністрації України.

Отримання реєстраційного номера облікової картки здійснюється Державною податковою адміністрацією України у двотижневий термін від дня подання форми № 1ДР.

Після реєстрації в ДРФО особа отримує в органі державної податкової служби документ з реєстраційним номером облікової картки. До 21 лютого 2002 року таким документом була довідка про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків, а після — картка фізичної особи — платника податків на паперовому носії[3]. Довідка про присвоєння ідентифікаційного номера вважається такою, що має силу картки фізичної особи — платника податків..

Картки неповнолітніх громадян, незалежно від віку, видаються одному з батьків при наявності свідоцтва про народження дитини та особистого паспорта громадянина України одного з батьків або його паспортного документа з визначеним місцем проживання і відміткою про реєстрацію дитини. У виняткових ситуаціях (хвороба, відпустка, відрядження, перебування в іншому регіоні країни тощо) за бажанням громадянина можлива видача картки іншій особі при наявності особистого паспорта цієї особи або її паспортного документа, паспорта громадянина, для якого здійснюється видача, або його паспортного документа чи ксерокопії цього паспорта або паспортного документа (з чітким зображенням) та нотаріально засвідченого доручення на отримання картки.

Фізична особа у разі зміни своїх реєстраційних даних (прізвища, імені, по батькові або адреси проживання) зобов'язана в місячний термін подати інформацію про це до підрозділу з ведення Державного реєстру органу державної податкової служби за місцем свого постійного проживання.

Присвоєння номера іноземцям[ред.ред. код]

Іноземні громадяни реєструються і отримують картку в органах Державної фіскальної служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі згідно з Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків[4].

Для цього необхідно особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу Облікову картку фізичної особи – платника податків за формою № 1ДР (додаток 2 до Положення[5]), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити, а саме: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство.

Іноземці та особи без громадянства для реєстрації додають до Облікової картки документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою (після пред’явлення повертається) і копію такого перекладу (крім осіб, які мають посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання в Україні).

Обмеження присвоєння номера[ред.ред. код]

В ДРФО не вносяться та реєстраційний номер облікової картки не надається особам, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи. Таким громадянам вноситься відповідна відмітка до паспорту[6].

Структура номера[ред.ред. код]

Ідентифікаційний номер складається з десяти цифр.

 • Перші п'ять цифр кодують дату народження власника номера — зазвичай, це п'ятизначне число є кількістю днів від 31 грудня 1899 року до дати народження особи. Однак, якщо однакову дату народження мають більше 5000 чоловіків (або жінок), то в деяких із них перші п'ять цифр будуть іншими. Наприклад, для дати народження 1 січня 1947 року реєстраційний номер може починатися як із цифри «1», так і з цифри «8»[7].
 • Наступні 4 цифри (включаючи передостанню) — означають порядковий номер людини, що народилася в цей день.
  • Передостання цифра позначає стать власника:
   • якщо цифра непарна, стать — чоловіча
   • парна — жіноча стать.
 • Десята цифра — контрольна. Алгоритм її розрахунку не розголошується.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • У ЗМІ України проходила інформація про надання одній особі двох різних ідентифікаційних номерів. Колишній заступник міністра МВС Володимир Петрович Хоменко перший податковий номер отримав, працюючи начальником податкової міліції Чернівецької області. Цей податковий номер був йому призначений за помилковою датою народження. Але через 2 роки Хоменко, працюючи першим заступником голови Державної податкової адміністрації — начальником податкової міліції Автономної Республіки Крим отримав другий ідентифікаційний податковий номер, вже «за правильною» датою народження[8].
 • Колишнiй перший віце-прем'єр-міністр України Сергій Арбузов відмовився від ідентифікаційного коду за «релігійними переконаннями»[9].
 • Алгоритм присвоєння ідентифікаційного номера передбачає, що в один день народилося не більше 5000 осіб чоловічої статі, та 5000 осіб — жіночої. Якщо в якийсь день народилося осіб більше, ніж передбачено алгоритмом, то особі призначається код, який не відповідає даті народження або статі такої особи. Є повідомлення, що також можуть призначати код, в якому перша цифра замінюється на «8»[10], тобто технічно, з точки зору алгоритму, така особа народилася у «майбутньому».
 • Особи, які за своїми переконаннями відмовились від призначення коду, мають код у вигляді серії та номера паспорта громадянина України.
 • Цікавий приклад — номери близнюків:
— дві дівчинки: [ХХХХХ 00740] та [ХХХХХ 00762]
— хлопчик і дівчинка: [ХХХХХ 00653] та [ХХХХХ 00402]
Буквою «Х» замінено перші п'ять цифр, що означають дату народження, для збереження конфіденційності інформації. Звичайно, що в кожній парі вони однакові.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року № 779, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2013 року за № 2211/24743).
 2. [http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-dohodi-fizichnih-/listi-dps/print-131474.html Про набрання чинності наказу, (лист Міністерства доходів і зборів України від 31 січня 2014 року № 2352/7/99-99-18-02-02-17).
 3. Наказ Державної податкової адміністрації України від 21 грудня 2001 року № 512 «Про затвердження змін та доповнень до Положення про картку фізичної особи — платника податків», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21 січня 2002 року за № 48/6336. Наказ утратив чинність 21.01.2011.
 4. Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року № 779, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2013 року за № 2211/24743).
 5. Про затвердження Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 грудня 2013 року № 779, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2013 року за № 2211/24743).
 6. Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків та інших обов’язкових платежів, затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 року за № 1345/9944. Наказ утратив чинність 21.01.2011.
 7. Лист ДФСУ N 118/5 / 99-99-18-02-02-16 (24.07.2014). Про реєстраційні номери облікових карток платників податків. Профі Вінс. Процитовано 17.09.2015. 
 8. Податкова підтвердила: на ім'я генерала Хоменка були зареєстровані два ідентифікаційних коди
 9. Арбузов відмовився від ідентифікаційного коду через віросповідання
 10. http://zpl.com.ua/content/%D1%96dentif%D1%96kats%D1%96inii-nomer-perev%D1%96riti-ne-mozhna


Економіка Це незавершена стаття з економіки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.