Ідея нації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ідея Нації
Ідея Нації на емблемі полку «Азов»

«Ідея Нації» — символ «»(«»), що активно використовується українськими праворадикальними організаціями[1]. Найширше його використовують члени Соціал-Національної Асамблеї та полку «Азов».

Опис[ред. | ред. код]

З'їзд організації «Патріот України» у квітні 2008 року. «Ідея нації» та схожа на неї монограма літер П і У, що також використовувалася організацією

Символ «Ідея Нації» є монограмою літер «І» та «N». Форма написання літери «N» начебто відповідає традиційному, давньоукраїнському стилю правопису[2], але жодних доказів цьому немає. Монограма, утворена шляхом переплетення вказаних літер, при чому, літера «І» вертикально і в центрі перетинає поперечний елемент літери «N»[2].

Багатьма оглядачами символ оцінюється як неонацистський — дзеркальне відображення відомого символу Вольфсангель, що використовувався в націонал-соціалістичній Німеччині, а згодом — багатьма неонацистськими організаціями[3][4].

За словами народного депутата Андрія Білецького[5], при виборі символу керівництво керувалося виключно українським його змістом без посилань на середньовічну німецьку геральдику, а тим паче — на символіку націонал-соціалістичної Німеччини.

« Центральною фігурою емблеми „Азова“ є один з найбільш використовуваних в українській військовій традиції символів. Так званий знак „Крюк“ був надзвичайно популярний серед волинської шляхти і козацьких родів. У сучасній інтерпретації патріотів України він є монограмою, перетином двох букв „I“ і „N“, які символізують наш центральний гасло — „Ідея Нації“.

Буква N має в монограмі староукраїнська написання (саме так писали її в давньоруських і козацьких документах до реформи правопису часів Петра).[6]

«

Водночас, на думку відомого політолога Андреаса Умланда:

« враховуючи чимало расистських висловлювань лідерів «Азову», символ «Ідея Нації», як і відображене за ним окультне «чорне сонце» в емблемі полку, варто розглядати як вираз неонацистського ідеологічного вектору керівництва полку, а не як знаки, що лише випадково нагадують правоекстремістську символіку інших країн та періодів[4] «

Історія використання[ред. | ред. код]

Символ «Ідея Нації» був створений у 1991 році, як емблема Соціал-національної партії України. Автором символу вважається Нестор Пронюк — уповноважений з питань зовнішніх зв'язків СНПУ[7]. Монограма блакитного кольору зображувалася на партійних знаменах, чорного — на знаменах товариства сприяння Збройним Силам та Військово-Морському Флоту «Патріот України» (молодіжне крило партії). Колір знамен в обох випадках був золотим.

Пізніше використовувалася організаціями, що входили до складу Соціал-Національної Асамблеї.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У Одесі на Різдво невідомі залишили антисемітські написи на синагозі й Музеї Голокосту. ТСН.ua (uk). 2017-12-26. Процитовано 2020-03-10. 
  2. а б Опис емблеми Соціально-Національної Партії України, Міністерство юстиції України. Процитовано: Лютий 20, 2017.
  3. Наприклад: Антон Шеховцов. Всеукраїнське об’єднання «Свобода»: проблема леґітимности боротьби за владу // Україна Модерна — 2013 — №20 — С.179-180
  4. а б Андреас Умланд. Українські добровольчі батальйони і полк «Азов» // Критика. — травень 2016. — С.5
  5. ПРО АЗОВ. Процитовано 2016-08-14. 
  6. Полк «Азов» пояснил значение символа на своем шевроне. Процитовано 2016-07-15. 
  7. Андрушків Ярослав. Ідея Nації — наш символ. Правий напрям. Львів: Ліга-Прес, 1998. C. 5-7.