Ізонитка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нитяна́ гра́фіка (варіанти назви: ізонитка, зображення ниткою, нитяний дизайн; англ. String Art) — сучасне мистецтво графіки створення зображення композицією з натягнутих ниток на картоні чи іншому твердому матеріалі — основі, яка відіграє роль тла. Нитяну графіку також інколи називають ізографіка або вишивка на картоні. Як основу також використовується оксамитний або цупкий папір. Нитки можуть бути звичайні швейні, вовняні та інші. Також використовують кольорові шовкові або акрилові нитки. Предметом малювання можуть бути абстрактні візерунки, портрети[1], пейзажі тощо.

Історія ниткографії

[ред. | ред. код]

Ниткографія, як вид декоративно-прикладного мистецтва, уперше з'явилася в Англії в XVII столітті. Англійські ткачі придумали особливий спосіб переплетення ниток. Вони забивали в дощечки цвяхи й у певній послідовності натягали на них нитки. У результаті виходили ажурні мереживні вироби, які використовувалися для прикраси житла. Існує версія, що ці роботи були свого роду ескізами для візерунків на тканині.

Техніки ізонитки

[ред. | ред. код]

Поширені два способи фіксації ниток: через наскрізні отвори в основі та на шпильках або цвяхах. При застосуванні цвяхів як основу використовують дошку або товсту фанеру[2].

Ізонитка може виконуватись монохромними (звичайно — чорними на білому тлі) або кольоровими нитками. Насиченість окремих областей рисунку забезпечується щільністю розташування ниток (подібно до техніки штрихування на звичайному малюнку олівцем). Криволінійні западини високої насиченості на краях зображення звичайно моделюються кривими Безьє, опуклі — нитками, що кріпляться по контуру зображення.

При моделюванні геометричних фігур вкрай важливим є дотримання високої точності розміщення отворів або шпильок на основі[3].

Цікавий ефект також досягається покриттям одного малюнка іншим, коли перекриття періодичних елементів кожного з малюнків призводить до виникнення муару.

Митці що працюють в техніці ізонитки

[ред. | ред. код]

Зеник Палагнюк прославився завдяки великому портрету Джастіна Тімберлейка[4]. Грецький художник[5] Петрос Врелліс за допомогою комп'ютерного алгоритму створив круговий портрет Ісуса Христа[6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Українець створив унікальний портрет Тімберлейка, "намалювавши" його нитками та цвяхами. Архів оригіналу за 17 липня 2015. Процитовано 4 червня 2015.
  2. The Vortex - String Art by Mahmoud Al-Qammari / YouTube. Архів оригіналу за 2 січня 2016. Процитовано 4 червня 2015.
  3. String Art of John Eichinger. Архів оригіналу за 11 травня 2015. Процитовано 4 червня 2015.
  4. 24 Канал (2 травня 2015). Український митець підкорив Ютуб портретом із цвяхів. Процитовано 7 вересня 2016.
  5. petros vrellis. Архів оригіналу за 9 вересня 2016. Процитовано 7 вересня 2016.
  6. petros vrellis. Архів оригіналу за 12 вересня 2016. Процитовано 7 вересня 2016.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Г. А. Браницкий, Живые картины. — Баро-Пресс, 2003.
  • Г. А. Браницкий. Наука и жизнь. — 2004. — № 12. — С. 116.