Ізраїльсько-палестинський конфлікт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ізраїльсько-палестинський конфлікт
Зображення
Місце розташування Ізраїль
Палестинська держава
Попередник intercommunal conflict in Mandatory Palestined
Час/дата початку 14 травня 1948
Учасник(и) Ізраїль, All-Palestine Protectorated, Організація визволення Палестини, Хамас, Ісламський джихад в Палестині, Палестинська національна адміністрація і сектор Гази
Кількість загиблих 14 500
CMNS: Ізраїльсько-палестинський конфлікт у Вікісховищі
Західний берег і Газа на мапі 2007 року

Ізра́їльсько-палести́нський конфлі́кт — збройний конфлікт, що триває досі між державою Ізраїль і палестинцями (арабами, що живуть на Землі Ізраїльській).

Він є частиною більш широкого арабо-ізраїльського конфлікту. Це суперечка поміж двома групами людей, які мають претензії на суверенітет над однією територією — колишнього британського мандата у Палестині. Було вже немало спроб створити дві держави: Ізраїль, та поруч з ним, на суперечливій території, — незалежну палестинську державу[1]. Ізраїль розглядає території за Зеленою лінією як автономію.

Для переважної більшості палестинців та для багатьох ізраїльтян у опитуваннях, рішення про створення двох держав є одним з найкращих способів покласти край цьому конфлікту[2][3]. Більшість палестинців бачить у Західному березі річки Йордан та у секторі Газа складові елементи території своєї майбутньої держави, таке бачення приймається також певною кількістю ізраїльтян[4]. Частина вчених виступають за рішення про створення єдиної держави, в результаті чого весь Ізраїль, включно з сектором Газа та Західним берегом стане бінаціональною державою з рівними правами для всіх[5][6]. Однак, є значні сфери розбіжностей щодо форми будь-якої остаточної угоди, а також щодо рівня довіри: кожна сторона бачить в іншій загрозу своїй дальшій безпеці.

Події за часом[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The New York Review of Books. The American Jewish Cocoon by Peter Beinart. Архів оригіналу за 6 липня 2014. Процитовано 10.05.2016. (англ.)
  2. Hamas won't go away. The Gaza Strip, The Economist. Архів оригіналу за 10 червня 2016. Процитовано 10.05.2016. (англ.)
  3. Tamar Hermann. Just Another Forgotten Peace Summit — Israel News. Haaretz. Архів оригіналу за 13.04.2010. Процитовано 10.05.2016. (англ.)
  4. Dershowitz, Alan. The Case for Peace: How the Arab-Israeli Conflict Can Be Resolved. Hoboken: John Wiley & Sons, Inc., 2005(англ.)
  5. Tony Judt. Israel: The Alternative. The New York Review of Books. Архів оригіналу за 3 грудня 2003. Процитовано 10.05.2016. (англ.)
  6. Virginia Tilley, The One-State Solution, University of Michigan Press(англ.)
  7. Ma'alot, Kiryat Shmona, and Other Terrorist Targets in the 1970s. Архів оригіналу за 30 вересня 2007. Процитовано 8 лютого 2017. 
  8. Intifada. Microsoft Encarta. 2007. Архів оригіналу за 3 квітня 2008. Процитовано 16 вересня 2007. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]