Імаґава Йосімото

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Імаґава Йосімото
今川義元

Період Сенґоку
Народився 1519
м.Сумпу
Помер 12 червня 1560
Окехадзама (42 роки)
Похований Окехадзама
(префектура Айті)
Ріндзайдзі
(префектура Сідзуока)
Дитяче ім'я Хокікумару (芳菊丸)
Посмертне ім'я Тентакудзі Сюхотецу
(天沢寺秀峰哲)
Буддистське ім'я Байґаку Сьохо (梅岳承芳)
Сьоґунат сьоґунат Муроматі
Ранги 4-й нижній
Титули Дзібу дайсуке (治部大輔),

протектор Суруґа, Тотомі,
Мікава (駿河・遠江・三河守護)
Роки правління 15361560
Сюзерен Асікаґа Йосітеру
Рід Імаґава
Батько Імаґава Удзітіка
Матір Дзюкейні
Брати Імаґава Удзітеру
Ґенко Етан
Спадкоємець Імаґава Удзідзане
Головна дружина Дзьокей’ін (定恵院)
(донька Такеди Нобутори)
Сини Імаґава Удзідзане
Рейсьоін (嶺松院)

Імаґава Йосімото (яп. 今川義元, імаґава йосімото, 151912 червня 1560) — самурайський полководець середньовічної Японії періоду Сенґоку. Володар провінцій Суруґа, Тотомі та Мікава (суч. префектури Сідзуока і Айті). 9-й голова роду Імаґава. За свої успішні завойовницькі війни та вдале управління землями отримав прізвисько «перший лучник в Токайдо» (海道一の弓取).

Міжусобиці[ред. | ред. код]

Йосімото народився в родині Імаґава, коли нею керував 8-й голова роду, його старший єдиноутробний брат Удзітеру. Поділяючи долю багатьох самурайських синів, які народилися другими чи третіми у сім'ї, 4-літній Йосімото був направлений у монастир дзенівської секти Ріндзай. Разом із наставником Охарою Юсаєм, він мусив би вивчати Закон Будди до кінця свого життя. Проте у 1536 році раптово помер старший брат Удзітеру. Між Йосімото й іншим звідним братом, який також прийняв постриг, спалахнула війна за спадщину роду Імаґава. За допомоги наставника, Йосімото вдалося перемогти опонента і захопити владу. Повернувшись у світ, він став 9-м головою роду Імаґава.

Невдовзі після завершення боротьби за спадщину, Йосімото одружився з донькою Такеди Нобутори, сусіднього володаря з північної провінції Кай (суч. префектура Яманасі), і уклав з ним союз. Це поклало початок війні з родом Ґо-Ходзьо, володарем східних провінцій Ідзу і Саґамі (суч. префектура Канаґава), які здавна були союзниками Імаґави і ворогували з Такедою. На початку Ходзьо були успішними у веденні війни, але коли Йосімото об'єднав сили з їхніми північно-східними ворогами, ситуація миттєво змінилась. У 1545 році Імаґаві вдалося відвоювати захоплені противником землі, і встановити кордон по річці Кісеґава.

Пік слави[ред. | ред. код]

На заході земель Йосімото знаходилися володіння роду Мацудайра, який потерпав від частих нападів роду Ода на чолі з Одою Нобухіде. Мацудайра попросили протекторату в Йосімото і вислали заручником до його резиденції (замок Сунпу) спадкоємця свого роду — малолітнього Мацудайра Такетійо (пізніше знаного як Токуґава Іеясу). Однак передача заручника зірвалася через зраду роду Тода, васалів Мацудайри, які відіслали Такетійо до Оди Нобухіде. Йосімото негайно зреагував і знищив зрадників у їх фортеці Тахара.

Голова роду Мацудайра помер у 1549. Новий голова, Такетійо, перебував заручником у Ода. Аби повернути його і не втратити контроль над провінцією Мікава, Йосімото штурмував прикордонний ворожий замок Ан, в якому захопив живцем одного з синів Оди Нобухіде. Імаґава обміняв його на Такетійо. Бажаючи остаточно закріпити за собою провінцію Мікава, Йосімото приєднав молодого голову роду Мацудайра до своїх безпосередніх васалів та дарував йому ім'я Мотоясу (надавши один ієрогліф «мото» (元) з власного імені). Відтепер три провінції регіону Токайдо — Суруґа, Тотомі та Мікава — були під повною владою роду Імаґава.

У 1554 році Йосімото уклав мир із родами Такеда і Ґо-Ходзьо. Утворився так званий «союз трьох країн», який гарантував Імаґава безпеку на сході і півночі. Відтепер уся увага була прикута до західної провінції Оварі (суч. префектура Айті), де після смерті Оди Нобухіде розпочался міжусобиці. Імаґаві вдалося захопити південно-західні володіння роду Ода.

У 1558 році Йосімото передав часткові повноваження голови роду сину Удзідзане, продовжуючи тримати реальну владу у своїх руках.

Загибель[ред. | ред. код]

У 1560 році Імаґава зібрав чисельне 25-тисячне військо і вдерся у провінцію Оварі, яка нещодавно здобула одноосібного володаря — Ода Нобунаґу. Сили Імаґави узяли замок Одака та ряд прикордонних фортів і розташувалися на відпочинок у місцевості Окехадзама. Тут їх застали зненацька вояки Оди, які під прикриттям дощу врізалися у противника. Битва закінчилася поразкою військ Імаґави, під час якої Йосімото загинув. Його голову здобули двоє гвардійців Оди Нобунаґи. Згодом її було передано переможеним за умови здачі захоплених замку Одака і фортів.

Смерть Йосімото спричинила визволення роду Мацудайра з-під імаґавського протекторату. Надалі рід Імаґава був знищений силами Токуґави Іеясу і Такеди Сінґена.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • 小和田哲男 編『今川義元のすべて』(Овада Тецуо. Все про Імаґаву Йосімото) 新人物往来社、1994 ISBN 440402097X
  • 小和田哲男『今川義元 — 自分の力量を以て国の法度を申付く』(Овада Тецуо. Імаґава Йосімото — «Своєю владою встановлюю закони країни») ミネルヴァ書房日本評伝選、2004 ISBN 462304114X

П: П: П: П: П: