Імаґава Удзідзане

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Імаґава Удзідзане
今川 氏真
Ім'я при народженні Тецуомару
Народився 1538(1538)
Сідзуока, Японія
Помер 27 січня 1615
Едо, Японія
Підданство Японія
Діяльність самурай, письменник
Титул даймьо
Посада даймьо
Термін 1560—1569 роки
Попередник Імаґава Йосімото
Рід Рід Імаґава
Батько Імаґава Йосімото
Мати Дзьокей'ін
Родичі Hōjō Ujinaod
Брати, сестри Chōtoku Ichigetsud і Reishō-ind
У шлюбі з Ходзьо Хаякава
Діти 4 сини і 1 донька

Імаґава Удзідзане (1538 — 27 січня 1615) — даймьо провінції Суруґа періоду Сенґоку, поет. За його правління занепав клан Імаґава.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Молоді роки

[ред. | ред. код]

Походив з самурайського роду Імаґава. Старший син даймьо Імаґава Йосімото і Дзьокей'ін (донька Такеда Нобутори). Народився 1538 року в замку Сунпу, отримавши ім'я Тецуомару. 1554 року оженився на представниці роду Ґо-Ходзьо. У 1558 році отримав від батька частину правлячих повноважень, проте основні рішення й далі приймав саме Йосімото. Основні зусилля було спрямовано на підкорення провінцій Тотомі і Мікава. У 1560 році у битві біля окехадзами військо на чолі з Імаґава Йосімото зазнало нищівної поразки від Ода Нобунаги, а сам Йосімото загинув.

Даймьо

[ред. | ред. код]

У результаті влада перейшла до Удідзане, але він опинився у складній ситуації: кращі війська було знищено, проти нього повстав давній васал Мацудайро Мотоясу, згодом почалася війна з Такеда Сінгеном. У 1560 році почалися повстання в провінціях Тотомі і Мікава. Для заспокоєння населення Удзідзане запровадив податкові пільги. Проте Мотоясу, що прийняв нове ім'я Токугава Іеясу, захопив західну частину провінції Мікава. Спроба замирити Удзідзане і Іеясу з боку сьогуна Асікаґа Йосітеру і Ходзьо Удзіясу виявилися невдалими. Невдовзі почалися заворушення васалів роду Імаґава у східній частині провінції Мікава.

У 1561 році виступив на допомогу тестеві, володіння якого атакували війська Уесуґі Кеншіна. У 1562 році виступив проти Токугава Іеясу, але зазнав поразки у спробі захопити замок Ітіномія. В цей час Такеда Сінген вдерся до провінції Мікава. Того ж року заворушення охопили усю провінцію Тотомі. На деякий час вірні васали Імагава придушили заколотників на чолі з родом Ії, але решта отримала допомогу від Токугава Іеясу. У 1564 року війська Токугава захопили замок Йосіда, але у 1565 році Імагава Удзідзане відновив владу в провінції Тотомі. Того ж року відновив союз з Такеда Сінгеном, влаштувавши шлюб сестри з сином останнього — Такеда Йосінобу. Але невдовзі цей союз було розірвано. За цих обставин Удзідзане уклав союз з ворогом Такеда — Уесуґі Кеншіном.

Наприкінці 1568 року почалися бойові дії між військами Імагава і Такеда. У битві при Опуцу війська першого зазнали важкої поразки. Для боротьби проти Такеда підтвердив союз з тестем Ходзьо Удзіясу. Але того ж року зазнав поразки й втратив резиденцію — замок Сунпу. Водночас Токугава Іеясу вдерся до провінції Тотомі. У 1569 році зазнав нищівної поразки від Токуґава Іеясу в битві біля Какеґави (провінція Суруґа). 17 травня внаслідок чого вимушений підкоритися останньому, ставши його васалом. Натомість домовлено про спільні дії проти Такеда, проте цього не було виконано. Фактично з цього часу окреме володіння роду Імагава припинило своє існування.

Згодом знайшов притулок у тестя, мешкаючи в різних замках роду Ґо-Ходзьо. Разом з тим вживав дипломатичних заходів задля повернення володінь. Так, 1569 року було створено союз Ґо-Ходзьо, Уесіґі і Імагава. Завдяки цьому йому вдалося відновити владу над деякими повітами провінції Суруга. Частина васалів вагалася між Імагава і Такеда. Але у 1570 році Удзідзане і Ходзьо Удзіясу зазнали поразки від Такеда в битві при Канбара. У 1571 році Удзідзане втратив контроль на залишками володінь. Проте вже до кінця року за підтримки Токугава Іеясу зумів відновити контроль над значною частиною провінції Суруга.

Останні роки

[ред. | ред. код]

Але згодом став лише васалом роду Токугава. Брав участь у складі військ Токугави у походах Ода Нобунага проти Такеда Кацуйорі в 1575—1582 роках, проти родів Сімадзу і Ґо-Ходзьо. У 1576 році отримав деякі володіння з замком Макіно. Тут переважно займався поезією.

У 1594 році поступився посадою голови клану Імагава в провінції Суруга родичеві Імагава Наофусі. На той час втратив статус даймьо. У 1600 році брав участь у битві при Секіґахарі. Після перемоги Токугава Іеясу над своїми суперниками й встановлення нового сьогунату, Імагава Удзідзане отримав від останнього ранг кьоке (нижче статусу даймьо). Помер у 1615 році в маєтку Сінаґава.

Творчість

[ред. | ред. код]

Був поетом-вака, що 1475 року увійшли до його власної збірки «Удзідзане-сю», яка нараховує 428 віршів. В своїй творчості суворо дотримувався класичних канонів.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Хаякава, донька даймьо Ходзьо Удзіясу.

Діти:

  • Імаґава Норімоті (1570—1608)
  • Сінагава Такахіса (1576—1639), хатамото
  • Нісіо Ясінобу
  • син
  • донька, дружина Кіра Ясісади

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Stephen Turnbull: The Samurai Sourcebook. Arms and Armour Press, London 1998, ISBN 1-85409-371-1
  • Stephen Turnbull, Samurai: The World of the Warrior (London: Osprey Publishing, 2003), p. 224.
  • Yasushi Inoue: The Samurai Banner of Furin Kazan. Übersetzt von Yoko Riley. Tuttle, Tokyo u. a. 2006, ISBN 0-8048-3701-5