Імператор Священної Римської імперії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Максиміліана ІІ, імператора з 1564 по 1576.

Імпера́тор Свяще́нної Ри́мської імпе́рії — титул виборного монарха, що очолював Священну Римську імперію. Для зручності першим імператором вважається Карл І Великий, що був коронований папою Левом ІІІ у 800 році, як імператор Заходу. Імператори Священної Римської імперії коронувалися папою Римським до XVI ст., а останній імператор — Франц ІІ відрікся в 1806 році, під час Наполеонівських воєн.

Слово «Римський» в титулі імператора є вираженням ідеї translatio imperii, згідно з якою імператори Священної Римської імперії були спадкоємцями імператорів Західної, а то і всієї Римської імперії. З 1772 по 1835 рік до повного титулу Імператора Священної Римської імперії серед переліку королівств було додано титул Король Галичини та Володимирії.

Наслідування престолу[ред.ред. код]

Корона імператорів Священної Римської імперії

Наслідування престолу Священної Римської імперії супроводжувалось великою кількістю особливостей. Імператорський престол, через вибори, був лише частково спадковим. Але часто імператорське звання залишалося довгий час в одній династії, та виборність вимагала від кандидатів робити поступки виборщикам (так звані — Wahlkapitulationen, виборні капітуляції). Згідно із Золотою буллою 1356 року імператора обирала Колегія, що складалася з семи осіб (курфюрстів) і призначалася правлячим імператором. Але в 1623 році, під час Тридцятирічної війни, кількість курфюстів зросла.

Формально обраним міг бути будь-який католик-чоловік.

З 1483 року королями Німеччини (а отже і імператорами Священної Римської імперії) завжди були представники дому Габсбурґів (з короткою перервою у 17421745 роках). Постійно, після 1556 року, король вступав на посаду обраного імператора для того, щоб не робити тривалої подорожі до Риму.

Список[ред.ред. код]

Цей перелік включає як коронованих, так і обраних імператорів. Нумерація подається із врахуванням королів Німеччини.

Каролінги[ред.ред. код]

Династія Гвідескі[ред.ред. код]

Каролінги[ред.ред. код]

Саксонська (Оттоніанська) династія[ред.ред. код]

Салії[ред.ред. код]

Докладніше: Салічна династія

Суплінбурги[ред.ред. код]

Гогенштауфени[ред.ред. код]

Докладніше: Гогенштауфени

Вельфи[ред.ред. код]

Докладніше: Вельфи

Гогенштауфени[ред.ред. код]

Докладніше: Гогенштауфени

Люксембурги[ред.ред. код]

Докладніше: Люксембурги

Віттельсбахи[ред.ред. код]

Докладніше: Віттельсбахи

Люксембурги[ред.ред. код]

Докладніше: Люксембурги

Габсбурги[ред.ред. код]

Докладніше: Габсбурги

Віттельсбахи[ред.ред. код]

Докладніше: Віттельсбахи

Лотаринзький дім[ред.ред. код]

Докладніше: Лотаринзький дім

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Schneidmüller, Bernd. Die Kaiser des Mittelalters. Von Karl dem Großen bis Maximilian I. — München, 2006. ISBN 3-406-53598-4.
  • Schneidmüller, Bernd; Weinfurter, Stefan (Hrsg.) Die deutschen Herrscher des Mittelalters. Historische Porträts von Heinrich I. bis Maximilian I. (919–1519). — München, 2003. ISBN 3-406-50958-4.