Іміджборд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іміджборд (англ. image board — «дошка для зображень», також чан від англ. channel) — тип форуму з відсутністю реєстрації та організацією спілкування розділо-нитковим способом. У неформальне визначення також входить поняття про те, що це сайт, де користувачі провадять жваві бесіди за допомогою повідомлень з прикріпленими графічними файлами.

Іміджборд складається з тематичих розділів або дощок (також іноді самі іміджборди називають дошками). Дискусія на кожній дошці розділена на окремі нитки, які складаються з постів — послідовних відповідей на перше (початкове) повідомлення. Будь-який відвідувач іміджборду, має змогу створювати власні нитки або відповідати в тих, які вже є, анонімно чи підписуючись.

Можливості для спілкування[ред. | ред. код]

Створення треду на прикладі Білчану.

На іміджборді спілкування організовано у розділо-нитковий спосіб. Це означає, що для зручності спілкування на різні теми, дошку поділено на розділи. Деякі іміджборди складаються з одного розділу, тому ввесь потік повідомлень спрямований у одну чергу. Кожний розділ у свою чергу надає можливість будь-кому створити нову нитку. Приклад вікна:

 1. Нік (ім'я), тріпкод.
 2. E-mail — ваша електронна адреса, потрібна, якщо ви хочете, щоб з вами пізніше сконтактував хтось із ваших співрозмовників.
 3. Тема нитки.
 4. Текст повідомлення.
 5. Вибрати файл (іноді з обмеженнями).
 6. Капча.
 7. Пароль для можливості видалення.

Вже створені нитки, кожен з яких віддзеркалює окрему лінію спілкування на будь-яку тему з тематики розділу, розміщуються нижче у порядку спадання новості останнього повідомлення. До кожної нитки будь-який користувач може додати новий допис. Форматування тексту виявлене переважно елементарними функціями, як-то «закреслений», «жирний», «спойлер»…

Іншим важливим аспектом у такій структурі спілкування на іміджбордах є обмежена кількість ниток. І справді, за винятком деяких дощок, на іміджбордах функціонує чітко встановлена кількість сторінок з фіксованою кількістю ниток кожна, зі створенням нового — остання видаляється. Це створює сенс для таких явищ як «вайп», «бамп» та «сейдж»

 • Бамп (з англ. Bring Up My Post — Підмініть мій пост) — підняття нитки дописуванням у неї. Зміст повідомлення не має значення. Втім, зазвичай існує бампліміт (максимально можлива кількість постів у нитці), що вичначається загальною швидкістю дошки.
 • Сейдж (з яп. 下げる, Sage — опускаю) — якщо це слово введене в поле е-мейлу, повідомлення не піднімає нитку.
 • Вайп (з англ. wipe — витирати, зносити) — вид офтопу, який має на меті, за обмеженої кількості тем чи ниток, при перевазі найновішим, привести порівняно старі нитки до видалення, ускладнивши спілкування.
  • Капча.
  • Автобан — обмеження кількості постів для одного IP за певний час.
Ноко і сейдж можна постити разом.

На іноземних іміджбордах у поле e-mail можна вводити ще одну функцію — ноко (з японської 残す чи 残る, Noko — залишаюсь). Це пов'язано з тим, що спочатку іміджбордні рушії після постингу викидали автора поста з нитки. Так, наприклад стається на Футабі чи Форчані, і для того, щоб залишитись в поле e-mail треба ввести «ноко». Втім, на сьогодні більшість іміджбордів світу використовують автоматизовану функцію залишення в нитці. Останнє зручно ще й тим, що «ноко» і «сейдж» одночасно не введеш.

Загальноприйнятими є два типи навігації на іміджбордах:

 1. За зразком Футаба Ченел. Зазвичай, зліва знаходиться фрейм, де розміщений перелік усіх дощок за темами, також можливо додаткові посилання. У ньому ж розкриваються дошки та нитки, а тому виникає незручність: навіть якщо ви знаходитесь у треді №кккааа на дошці /ва/, то в рядку адреси браузера відображається лише адреса іміджборду, і після відновлення/переходу на закладену сторінку ви потрапляєте на головну іміджборду.
 2. За зразком Форчану, де на головній сторінці розміщений повний список дощок у вигляді прямих посилань, згідно з нормальною адресацією за темами. Також, список дощок часто можна побачити згори сторінки.

Втім, що властиво, на сьогодні навіть Футаба використовує обидві схеми.

Стилістика спілкування[ред. | ред. код]

Основною особливістю спілкування на іміджбордах, і те, що у свій час зробило їх популярними — анонімність. Тут не лише не потрібна реєстрація, — не обов'язково навіть підписувати повідомлення. Наслідками анонімності є широкий спектр особливостей, які характерні іміджбордам після певного часу розвитку.

Анонімність[ред. | ред. код]

Основна особливість іміджбордів, яка й зумовлює їхній розвиток та формування анонімної культури. Більшість дописувачів будь-якого іміджборда за рідкісними виключеннями — анонімні користувачі. Це й зумовлює найбільш помітні особливості спілкування на іміджбордах. Перш за все, анонімність позбавляє обмежень. Простіше кажучи, анонімність надає користувачеві можливість до вільного спілкування без жодних табу та обмежень, лиш вільний обмін інформацією. На загал обмеження та заборони на іміджбордах зводяться лиш до двох пунктів:

 • Обмеження за тематикою розділу.
 • Обмеження, встановлені державним законодавством (нелегальний контент, пропаганда, насильства, тощо).

Подібна свобода спілкування формує у свідомості користувачів особливий тип мислення, коли можна не відповідати ані за власні слова, ані за власну творчість, ані за поведінку. Спричиняючи зникнення остраху за особистий осуд з боку громади, анонімність дозволяє підіймати часто заборонені чи недопустимі у реальному суспільстві, і навіть на форумах теми, як то планування вбивства чи гомосексуалізм, наприклад. Це й же наслідок має і позитивний ефект: теми для спілкування довільні, страху нема, сумління подалі, дозволяють іміджбордам ставати місцем вільного культурного сприйняття, усвідомлення і комбінування, перетворюючи їх на відкриті для будь-чиїх думок та будь-яких можливостей площі.

Сеймфаги, неймфаги, тріпфаги[ред. | ред. код]

Анонімність, в свою чергу, створює й негативні явища. Поза утворенням передумов для тотального флуду, безцільових (спам) та позатемних (офтоп) дописів, варто зазначити також і породження таких груп дописувачів, як сеймфаги, неймфаги та тріпфаги.

 • Сеймфаг (англ. same — той самий) — дописувач, який, користуючись можливостями анонімності, імітує жваву дискусію між кількома людьми щодо питання, у якому сам зацікавлений (семенить). Часто розпізнається (детектується) іншими анонімами, відтак у нитці з'являються дописи типу «Семене, залогінься».
 • Неймфаг (англ. name — ім'я) — користувач іміджборда, який, попри очевидні переваги анонімності, надає перевагу нікнеймові, щоб виділитися серед інших дописувачів. Думки анонімів з цього приводу часто розділяються. Одні вважають неймфагів лихом та усіляко зневажають, мотивуючи це тим, що неймфазтво — спосіб привернути до себе увагу. Інші просто ігнорують їх та намагаються не помічати нікнеймів над дописами, що, власне, є найліпшим компромісом між анонімами та неймфагами. Треті ж (більшістю неймфаги) вважають, що оскільки основні рушії передбачають обидва юзкейси (неймфазтво та анонімність), то і у їхньому використанні нема нічого поганого.
 • Тріпфаг (від «тріпкод») — дописувач, що окрім нікнейму використовує тріпкод. Оскільки сам лише нікнейм може бути повторений іншими дописувачами, тріпкод убезпечує його власника від таких випадків, оскільки є унікальним. З іншого боку, це викликає відразу в анонімів, оскільки найчастіше використання нікнейму/тріпкоду є спробою відокремитися між анонімною спільнотою та порушити засад анонімності. Втім кожен має з цього приводу власну думку (див. «неймфаг»). Крім того, іноді тріпкоди використовує й адміністрація іміджборда, щоб ідентифікувати себе як адмінів перед користувачами та запобігти фальшуванню заяв адміністрації.

Взяття[ред. | ред. код]

Взяття (також ґет від англ. get — брати) власне, є звичайним повідомленням, що характеризується:

 • Номером повідомлення. У випадку з ґетом номер має бути таким числом, що вирізнялося б з-поміж інших:
  1. Кругле число з трьома нулями. (165000, 8328000)
   Для чисел до тисячі зроблено виняток: десятки, друга сотня — 1 нуль; Сотні(3-тя — 8-ма) — 2 нулі.
  2. Повторення натурального числа не менше двох разів (392392, 1111)
  3. Чергування чисел не менше п'яти разів. (34343, 727272727)
  4. Число-паліндром, котре складається не менше ніж з чотирьох цифр, при тому, що середні цифри, якщо середина випадає на пару, є однакові. (1001, 93739)
  5. Число прямої чи зворотної послідовності чотирьох і більше цифр за зростанням. (12345, 87654)
  6. Число, де перше є довільним, але наступні однакові, не більше сотні і повторюються не менше чотири рази. (76666, 93434343434)
  7. Число повторює відому математичну, фізичну константу чи знакове число. Якщо у константи є дробова частина, то необхідно, щоби в числі вона була присутня до четвертого символу (десятитисячних) у неокругленому вигляді. (31415, 27182, 404)
 • Бажано, темою чи змістом. Бо змістовно порожнє взяття називають фейлґетом.
 • Напис на пов'язаному зображенні повідомлення №#### «#### взято», де #### — номер повідомлення.

Окремо виділяють такі взяття, як таймґети, або «взяття часом» — для їх отримання ґетовим номером має бути не номер посту, а час.

Модерація[ред. | ред. код]

На різних іміджбордах різні форми модерації. До самої ж модерації (унормовування спілкування) можна віднести і обмеження дописування за IP, а значить перший приклад політики модерування у глобальному плані подає нам щонайменше Футаба, де заборонене дописування з інших країн.

Розділи[ред. | ред. код]

Як було згадано на початку, іміджборди поділяються на розділи за темами. Це створено для того, щоб ті, хто бажає поспілкуватися на різні теми не заважали один одному.

Особливе /b/ для людей з особливими потребами.

/b/[ред. | ред. код]

Розділ /b/ — «Random», «Бред», «Борда», «Балачка». Він призначений для спілкування за будь-якою темою, офтопу, флуду і т. д. Також певна частина правил щодо соціальної етики не діють тут.

Міжнародна дошка (/int/)[ред. | ред. код]

У наші інтернаціональні часи, часто можна побачити дошки для міжнародного спілкування. /int/ (англ. — international) на іміджборді є можливістю для представників різних культур доторкнутися одна до одної, а їхнім мемам просочитися і вплинути на меми іншої частинки світу. Дошка /інт/ на іміджборді однієї країни часто вважається ледь чи не рідною якійсь іншій. На приклад, /інт/ Учану можна побачити у списку польських чанів від самих поляків.

Найвідоміший /інт/ було створено на Краутчані для завсідників тимчасово непрацюючого британського іміджборду Бритчану. Притулок там знайшла також частина поляків з Ерісчану та росіяни після загибелі Двачу.

Українська на Краутчані.

Зазвичай, на міжнародних дошках над кожним постом є зображення прапора країни автора. Невід'ємною частиною культури /інт/ів різнорідних є якийсь гумор з прапорами. Так на німецькому Краутчані прапор Польщі до гори дриґом у зв'язку з оповісним мемом «Поландбол». Британія зображена у циліндрі, США — у сонцезахистних окулярах, Ізраїль — гіперкуб, а усі прапори окрім Казахстану замінені на ті ж Поландболи. У /інт/і Учану, наприклад, прапор Білорусі біло-червоно-білий — той, що вважається справжнім національним і символізує спільні переможні битви.

Особливим з іншого боку є міжнародна дошка Бритфаґсу — /zoo/, чим вони визначають роль іноземців на Бритфаґс.

Тематичні дошки[ред. | ред. код]

Вище викладені типи дощок, класифіковані за способом спілкування, але остання інстанція і головна суть іміджборд (не субкультурна, а та, задля якої вони були створені, як місця спілкування) — тематичні дошки. На різних іміджбордах безліч існують дошки, присвячені широкому колу тем: від транспорту до музики, від спорту до моди і т. д. У окрему групу серед цих розділів певною мірою можна виділити три типи:

 • Дошки для публікації на загальний огляд особистої творчості. Практика безосібності прибирає можливість суб'єктивної оцінки, у зв'язку з відсутністю соціальних елементів, таких як френдинґ (накопичування друзів, які б одне одному підсуджували), оцінка соціальної ролі співрозмовників).
 • Дошки, присвячені аніме. На найрозвиненіших у цьому плані дошках їх до десятка різних. Існують дошки повністю присвячені аніме.
 • Дошки з еротичним нахилом та спеціалізовані дошки для обговорення різних сексуальних збочень (лолікон, ґуро, інший шок-контент). Невдовзі з'явились дошки, присвячені окремому виду сексуальних збочень. наприклад, Ґурочан.
Вакаба + Карега.

Рушії[ред. | ред. код]

Перша система управління контентом для іміджборд — Футаба (Futaba;双葉 — сім'ядоля), він використовується в Футаба Ченел, написаний на PHP. У 2003 році з'явився англомовний форк Футаби під назвою Футалабі (Futallaby). Приклад використання Футалабі можна знайти на Ванчані. Почавши, як переклад Футаби, пізніше перебудувався на підтримку XHTML і налаштовувані стилі CSS. Є першим англомовним скриптом, вимагає MySQL для роботи. Надалі не розробляється, замість нього рекомендується використовувати Вакабу, яка може все що і Футалабі.

Найпопулярнішими на сьогодні рушієм Вакаба (Wakaba;若葉 — молодий лист), написаний з нуля на Perl якимось фіном, і засновані на Кусабі (Kusaba;草葉 — лист трави) (написаний на PHP). Метою розробки Кусаби (початкова назва скрипту Trevorchan) було підвищення продуктивності роботи скрипту і створення загального консолідованого управління всіма дошками іміджборду. 31 серпня 2007 року творець Кусаби припинив розробку скрипту. Останньою версією стала SVN r193. Зараз творець займається аналогічним скриптом PyIB (Python). Роботу над скриптом Кусаба продовжують три незалежні групи розробників: Kusaba X, Kusaba 2 і Serissa.

Серед менш відомих рушіїв варто присвятити увагу оригінальним розробкам росіян:

 1. Орфереус — розроблений на Аномачі модульний рушій, за функціональністю посередній, хоч і кращий за голу Вакабу чи Кусабу.
 2. Ханабіра — відомий Доброчанівський рушій, робота авторська з закритим вихідним кодом. Що характерно, єдиний з відомих рушіїв, де можна премодерувати пости.
 3. Котоба (言葉 — слово) — спочатку було слово. І слово було «няў». Розробники хочуть застосувати нові методи підходу до сенсу іміджборд. Анонімність збережено, але впроваджено необов'язкову реєстрацію і пов'язані з нею особисті налаштування кожному.
 4. Хуітаба — Рушій, створений на іміджборді Хуітарій (Новей).
 5. Оланет — рушій Оланету, очевидно же.

До нових популярних рушіїв для маленьких чанів також належить TinyIB. Також до іміджбордів дехто відносить теґові галереї створені на рушії Danbooru.

Вакабамарк[ред. | ред. код]

Вакаба на сьогодні — найпоширеніший рушій, а тому на більшості іміджбордів:

 1. Для посилання на довільний пост необхідно перед номером поста поставити символи «>>».
 2. Для цитування — перед цитатою символи «>».
 3. *курсив*, **жирний**, ***жирний курсив***.
 4. Пробіли на початку рядка автоматично зникають, щоб створити пробіл без розриву, який не буде видалено, необхідно застосувати «Alt+255».
 5. %%спойлер%%.
 6. `код`.
 7. Щоб створити нумерований список, потрібно на початку кожного рядка набирати "1. " і наступні.
 8. Для створення маркованих списків достатньо на початку кожного рядка набрати "+ ", "- " або "* ".
 9. Посилання, що починаються з http:, https:, ftp:, mailto:, news:, чи irc: автоматично перетворюються на гіперпосилання у тексті.
 10. Для написання пустого повідомлення введіть «Alt+0173».

Іміджборди[ред. | ред. код]

Панель, що зазвичай використовується на оверчанах.

Перші іміджборди і текстборди з'явилися в Японії, саме тому багато дощок у сучасному не-японському інтернеті присвячені саме японській культурі, — аніме та манзі. Хрестоматійним прикладом є перший польський іміджборд Тентакльчан (2005). Невдовзі, після набуття популярності безосібним спілкуванням, як і все прогресивне з усіх куточків світу, задум дістався країн заходу. Першим англомовним іміджбордом, і найпопулярнішим на сьогодні є Форчан, де були створені, як сама концепція безосібної культури, так і головні світові меми. З цієї і ще багатьох причин англомовна безосібна культура є найбагатшою у світі: їхнє військо незчисленне, оповісна кількість борд для його саморозвитку — з усього лайна, яке щохвилини отримують, можуть вибрати дійсно щось велике. Як і все, що широко популяризовано на заході, іміджборди одного дня дісталися і рунету. Перша російська дошка була заснована у вересні 2005-ого, називалася «Сервис изобразительных гостевых книг», знаходячись за адресою «i-bbs.org». Але, як то кажуть, перший млин комом, і поглянути на неї ви можете хіба-що на Вебархіві. Та не минуло й півроку, як було зроблено спробу зробити такий же епічний, як і закордоном іміджборд — створили Двач. Дошка за легендарністю вже прирівняна до Аскольда і Діра, ще більш легендарним її зробили намагання відродити у втіленні Дватиречу, але то вже окремий діагноз. Досвід інших країн можна порівняти з відповідними аспектами культурної залежності: у країнах Європи, іміджборди почали з'являтися після США, у країнах СНД, після Росії. Не оминула ця хвиля і Україну: перша справді українська дошка була створена лише 17 листопада 2009 року, тобто за 8 років після першого іміджборду. Перша українська текстова дошка була створена 2 жовтня 2010 року, себто за 11 років після першого текстборду.

Текстові дошки[ред. | ред. код]

Спочатково BBS-ами («Bulletin Board System» — «дошкоподібна система оголошень») звалися комп'ютери зі спеціальними програмами, що імітували роботу інтерактивної дошки оголошень, до яких через Dial-Up з'єднання приєднувалися інші комп'ютери. Але, гадаю, очевидно, що з появою Мережі вони вимерли. Фактичну функцію такого роду оживила ера Вебу 2.0: «Текстовими BBS» стали називати вид іміджбордів,

Лоґо однієї з закордонних ББС.

в яких спілкування відбувається виключно за допомогою обміну текстом. Мабуть в тому і суть називати їх текстбордами, бо до іміджбордів явно недотягують. Як і інші дошки, їх винайдено в Японії; перша з них, Ніч ББС, заснована в 1999 році та досі лишається найбільшою у світі (зареєстровано 10 мільйонів користувачів). На текстових дошках, через відсутність зображень, широко поширюється ASCII-арт.

Оверчани[ред. | ред. код]

Особливим видом іміджбордів є оверчани — іміджборди, які містять посилання на інші іміджборди: переважно це відкриття у фреймі та можливість відразу переходити на конкретну дошку. Найвідомішими оверчанами відповідних частин мережі є:

 • shii.org/2ch/ — англомовний
 • overchan.ru/ — російськомовний
 • overchan.org.ua/ — україномовний
 • overchan.org/ — інтернаціональний

Список іміджборд[ред. | ред. код]

Україномовні іміджборди[ред. | ред. код]

 • Кропивач — український іміджборд, відкритий 21 січня 2016 року, з 2018 року став найактивнішим україномовний іміджбордом.
 • Файнач — український іміджборд, почав роботу 11 вересня 2016 року.
 • Учан — український іміджборд, що відновив роботу з квітня 2020 року стараннями адміна Гіперчану (раніше діяв у 2009-16 роках, а у 2016-20 роках був мертвим).
 • Нічан — український іміджборд, що відновив роботу з квітня 2020 року стараннями першого адміна Нічану (раніше діяв у 2010-13 роках, а у 2013-20 роках був мертвим).

Англомовні іміджборди[ред. | ред. код]

 • 4chan Почав роботу 1 жовтня 2003 року. Є найпопулярнішим зарубіжним іміджбордом.

Російськомовні[ред. | ред. код]

 • Двач. Претендує на місце наступника закритого Двача; відкритий 1 квітня 2009 року.
 • Ычан почав роботу 1 червня 2007 року. Іміджборд із суворою модерацією. Логотип було запозичено з рушія Wakaba, а частина назви — в англомовного ресурсу Idlechan.

Япономовні[ред. | ред. код]

 • futaba channel Почав роботу 30 серпня 2001 року. Перший іміджборд у світі, один з найпопулярніших в Японії.
 • 2channel Почав роботу 30 травня 1999 року. 2channel — текстова система анонімних форумів, тому формально, це не іміджборд. Є найбільшим чаном Японії і другим за розмірами в світі, після Форчану.

Примітки[ред. | ред. код]

Зов. посилання[ред. | ред. код]