Інвалідний візок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інвалідний візок
Зображення
Вид спорту wheelchair basketballd
Іконка
Джерело енергії muscle strengthd
CMNS: Інвалідний візок у Вікісховищі
Сучасний активний інвалідний візок

Інвал́ідний віз́ок — технічний колісний засіб пересування, призначений для людей з особливими потребами. За способом урухомлення розрізняють: візки, якими рухає двигун, і візки з ручним приводом (тобто ті, якими рухає людина, обертаючи колеса), також можливе переміщення візка іншою особою.

Історія[ред. | ред. код]

Дерев'яний візок (перша половина ХХ ст.)

Найдавніша згадка про візок датується VI століттям. Це було зображення на сланцевому камені в Китаї. Відтак згадки про візок зустрічаються під час німецького Відродження, коли європейці починають виробляти крісла на коліщатах.

Більш-менш схожі на сучасні відповідники візки з'явилися 1760 року.

Перший легкий (зі сталевих трубок) візок сконструювали у 1933 році Гаррі Дженнінґс та його приятель з інвалідністю Герберт Еверест. Обидва побачили комерційний потенціал винаходу і згодом стали першими масовими виробниками інвалідних візків «Еверест і Дженнінґс».

Різновиди[ред. | ред. код]

З-поміж візків із ручним приводом виокремлюють такі види:

 • базові інвалідні візки для оселі й вулиці
 • візки з важільним приводом
 • інвалідні візки з високою спинкою
 • активні інвалідні візки
 • дитячі інвалідні візки
 • спортивні інвалідні візки
 • інвалідні візки з санітарною посудиною
 • інвалідні візки для дітей з ДЦП[джерело?]

Доступність середовища[ред. | ред. код]

Більшість сучасних візків мають двоє великих задніх коліс і два невеликі коліщата спереду. Такий візок потребує для розвороту простору 1,5×1,5 м. При прямолінійному русі простір для комфортного руху візком — 0,9÷1,2 м. Нахил поверхні доріжки не повинен перевищувати 1:20, нахил пандуса — 1:12 (8 %). Найвужчими місцями, які можуть становити нездоланну перешкоду для особи у візку, є входи до будинків, двері ліфтів, сходи, бордюри, турнікети, тісні санвузли, конструкція транспортних засобів. Деякі незручності створюють також пороги, елементи малих архітектурних форм, відсутність поручч. Також певні обмеження накладають зони досяжності, — адже особа у візку не може досягти якийсь предмет на верхніх полицях, відчинити кватирку вікна чи зафіксовану половину дверей, скористатись електричною розеткою у вузькому місці чи вішаком. В Україні затверджені загальнообов'язкові будівельні норми і правила[1], які передбачають безперешкодний доступ людей з особливими потребами до елементів інфраструктури[2]. Щоправда, на практиці будівельники часто нехтують цими вимогами[3][4].

Україна[ред. | ред. код]

На 2019 рік за даними ООН в Україні 1,7 млн людей з обмеженим можливостями[5]. ООН, та інші організації відзначають вркай низьку доступність міського середовища для таких людей[5]. Так йде мова що у 2013 році 48% держустанов були недоступні[6]. Існують різного рівня документи щодо організації доступності середовища [7][8][9][10] та програми [11], проте, загальний рівень доступності все ще нижче середнього рівня.

Відомі користувачі візків[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Державні будівельні норми України. Будинки і споруди. (ДБН В.2.2-9-99). Додаток Г (обов'язковий). Параметри зон, просторів та елементів будинків і приміщень для інвалідів та маломобільних груп населення.
 2. Грибальський Я., Мудрий Я. Сварник М. та ін. Доступність до об'єктів житлового та громадського призначення для людей з особливими потребами. — К.: Соцінформ, 2004. — 105 с.
 3. Сварник М. Доступність середовища — шлях до цивілізованого світу // Є. Архітектура, будівництво, інтер'єр, мистецтво. — № 1, 2008. — С. 23-25.
 4. Сварник М. Сучасний стан доступності в Україні. Вступ. // Грибальський Я., Мудрий Я., Мостовий А. Доступність до об'єктів житлового та громадського призначення для людей з особливими потребами. Методичний посібник. — Львів, 2010. — С. 5-9.
 5. а б Рада ухвалила правила дорожнього руху для осіб на інвалідних візках 2019 (Харківська правозахисна група)
 6. Безбар’єрне середовище для людей з інвалідністю в Україні: п’ять основних проблем 2013
 7. П О Р А Д Н И К щодо створення доступного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення
 8. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ПРИНЦИПІВ УНІВЕРСАЛЬНОГО ДИЗАЙНУ 2015
 9. Адаптація навколишнього середовища до потреб неповносправних з пошкодженням спинного мозку 2015
 10. Українсько–канадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні» Архітектурна доступність шкіл 2012
 11. Програма придбання спеціально обладнаних автомобілів Міністерство соціальної політики України

Посилання[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]