Інвертований індекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Інвертований індекс (англ. inverted index) — структура даних, в якій для кожного слова колекції документів у відповідному списку перераховані всі документи в колекції — в яких воно зустрілося. Інвертований індекс використовується для пошуку за текстами.

Є два варіанти інвертованого індексу:

  •  індекс, який містить лише список документів для кожного слова,
  • індекс, додатково включає позицію слова в кожному документу[1].

Застосування[ред. | ред. код]

Опишемо, як вирішується завдання знаходження документів, в яких зустрічаються всі слова з пошукового запиту. При обробці однослівного пошукового запиту відповідь вже є в інвертованому індексі — достатньо взяти список, відповідний слову із запиту. При обробці багатослівної запиту беруться списки, відповідні кожному зі слів запиту і пересічні.

Зазвичай в пошукових системах після побудови за допомогою інвертованого індексу списку документів, що містять слова із запиту, йде ранжування документів зі списку. Інвертований індекс — це найпопулярніша структура даних, яка використовується в інформаційному пошуку[2].

Приклад[ред. | ред. код]

Нехай у нас є корпус з трьох текстів "it is what it is", "what is it" та "it is a banana", тоді інвертований індекс буде виглядати наступним чином:

"a":      {2}
"banana": {2}
"is":     {0, 1, 2}
"it":     {0, 1, 2}
"what":   {0, 1}

Тут цифри позначають номери текстів, у яких зустрілося відповідне слово. Тоді відпрацювання пошукового "what is it" запиту дасть наступний результат .

Особливості застосування в реальних пошукових системах[ред. | ред. код]

У списку входжень слова в документи крім id документів зазвичай також зазначаються фактори (TF-IDF, бінарний фактор: «потрапило слово в заголовок або не потрапило», інші фактори), які використовуються при ранжируванні. Індекс може будуватися не за всіма словоформам, а по лемам (по канонічних форм слів).

Стоп-слова можна виключити і не будувати для них індекс, вважаючи що кожне з них зустрічається майже у всіх документах корпусу. Для прискорення обчислення перетинань використовують евристику skip-pointer-ів. При обробці запитів, що містять багато слів, використовують функцію кворуму, яка пропускає на наступну стадію ранжирування частина документів, в яких зустрілися не всі слова із запиту.

Див. Також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]