Індекс населеності планети

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Індекс населеності планети (англ. Planetary Habitability Index, PHI) — індекс ймовірності існування життя на будь-якому небесному тілі, розроблений міжнародною групою вчених, яку склали астрономи, планетологи, біологи і хіміки[1][2].

Індекс PHI допомагає оцінити ймовірність існування життя на екзопланеті, виходячи з її умов, як у відомих формах, так і в невідомих.

PHI визначається на основі додаткових і в той же час важливих чинників: тип поверхні планети (скеляста або крижана), наявність атмосфери і магнітного поля, кількість енергії доступної для потенційних організмів (світло сонця або припливного тертя, що розігріває надра), наявність органічних сполук і якогось рідкого розчинника і так далі.

Індекс враховує широкий діапазон можливих параметрів населеності, так як в теорії можливе існування життя на основі іншої біохімії в більш спекотних, або навпаки, в більш холодних умовах в порівнянні з земними і навіть без кисню або води.

Рейтинги PHI для деяких об'єктів[ред. | ред. код]

Автори індексу PHI зробили розрахунок для деяких небесних тіл Сонячної системи і екзопланет. Для Землі індекс PHI дорівнює максимальному значенню - 1, тому що він заснований на земних умовах існування життя.

Об'єкт Індекс PHI
Титан 0,64
Марс 0,59
Європа 0,49
Глізе 581 g 0,54
Глізе 581 d 0,43
Глізе 581 c 0,41
Юпітер 0,37
Сатурн 0,37
Венера 0,37
Енцелад 0,35

На Титані присутня велика різноманітність органічних речовин, і не дивлячись на низьку температуру супутника, є припущення[3], що там можуть йти хімічні реакції, які підтримують життєдіяльність мікробів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]