Індо-Гангська рівнина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схематичне зображення Індо-Гангської рівнини

Індо-Гангська рівнина — рівнина, що охоплює більшу частину північної та східної Індії, найбільш населені райони Пакистану, частини північного Непалу та практично всю територію Бангладеш. Вона оточена Гімалаями на півночі, Іранським плато на заході і плоскогір'ям Декан на півдні. Рівниною стікають дві головні річки Південної Азії: Інд і Ганг. Рівнина, довжина якої становить близько 3 тисяч кілометрів, а ширина — 250—350 кілометрів, була одним з якнайдавніших центрів світової цивілізації.

Рельєф і гідрографія[ред.ред. код]

Поверхня рівнини плоска, полого опускається на схід і захід від вододілу, розташованого на висоті 270 м, до дельт Інду і Гангу. У рельєфі спостерігаються виступи кристалічних порід і розчленовані ярами уступи річкових терас заввишки до 60 м.

Річки, що протікають по рівнині, досить численні і повноводні, особливо у східній частині. Характерні великі сезонні коливання витрати води. Мусони і танення гірських снігів збільшують стік влітку, часто приводячи до руйнівних повенів. При русі із зі сходу на захід клімат стає сухішим.

Найбільші річки — Інд з притокою Панджнад, в яку впадають річки Джелам, Чінаб, Біас і Раві, а також і Ганг з Ямуною (Джамною) і крупними притоками Ґоматі, Ґхаґхра і Ґандак. В його дельті зливаються річки Брахмапутра і Меґха.

Клімат і рослинність[ред.ред. код]

У басейні Гангу і Брахмапутри (найсхідніша частина рівнини) переважає субекваторіальний мусонний клімат, в басейні Інду (західна частина) — тропічний. На більшій частині рівнини середня температура липня становить від 30 до 36 °C, січня близько 20 °C, у північно-західній частині опускається до 12 °C. Зрідка температура знижується до 0° градусів.

В межах рівнини виділяються 2 головних природних райони — посушлива Індська і більш зволожена Гангськая рівнини. Природна рослинність, особливо в центральній і східній частинах, майже не збереглася. Дельта Гангу і Брахмапутри історично була повністю вкрита густими мангровими і вічнозеленими лісами (з яких збереглася ділянка Сундарбанс), тоді як західна частина вкрита солончаками і піщаними пустелями. На всіх території зараз переважає ландшафт культурної савани: рисові поля, поля пшениці, проса, кукурудзи, бавовнику та інших культур, з окремими гаями пальм і фруктових дерев.

Посилання[ред.ред. код]


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.