Індукційне нагрівання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Індукційне нагрівання заготовки.

Індукці́йне нагріва́ння (англ. induction heating) — метод безконтактного електронагрівання електропровідного завантаження в електромагнітному полі, яке відбувається внаслідок явища електромагнітної індукції[1].

Принцип дії[ред.ред. код]

Індукційне нагрівання — це нагрівання матеріалів електричними струмами, які індукуються змінним магнітним полем. Отже, це нагрівання виробів з провідних матеріалів (провідників) магнітним полем індукторів (джерел змінного магнітного поля).

Індукційне нагрівання виконується наступним чином. Електропровідна (металева, графітова) заготовка поміщається у так званий індуктор, що являє собою один або кілька витків дроту (найчастіше мідного). У індукторі за допомогою спеціального генератора наводяться потужні струми різної частоти (від десятка Гц до декількох МГц), в результаті чого навколо індуктора виникає електромагнітне поле. Електромагнітне поле наводить у заготовці вихрові струми. Вихрові струми розігрівають заготовку під дією джоулевого тепла (див. закон Джоуля-Ленца).

Система «індуктор-заготовка» являє собою трансформатор без осердя, в якому індуктор є первинною обмоткою. Заготівля є ніби вторинною обмоткою, що замкнена накоротко. Магнітний потік між обмотками замикається по повітрю.

На високій частоті вихрові струми витісняються утвореним ними ж магнітним полем в тонкі поверхневі шари заготовки Δ (Скін-ефект), в результаті чого їх щільність різко зростає, і заготовка розігрівається. Нижчерозташовані шари металу прогріваються за рахунок теплопровідності. Важливий не струм, а велика його щільність. У скін-шарі Δ щільність струму збільшується в e разів відносно густини струму у заготовці, при цьому в скін-шарі виділяється 86,4% тепла від загального тепловиділення. Глибина скін-шару залежить від частоти випромінювання: чим вище частота, тим тонше скін-шар. Також вона залежить від відносної магнітної проникності μ матеріалу заготовки.

Для заліза, кобальту, нікелю та магнітних сплавів при температурі нижче точки Кюрі μ має величину від декількох сотень до десятків тисяч. Для інших матеріалів (розплави, кольорові метали, рідкі легкоплавкі евтектики, графіт, електропровідна кераміка і т. д.) μ приблизно дорівнює одиниці.

Застосування[ред.ред. код]

Індукційне нагрівання металевого стрижня діаметром 25 мм з використанням 15 кВт на частоті 450 кГц.
 • Надчиста безконтактна плавка
 • Пайка і зварювання металу
 • Отримання дослідних зразків сплавів
 • Гнучка і термообробка деталей машин
 • Ювелірна справа
 • Обробка дрібних деталей, які можуть пошкодитися при газополуменевому або дуговому нагріванні
 • Поверхневе загартування
 • Загартовування і термообробка деталей складної форми
 • Знезараження медичного інструменту
 • Розпилення гетеру і прогрівання (активація і тренування) катоду в процесі виробництва вакуумних електронних приладів.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. ДСТУ 2821-94 Промислове електронагрівання. Терміни та визначення.

Джерела[ред.ред. код]

 • Электрометаллургия стали и ферросплавов / Д. Я. Поволоцкий, В. Е. Рощин, М. А. Рысс и др. : под ред. Д. Я. Поволоцкого. М.: Металлургия, 1984. — 568 с.
 • Егоров А. В. Электроплавильные печи черной металлургии. — М.: Металлургия, 1985. — 280 с.