Інжектор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема роботи інжектора та ежектора.
Будова парового інжектора, використовуваного для живлення котла: steam — пара з паророзбірної колонки, water — вода з бака тендера, steam cone — робоче сопло (паровий конус), combining cone — водяний (змішувальний, конденсаційний) конус, overflow — стік надлишків води, delivery cone — дифузор (нагнітальний конус),valve — клапан, feed to boiler — надходження води в котел

Інже́ктор (фр. injecteur, від injecter — «вкидати»), впо́рскувач[1] — струминний насос для стискання газів і пари, а також нагнітання рідини. Інжектором рідина, газ або пара нагнітається в посудину з підвищеним тиском.

Принцип роботи інжекторів ґрунтується на перетворенні кінетичної і теплової енергії робочого потоку в потенціальну енергію змішаного (робочого та інжекційного) потоку.

Дія інжектора ґрунтується на прискоренні рідини (газу, пари) струменем допоміжної рідини (газу, пари).

Переваги інжектора — відсутність рухомих частин, можливість підвищення тиску інжектованого потоку без безпосередніх витрат механічної енергії, простота конструкції і обслуговування, а також надійність його роботи. Залежно від агрегатного стану взаємодіючих середовищ, розрізняють інжектори рівнофазні (газово-, паро-, водоструменеві), різнофазні (газоводяні, водогазові) і змінної фазності (пароводяні, водопарогазові).

Інжектор складається з робочого сопла, приймальної і змішувальної камер та дифузора. Коефіцієнт інжекції (співвідношення масових витрат інжектованого і робочого потоків) залежить від тиску, температури і швидкості робочого потоку, фізичних властивостей потоків, що змішуються. ККД інжектора, як правило, не перевищує 30-35 %.

Інжектори (парові інжектори) використовуються для подачі води в паровий котел (живлення котла) на паровозах, локомобілях, пароплавах[2]. Завдяки високому тиску в дифузорі стає можливим подолати тиск у котлі.

В гірничій промисловості інжектори застосовують як насоси струминні для пневмо- і гідротранспорту (гідроелеватори) різних сипучих матеріалів, для підйому і перекачування води з колодязів і свердловин, для створення безперервного вентиляційного потоку, для посилення тяги в димоходах, для перекачування парогазових сумішей хімічно агресивних кородуючих речовин, в абсорбційних і екстракційних апаратах для створення контакту різних фаз тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. инже́ктор [Архівовано 11 липня 2021 у Wayback Machine.] // Російсько-український словник з інженерних технологій = Русско-украинский словарь по инженерным технологиям: [близько 42 тис. термінів] / Марія Ганіткевич, Богдан Кінаш; Технічний комітет стандартизації науково-технічної термінології Міністерства економ. розвитку і торгівлі та Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. — 2-е вид. — Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2013. — 1021 с. — (Термінографічна серія СловоСвіт; № 9). — ISBN 978-617-607-385-7.
  2. Инжектор // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.).

Джерела[ред. | ред. код]