Інститут архітектури Львівської політехніки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут архітектури Львівської політехніки
Інститут архітектури.jpg
Засновано 1844
Сайт lp.edu.ua/iarh

Інститут архітектури — складова частина Львівської політехніки.

Історія[ред. | ред. код]

Архітектурна спеціальність у Львові найстаріша в Україні і її було відкрито у 1730 р. при Львівському університеті. Коли у 1844 р. у місті, за зразком Відня, була створена Технічна академія, то архітектуру перевели у її структуру. У 1877 р. факультет розмістився у новому щойно збудованому корпусі, який був споруджений за проектом випускника Віденської технічної академії, уродженця Галичини, Юліана Захарієвича. У цьому, головному корпусі Львівської політехніки, факультет знаходиться і сьогодні. Нині факультет, із 2001 р. реорганізований в Інститут Архітектури, очолює доктор архітектури, професор, академік Української Академії Архітектури і Саксонської Академії мистецтв, Богдан Черкес.

Інститут Архітектури об'єднує 6 кафедр, а саме: дизайну та основ архітектури, архітектурного проектування, дизайну архітектурного середовища, містобудування, реконструкції та реставрації архітектурних комплексів і архітектурних конструкцій. Інститут архітектури проводить підготовку бакалаврів за трьома освітньо-кваліфікаційними напрямами, а саме: «Архітектура», «Дизайн», «Реставрація творів мистецтва», а також підготовку спеціалістів і магістрів за спеціальностями «Архітектура будівель і споруд», «Дизайн архітектурного середовища», «Містобудування», «Реставрація пам'яток архітектури», «Графічний дизайн», «Інтер'єр та обладнання».

Сьогодні в інституті архітектури навчається 1400 студентів, тоді як у 1994 році їх кількість становила 475, і він, поруч із Київським національним університетом будівництва і архітектури, є найбільшим в Україні. За останні п'ять років конкурс серед абітурієнтів на вступних екзаменах до Інституту становив 3-4 особи на місце.

Студенти інституту, починаючи з 2-го курсу, активно залучаються до науково-дослідної роботи. Викладачі і студенти ІАРХ взяли участь у 130 виставках всіх рангів, виставивши 733 експонати. Отримували гран-прі на щорічних оглядах-конкурсах найкращих дипломних робіт України у Дніпропетровську, Харкові, Одесі, Києві, Сімферополі, Полтаві, де загалом було отримано 89 нагород. Аналіз виконання дипломних робіт та їх захист щороку показує, що підготовка спеціалістів проходить на високому рівні. Тематика дипломних проектів актуальна і близько 61,1 % робіт виконано на замовлення різних державних і приватних організацій різного рівня. Всього за останні 5 років захистилося 409 студенти, а Державна Екзаменаційна Комісія рекомендувала до практичного впровадження 241 (57 %) дипломних робіт.

Аспірантура[ред. | ред. код]

Навчальний процес забезпечують 135 викладачів, з них 67 викладачів мають наукові ступені і вчені звання. На кафедрах працюють 10 докторів наук, професорів. За останні 5 років співробітниками Інституту архітектури було захищено 4 докторські та 23 кандидатські дисертації.

Викладачі кафедр підвищують кваліфікацію в провідних науково-дослідних та проектних організаціях м. Львова, України, а також за кордоном, зокрема в Австрії, Італії, Німеччині, Польщі, Росії, США і Китаї. За результатами наукової діяльності в останній час було видано 15 монографій, опубліковано 1023 статті і виголошено 708 доповідей на міжнародних, загальноукраїнських і університетських конференціях.

Зв'язки інституту[ред. | ред. код]

Міжнародні зв'язки інституту мають широку географію і зосереджені на участі у міжнародних конференціях, наукових стажуваннях викладачів та спільних творчих працях викладачів та студентів з вузами інших країн, в тому числі із Європи, Америки, Азії і Північної Африки. Особливо активно розвивається співпраця із факультетом архітектури і просторового планування Віденського технічного університету. Угода про цю співпрацю діє з 1995 р. В різних наукових і навчальних заходах в рамках цієї кооперації взяли участь 320 викладачів і студентів. В руслі цієї угоди, наприклад, проведено у Відні в листопаді 2005 року ювілейну україно-австрійську конференцію і виставку «Зв'язки Відня з Україною», присвячена 10-літтю співпраці Віденського Технічного університету і НУ «Львівська політехніка». Дякуючи цій кооперації цілий ряд викладачів змогли проводити інтенсивні наукові дослідження, написати і захистити свої кандидатські і докторські дисертації, завершити і опублікувати монографії.

В останні роки було проведено 18 міжнародних студентських воркшопів, зокрема у Варшаві, Венеції, Відні, Граці, Києві, Кракові, Криму, Львові, Москві, Одесі, Парижі, Флоренції, Шанхаї.

Ресурси[ред. | ред. код]

Колектив інституту виконує наукові дослідження за госпдоговорами через науково-дослідні лабораторії, які діють при кафедрах (Архітектурні конструкції, Дизайн архітектурного середовища, Реставрації та реконструкції архітектурних комплексів, Архітектурного проектування). Протягом 20032008 рр. в Інституті виконано 87 госпдоговорів.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Національний університет «Львівська політехніка». Інститут архітектури / [уклад.: Б. С. Черкес, В. І. Проскуряков, Г. П. Петришин, С. І. Топилко, О. Ю. Лисенко, В. О. Штець]. — Львів: Вид-во Львів. політехніки, 2012. — 156 с. : іл. — ISBN 978-617-607-373-4