Інститут громадянської освіти імені Сергія Рябова НаУКМА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут громадянської освіти імені Сергія Рябова НаУКМА
ІГО
Icelogo.jpg
?координати:
Тип Науково-методичний центр
Країна Україна
Розташування Київ
Засновано 1999
Засновник Рябов Сергій Геннадійович
Директор Зубрицька Людмила Йосипівна
Приналежність Національний університет «Києво-Могилянська академія»
Адреса м. Київ, вул. Волоська 8/5, 4 корпус НаУКМА, ауд. 209
Сайт political-science.ukma.edu.ua

Інститут громадянської освіти імені Сергія Рябова Національного університету «Києво-Могилянська академія» (англ. Serhiy Ryabov Institute for Civic Education at National University of Kyiv-Mohyla Academy) — науково-дослідний та методичний центр при Національному університеті «Києво-Могилянська академія», метою якого є дослідження актуальних проблем політичної культури в Україні та світі, організація та проведення національних і міжнародних науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів, літніх шкіл, лекцій, тренінгів та публічних дискусій для студентів, викладачів та експертів, розробка навчальних програм з громадянської освіти, методичних матеріалів й посібників, експертно-консультативна допомога при розробці заходів щодо громадянської освіти, втілення європейських практик у цій сфері[1][2].

Історія[ред. | ред. код]

Засновником і першим керівником Інституту громадянської освіти був професор та доктор філософських наук Рябов Сергій Геннадійович (15.08.1954 — 16.04.2008).

Пізніше Інститут очолив Дем'янчук Олександр Петрович.

Із 2016 року і по теперішній час директоркою ІГО є Зубрицька Людмила Йосипівна.

У 2016 році Інституту присвоєно ім'я Сергія Рябова[1][2].

Мета та діяльність[ред. | ред. код]

Експерти Інституту організовують освітні та дослідні проєкти, проводять семінари, конференції, тренінги, готують до публікації матеріали. Участь у проєктах і заходах Інституту беруть викладачі НаУКМА, представники дослідницьких та навчальних закладів Києва й України, студенти й аспіранти НаУКМА. В Інституті розроблено Концепцію громадянської освіти, створено сучасну версію теорії політичної культури, запроваджено навчальний курс з громадянської освіти — «Демократія: від теорії до практики» (за методологією IFES), укладено та видано збірник статей із політичної культури, триває робота над дистанційним курсом із громадянської освіти. У 2020 році Інститут громадянської освіти НаУКМА долучився до стратегічної сесії розробки концепції комплексної програми парламентської просвіти, організованої за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні, Global Office,  Верховної Ради України та Представництва ООН в Україні [1][3].

Метою діяльності Інституту є розвиток громадянської освіти в Україні як важливої передумови демократичної політичної культури, зміцнення соціальної стабільності і національної безпеки, соціального і політичного розвитку[2].

Проєкти[ред. | ред. код]

Головна мета проєктів Інституту  – поширення і популяризація громадянської освіти.

Основним проєктом у діяльності організації є щорічні «Рябівські читання» (конференції, семінари, круглі столи, конкурси наукових та студентських робіт), які проводяться на честь пам'яті засновника інституту — Сергія Рябова.

Серед інших проєктів Інституту громадянської освіти[4]:

 • «Демократія: від теорії до практики»

Інтерактивний навчальний курс з громадянської освіти, що триває один семестр, був розроблений за методологією IFES спільно провідними українськими та міжнародними фахівцями із урахуванням українського контексту. Студенти НаУКМА були одними із перших, кому було надано можливість прослухати даний курс.

 • «Публічний лекторій»

Вільні для відвідування лекції в стінах «Києво-Могилянської академії» від провідних спеціалістів у галузях політології, права, політичного консалтингу, PR та журналістики. Студентки та студенти з цікавістю слухають та задають лекторам та лекторкам будь-які дотичні (а часом, навіть, безвідносні) до тематики запитання. Особливістю є також і те, що лекції вільні для відвідування для всіх зацікавлених, незалежно від університету чи віку за умов реєстрації у Гугл-формі.

 • «Стоп політичній корупції»

«Стоп політичній корупції» — проєкт громадського контролю над виборчим процесом, ініційований ГО «Стоп корупції», підтриманий Інститутом громадянської освіти НаУКМА та Інститутом журналістики КНУ ім. Т. Г. Шевченка та платформою семантичного медіа моніторингу Semantrum. Ціллю проєкту є відстеження поширення маніпулятивної інформації в українських ЗМІ.

 • «Школа громадянської освіти»

«Школа громадянської освіти» — проєкт ГО «Стоп корупції», Інституту громадянської освіти НаУКМА та ACREC. ІГО проведено серію навчальних тренінгів для громадських активістів ГО «Стоп корупції», що працюють у регіонах України, з метою дослідити корупційні ризики та провести кампанії з протидії корупції в обраних містах.


 • «Школа молодіжного лідерства»

«Школа молодіжного лідерства»: спільний проєкт Інституту громадянської освіти НаУКМА та ГО «Нова політична генерація». В рамках проєкту було проведено два цикли навчання: 15-16 липня (ДПУ "Міжнародний дитячий центр «Артек») та 28 вересня 2019-го року (м. Славутич), які включали інтерактивні заняття, серед яких лекції, практичні вправи, дискусії та завдання для закріплення отриманих знань. У результаті цього проєкту з громадянської освіти біля 300 школярів з України та Білорусі отримали навички активного лідерства, ознайомились з методами впливу на владу з метою відстоювання своїх інтересів.

Конференції[ред. | ред. код]

Конференції Інститут громадянської освіти ім. Сергія Рябова Національного університету «Києво-Могилянська академія» організовує різноманітні конференції, круглі столи, семінари та освітні публічні лекторії[5].

Конференції:

24 травня 2019 року була проведена наукова конференція в рамках проєкту «Рябівські читання». Тема конференції — «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину». У заході, який проводився у Музеї НаУКМА, було 3 тематичні панелі: теоретична, експертна та студентська. Учасники конференції представили доповіді на різні тематики.

22-23 березня 2018 року відбулася міжнародна науково-практична конференція «Українська політика у міждисциплінарному вимірі». Організаторами та партнерами конференції виступили: Кафедра політології НаУКМА, Інститут громадянської освіти ім. Сергія Рябова, Фонд «Освіта для демократії», Collaboratsi (Collaborative thinking and learning. A Vistas Canada EDU Consultancy) та Ukrainian American Associattion of College Educators.

19 травня 2017 року відбулась наукова конференція «Рябівські читання — 2017». У рамках конференції також було проведено конкурс студентських робіт, метою якого було залучити студенство до знайомства з творчою спадщиною С.Рябова, дослідити її та підтримати нові погляди на діяльність.

Круглі столи:

21 лютого 2020 року відбувся круглий стіл «Популізм: виклики сьогодення».

29 травня 2019 року було проведено круглий стіл «Поширення маніпулятивної інформації в українських ЗМІ під час виборів».

14 серпня 2019 року — круглий стіл щодо результатів моніторингу виборів у Верховну Раду України у 2019 р.

13-14 квітня 2018 року відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Ромські студії в Україні і ЄС. Досвід і перспективи».

Інститут виступив співорганізатором заходу.

Освітні програми:

16-18 листопада 2018 року було проведено освітню програму «Нова політична генерація України» (спільно з NPG).

22 грудня 2018 року -освітня програма «Блокчейн-еволюція в суспільно-політичному просторі» (спільно з NPG).

У період 2017—2019 рр.. на українських і міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах було виголошено такі доповіді співробітників Інституту:

 • Зубрицька Л. Й. Українське суспільство потребує позитивних емоцій/ Круглий стіл «Українське диво: від депресії до соціального оптимізму»., м. Київ, 12 квітня, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Особливості впровадження інтерактивних методів викладання / Семінар-тренінг «Інтерактивні методики викладання»., м. Київ, 19 листопада, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Механізми маніпулювань під час виборчих перегонів / Круглий стіл «Маніпуляції та фейки у ЗМІ під час парламентської виборчої кампанії 2019 року», м. Київ, 14 серпня, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Емоційне підсвідоме як фактор вибору / Круглий стіл «Маніпулятивна інформація в українських ЗМІ», м. Київ, 29 травня, 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Громадянська освіта як механізм протидії впливу популізму/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Мазниченко Б. Спільні та відмінні риси правого та лівого популізму на кейсах грецьких партій «Syriza» та «Golden Dawn»/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Прокопчук Д. Концепція садопопулізму в українських реаліях/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Соколов С. Як медiа торують шлях популiзму/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
 • Зубрицька Л. Й. Тренінг «Фасилітація у викладанні. Права людини» — Львів, 17 травня 2019.
 • Зубрицька Л. Й. Тренінг «Методика викладання інтерактивного курсу з громадянської освіти»,– Київ, 2 лютого 2019 р.
 • Зубрицька Л. Й. Українська політика: трансформація міфологем простору та часу/ «Українська політика у міждисциплінарному вимірі», Міжн. наук. конф. (22-23 березня. 2018 р.; Київ) / http://political-science.ukma.edu.ua
 • Зубрицька Л. Й. Причини актуалізації міфу в період кризи / «Дні науки філософського факультету — 2017», Міжн. наук. конф. (2017 ; Київ). Міжнародна наукова конференція «Дні науки філософського факультету — 2017», 25-26 квіт. 2017 р. : — К. : Видавничополіграфічний центр «Київський університет», 2017. — Ч. 8. — 213 с.
 • Амельченко Н. Організація і проведення колоквіума з громадянської освіти для вчителів загальноосвітніх шкіл.- м. Чернігів., 10 березня 2017 р.
 • Амельченко Н. Організація і проведення колоквіума з громадянської освіти для вчителів загальноосвітніх шкіл.- Бровари Київської обл., 17 березня 2017 р.
 • Зубрицька Л. Й. Місце громадянської освіти в системі освіти України/ Круглий стіл «Освітня реформа: інновація чи деградація», м. Київ, вересень, 2017 р.
 • Зубрицька Л. Й. «Рябівські читання»- проєкт шани та пам'яті/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, 19 травня, 2017 р.
 • Кисельов С. О. Громадянське суспільство та громадянська освіта / Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
 • Амельченко Н. Сергій Рябов — людина, яка не розчарувала/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
 • Дем'янчук О. П. Науковий спадок С. Рябова/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
 • Кисельов С. О. Виступ на «круглому столі» «America House. Українські освітні трансформації у глобальному контексті: ініціативи знизу». 15.06.2017.
 • Кисельов С. О. Участь у форумі: «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства». — Київ, 2-3 листопада 2017.
 • Зубрицька Л. Й. Участь у форумі: «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства». — Київ, 2-3 листопада 2017.

2012 року на українських і міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах було виголошено такі доповіді співробітників Інституту:

 1. Амельченко Н. А. Ціннісні та інституційні виміри демократії. Круглий стіл «Ціннісні орієнтири для українців». Київ, 9.11.2012 р.
 2. Яковлєв М. В. Когнітивні передумови формування нового політико-економічного порядку в Україні // Соціально-економічні проблеми України в глобальному просторі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 26–27 квітня 2012 р. — Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2012. — С. 244—246.
 3. Амельченко Н. А. Порівняльний аналіз суспільних цінностей Росії, Бєларусі та України. Східноєвропейська школа політичних студій. — Почаїв, Україна, 22–23 квітня 2012 р.
 4. Амельченко Н. А. Міжнародний науково-методологічний семінар «Пострадянські студії». Доповідь «Пострадянська ідентичність на пострадянському просторі». — Тбілісі, Грузія, 1–4 травня 2012 р.
 5. Oleksandr Demianchuk. Theory of Political Decisions Making (Generalizing Course: Step from Basic to Advanced Learning). 14–17 October, Tbilisi, Georgia.
 6. Serhiy Kiselyov «Civil Society in transit: Ukrainian experience». 14–17 October, Tbilisi, Georgia.
 7. Кисельов С. О. «Громадянське суспільство в Україні напередодні виборів» / Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
 8. Дем'янчук О. П. Модель суспільного вибору як соціальна основа виборчого процесу. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
 9. Чабанна М. В. Роль опортунізму у партійній діяльності: передвиборчий контекст. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
 10. Амельченко Н. А. Вибори: між абсентеїзмом та політичним відчуженням. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.

Інститут громадянської освіти спільно з Представництвом Фонду ім. Конрада Аденауера в Україні організував та провів такі заходи:

 • Семінар «Розробка і обговорення Концепції політичної освіти в Україні» (25–26 лютого 2005 року);
 • Круглий стіл «Політична освіта в Україні: проблеми й перспективи розвитку» (5 квітня 2005 року).

В рамках Щорічної наукової конференції НаУКМА (27 січня 2005 року) Інститут зорганізував і провів засідання круглого столу «Політична криза в Україні: причини та результати». Головував на засіданні В. Кушніренко. Засідання круглого столу мало на меті проаналізувати події «Помаранчевої революції» 2004 року в Україні. Розглянуто такі питання:

 • причини виникнення політичної кризи;
 • головні вимоги учасників протистояння;
 • перебіг подій політичної кризи;
 • компроміс: чиясь поразка чи взаємна вигода?
 • імовірні наслідки політичної кризи в Україні.

Доповіді:

 • «Помаранчева революція»: плановане чи несподіване дитя трансформації" В. Степаненко (Інститут соціології НАН України, Київ);
 • «Президентські вибори в Україні: чи можливий демократичний вибір на теренах СНД» П. Бурковський (НаУКМА);
 • "Легітимація влади в контексті «Помаранчевої революції» В. Якушик (НаУКМА);
 • «Особливості політичних процесів у західному регіоні України» Б. Ярош (Волинський державний університет ім. Лесі Українки, Луцьк).[1] ІНСТИТУТ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ – Кафедра політології НаУКМА (uk). Процитовано 2020-03-06.[3][6]

Публікації[ред. | ред. код]

2019-2018

 • Амельченко Н. А. Методичні рекомендації для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах».- Київ, 2017.- 88 с.
 • Рябівські читання: творчість яку варто вивчати. Збірка наукових студентських статей.(заг. ред. — Зубрицька Л. Й.), — Київ, 2017—134 с.
 • Зубрицька Л. Й. Активізація міфу у період кризи: особливості міфологем «війни» та «героя»/ Наукові записки НаУКМА. Том 186, Політичні науки / Національний університет «Києво-Могилянська академія», Київ, 2016.- С. 72-76.
 • Популізм і громадянське суспільство: межі перетину. Тези виступів наукової конференції (24 берез. 2019 р.) / [за заг. ред. Л. Й. Зубрицької]. ––45 с.
 • Зубрицька Л. Й., Побережник А. Громадянська освіта у творчості Сергія Рябова як спосіб поширення та утвердження цінностей громадянського суспільства// Наукові записки кафедри політології НаУКМА. — Київ, 2018. — С. 95-107.
 • Кисельов С. О., Поліщук Ю. В. Науковий спадок, що не втрачає своєї актуальності: теорія держави у працях Сергія Геннадійовича Рябова // Наукові записки кафедри політології НаУКМА. — Київ, 2018.

2012

 • Дем'янчук О. П. Політика владна / О. Дем'янчук // Політична енциклопедія / [упоряд. Юрій Шаповал] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. — К. : Парламентське вид-во, 2012. — С. 568—569.
 • Дем'янчук О. П. Політика публічна / О. Дем'янчук // Політична енциклопедія / [упоряд. Юрій Шаповал] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. — К. : Парламентське вид-во, 2012. — С. 571—572.
 • Дем'янчук О. П. Квазіпартійні учасники процесу ухвалення політичних рішень / Олександр Дем'янчук // Партійна система сучасної України: еволюція, тенденції та перспективи розвитку: (матеріали міжнародної науково-практичної конференції) / редкол. : Ю. А. Левенець (гол.) … та ін. ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонаціон. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. — К. : [ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України], 2012. — С. 505—517.
 • Дем'янчук О. П. Квазіпартійні учасники процесу ухвалення політичних рішень // Партійна система сучасної України: еволюція, тенденції та перспективи розвитку: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 24–25 листопада 2011 р. — К.: ІПіЕНД, 2012. — С. 505—517.
 • Кушніренко В. О. Проблема суверенітету та громадянства в контексті осучаснення історичної шаріатської політико-правової доктрини // Там само. — С. 34–36.
 • Яковлєв М. В., Гуменюк О. Г. Картина суспільно-політичних перетворень у постсоціалістичних країнах згідно з індексами демократизації // Там само. — С. 42–47.
 • Яковлєв М. В. Когнітивні передумови формування нового політико-економічного порядку в Україні // Соціально-економічні проблеми України в глобальному просторі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 26–27 квітня 2012 р. — Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2012. — С. 244—246.
 • Дем'янчук О. П. The Dynamics of Political Culture in an Independent Ukraine // The Culture of Governance: The Black Sea / Ed. Melanie Sully. — Vienna: Federal Ministry for European and International Affairs, 2012. — Р. 95–102.
 • Дем'янчук О. П. Політологічна теорія держави: навчально-методичний комплекс дисципліни. — К.: НаУКМА, 2012. — 52

2011

 • Дем'янчук О. П. SWOT-аналіз політичної системи України в модернізаційній парадигмі // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. — 2011. — № 6 (56). — С. 12–25.

2007

 • Рябов С.Міркування про громадянське суспільство в контексті дилеми приватного та державного / С. Рябов // Наукові записки. Національний університет «Києво-Могилянська академія». Т. 69 : Політичні науки / Редкол. : В. Брюховецький та ін. ; НаУКМА. — К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2007. — С. 69–75.

2005

 • Концепція політичної освіти в Україні. — Київ, 2005. — 8 с.
 • Політична освіта в Україні: проблеми та перспективи розвитку. — Київ, 2005. — 43 с[7].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г ІНСТИТУТ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ – Кафедра політології НаУКМА (uk). Процитовано 2020-03-06. 
 2. а б в Інститут громадянської освіти. Національний університет «Києво-Могилянська академія» (uk). Процитовано 2020-03-06. 
 3. а б НОВИНИ ТА ПОДІЇ – Кафедра політології НаУКМА (uk). Процитовано 2020-03-06. 
 4. ПРОЕКТИ – Кафедра політології НаУКМА (uk). Процитовано 2020-03-06. 
 5. Конференції. Національний університет «Києво-Могилянська академія» (uk). Процитовано 2020-03-06. 
 6. Дослідження та наукова діяльність. Національний університет «Києво-Могилянська академія» (uk). Процитовано 2020-03-06. 
 7. Публікації. Національний університет «Києво-Могилянська академія» (uk). Процитовано 2020-03-06. 

Посилання[ред. | ред. код]