Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
Logo2.TIF
Абревіатура ІЕД (IER)
Тип аналітичний центр
Розташування вул. Рейтарська 8/5-А, Київ, Україна
Координати 50°26′40″ пн. ш. 30°30′33″ сх. д. / 50.44457100002777850° пн. ш. 30.50931300002777746° сх. д. / 50.44457100002777850; 30.50931300002777746Координати: 50°26′40″ пн. ш. 30°30′33″ сх. д. / 50.44457100002777850° пн. ш. 30.50931300002777746° сх. д. / 50.44457100002777850; 30.50931300002777746
Директор Ігор Бураковський
Веб-сайт ier.com.ua

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) — український незалежний аналітичний центр у сфері економіки і економічної політики. Надає послуги консультування та міжнародної експертизи. Розташований у місті Києві.

Входить до Мережі аналітичних центрів України

ІЕД заснований в жовтні 1999 українськими політиками та Німецькою консультативною групою з питань економічних реформ.

Голова Правління — доктор економічних наук, професор Ігор Бураковський.

Організація є учасницею коаліції Реанімаційний пакет реформ[1].

Історія Інституту[ред. | ред. код]

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій був заснований у жовтні 1999 року провідними українськими політиками, науковцями та Німецькою консультативною групою з питань економічних реформ в Україні, яка була частиною німецької програми технічної допомоги TRANSFORM.

1999—2004 роки:

Період організації та становлення Інституту як дослідницької установи якісно нового типу для України. Основними завданнями в цей час було надання неупереджених оцінок стану української економіки та економічної політики урядовцям і політикам, розвиток аналітичного потенціалу українських науковців та створення ресурсної бази для проведення досліджень та консультацій. Особливу роль на цьому етапі відігравала Німецька консультативна група з питань економічних реформ в Україні.

2005—2006 роки:

Період випробувань на міцність та стабільність для Інституту. Програма німецької технічної допомоги «Трансформ» була закінчена. Інститут зіткнувся з викликом, який полягав у пошуку свого місця та ролі на ринку консультативних послуг. Основною метою діяльності в цей період було, не втративши наших основних вмінь та навичок і зберігши принцип об'єктивності в нашій роботі, знайти свою нішу на ринку консультативних послуг та нові стабільні джерела фінансування. В цей час Інститут запропонував суспільству новий інструмент контролю та впливу на владу — моніторинг дій влади, який проводиться коаліцією незалежних аналітичних центрів.

з 2007 року:

Період активного розвитку Інституту та зростання його ролі як незалежного аналітичного центру впливу на прийняття рішень (policy think tank). Основною метою діяльності в цей період було і є — набуття нових знань, вмінь, навичок для якісного удосконалення роботи та розширення сфер експертизи. Експерти започаткували нові напрямки та опановували нові методи досліджень, навчились більш ефективно розповсюджувати інформацію, набули досвіду реалізації проектів в галузі економічної політики, які містили не тільки поради «що робити», але й рекомендації «яким чином організувати виконання завдань». Розпочалась системна робота з бізнесом. Інститут запропонував діловим колам пакет економічної інформації, аналіз економічної ситуації та прогнози, які необхідні для планування та ведення виробничо-комерційної діяльності.

Місія та принципи[ред. | ред. код]

Місія Інституту — це вироблення альтернативного погляду на ключові проблеми суспільного та економічного розвитку України.

Ключовими завданнями для реалізації місії є:

 • Вироблення фахової експертної оцінки в сфері економіки та економічної політики, розробка стратегічних та інструментальних складових економічної політики
 • Формування громадської думки шляхом організації публічного діалогу та поширення знань
 • Сприяння розвитку економічних та суспільних наук, стимулювання розвитку дослідницької спільноти в Україні.

У своїй роботі Інститут керується принципами вільного та демократичного ринку в відкритому суспільстві. Необхідною передумовою роботи Інституту є його політична незалежність, яка забезпечує неупередженість рекомендацій Інституту щодо проблем економічної політики та допомагає запобігти маніпулюванню результатами досліджень.

Структура Інституту[ред. | ред. код]

В Інститут входять три дослідницькі Центри, які пов'язані між собою спільною метою — дослідження проблем та перспектив економічного розвитку України в контексті модернізації суспільства та держави:

Центр економічних досліджень, який продовжує традиції економічного аналізу, прогнозування та моделювання, а також консультацій з питань економічної та соціальної політики.

Центр досліджень сучасного суспільства, який акумулював усі проекти, що стосуються оцінок, очікувань та іншої інформації, яка отримується безпосередньо від суб'єктів економічної діяльності та громадян та дослідження з використанням соціологічних методів збору інформації.

Центр досліджень міжнародних відносин, який продовжує аналіз ролі України у світовому поділі праці в контексті міжнародних відносин, зокрема її стосунків з сусідами та з основними центрами впливу в сучасному світі, а також політики європейської інтеграції.

Сфери досліджень[ред. | ред. код]

 • Міжнародна економіка та міжнародні відносини
 • Бізнес-клімат та ділові тенденції
 • Макроекономіка:
 • Фіскальна та соціальна політика
 • Монетарна політика та фінансові ринки
 • Регіональна політика
 • Реальний сектор
 • ПЕК
 • Аграрний сектор
 • Інфраструктура
 • Добробут населення
 • Політика на ринку праці
 • Політика у сфері охорони здоров'я
 • Політика в сфері освіти
 • Державне та корпоративне управління
 • Політика

Досвід роботи[ред. | ред. код]

Інститут має досвід участі у формуванні національної економічної політики та стратегій. Він займається дослідженнями в сфері економіки, а також міждисциплінарними дослідженнями в дотичних до економічної політики сферах та забезпечує міжнародну експертизу. Експерти Інституту беруть учать у міжнародній економічній дискусії з найактуальніших питань.

Партнери Інституту[ред. | ред. код]

Німецька консультативна група з питань економічних реформ в Україні

З листопада 1994 року, за дорученням Федерального Уряду Німеччини (у рамках консультативної програми TRANSFORM для країн з перехідною економікою) працює Німецька консультативна група з питань економічних реформ в Україні. Експерти Групи протягом усього часу роботи в Україні надають консультації Уряду України, Верховній Раді, Секретаріату Президента та Національному банку України щодо проведення економічних реформ. Група тісно співрацює з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.

Німецько-Український Аграрний Діалог

З січня 2006 року проект надає підтримку політикам та законодавцям України з питань реформування аграрної політики та законодавства на основі принципів ринкової економіки, враховуючи досвід Німеччини та інших країн, а також рекомендації міжнародних організацій (ЄС, СОТ). Основними темами є торгівля сільськогосподарськими та продовольчими товарами; біоенергетика; ринки землі; захист прав споживачів; ланцюги вартості сільськогосподарської та харчової продукції. Бенефіціарами проекту є Міністерство аграрної політики України, інші профільні міністерства, Кабінет Міністрів України, Секретаріат Президента України, інші органи виконавчої влади; Верховна Рада України; асоціації сільськогосподарських виробників; засоби масової інформації та об'єднання журналістів. Проект здійснюється за підтримки Міністерства з питань сільського господарства, продовольства та захисту прав споживачів Німеччини.

Швейцарський економічний інститут KOF (Проект «Ділова думка»)

З вересня 2005 року Інститут отримує технічну допомогу від Швейцарського економічного інституту (KOF Swiss Economic Institute), що діє під егідою Швейцарського федерального інституту технологій (ETH Swiss Federal Institute of Technology Zurich). В рамках програми наукової кооперації між Східною Європою та Швейцарією SCOPE 2005 — 2008 та SCOPE 2009 — 2012, яка фінансується Швейцарською національною науковою фундацією (SNSF), Швейцарським Агентством з Розвитку та Співробітництва, впроваджується проект інституційного партнерства між українським та швейцарським інститутами. Проект має на меті розвиток досліджень ділових тенденцій, які проводить Інститут, збільшення кількості міжнародно-визнаних індексів, що розраховуються за результатами дослідження, розробку науково-методологічного інструментарію для проведення кон'юнктурних опитувань в Україні.


Посилання[ред. | ред. код]

 1. go. rpr.org.ua (uk). Процитовано 2018-08-15.