Інтелектуальна транспортна система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Приклад із змінним обмеженням швидкістю в Сполучених Штатах.

Інтелектуа́льна тра́нспортна систе́ма (ITS, англ Intelligent transportation system) — транспортна система, що використовує інноваційні розробки в моделюванні і регулюванні транспортних потоків, що надає кінцевим споживачам більшу інформативність і безпеку, а також якісно підвищує рівень взаємодії учасників руху в порівнянні зі звичайними транспортними системами.

Історія ITS[ред.ред. код]

Історія ITS почалася в США в 1986 році, коли група вчених зібралася щоб обговорити подальший напрямок розвитку сухопутних транспортних засобів. Необхідність вдосконалення була викликана тим, що станом на 1986 рік країна відчувала серйозні проблеми викликані затримками транспорту в годину пік. Особливо критичною ситуація була у містах — метрополіях, для яких час пік закінчувався тільки пізно вночі. Крім того, великі побоювання викликала безпека руху на магістралях, а також екологічний збиток, що наноситься навколишньому середовищу. Нарешті, не останню роль зіграв фактор міжнародної конкурентоспроможності, тому що до того часу основні конкуренти США вже почали впроваджувати сучасні системи управління пасажиропотоком, в основу яких було покладено принцип тотальної інформатизації (так, наприклад, в Європі активно набирав обертів проект «Прометей», а в Японії — проекти AMTICS і RACS)[1].

Саме ці причини і стали основою для переходу від політики екстенсивного збільшення кількості магістралей в бік підвищення якості та пропускної здатності останніх. Результатом стало впровадження проекту IVHS (Intelligent Vehicle Highway Systems) вартістю 660 млн дол в 1991 році після виходу закону ISTEA (Intermodal Surface Transportation Efficiency Act). У цьому акті, зокрема, говорилося, що його метою є «… розвиток економічно ефективної національної інтермодальної транспортної системи, яка послужить опорою для успішної конкуренції країни на світовому ринку і буде обслуговувати споживачів і перевозити товари з максимальним енергозбереженням».

ITS-4[ред.ред. код]

В США функціонує четверта версія системи (ITS-4), яка має в своїй основі такі особливості:

  • Здатність визначати не тільки географічне положення транспорту в режимі реального часу за допомогою технології GPS і датчиків, встановлених на маршруті, але також динамічно відслідковувати його характеристики, стан вантажу і т. д.
  • Здатність надійно і недорого передавати великі обсяги інформації
  • Здатність обробляти величезні масиви інформації за допомогою розвиненої технічної системи
  • Здатність використовувати наявну інформацію для постійного поліпшення функціонування всієї транспортної мережі.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]