Інтендант

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Інтендант (генерал-інтендант) від фр. intendant — посада в польовому штабі російської армії 1812–1868 рр., запроваджена відповідно до «Учреждению для управления большой действующей армией» (Засад управління великою діючою армією). Відповідав за продовольче, фінансове, медичне, ветеринарне та речове забезпечення армії.

Інтенданти існували з XIX ст. у французькій, німецькій, російській, австро-угорській та інших арміях, в радянських збройних силах (1940–1955, 1958–1959 гг.). Була посада інтенданта і в УПА, зокрема в сотнях куреня «Месники»[1].

Країни[ред. | ред. код]

Іспанія[ред. | ред. код]

В монархічній Іспанії голова особливої адміністративної одиниці — інтенденсії.

Франція[ред. | ред. код]

Інтендант — посадова особа у Франції у 15–18 ст., відав окремою галузю державного управління: торгівлею, фінансами тощо. Посада була введена кардиналом Рішельє. Він прагнув до централізації адміністративного апарату. У 17-18 ст. існували також інтенданти провінцій, що володіли судовою, поліцейською, фінансовою та почасти військовою владою на місцях. Крім того, посадовець у збройних силах, яка курує питаннями постачання військ.

У 1581 році Генріх III затвердив посаду «головного інтенданта» при дворі. Першим «головним інтендантом музики» був італійський скрипаль Бальтазаріні де Бельджозо, який поставив спектакль «комедійний балет королеви», в якому вперше музика і танець дані як сценічна дія. Так виник придворний балет.

Примітки[ред. | ред. код]