Інтернет-архів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Internet Archive
Internet Archive logo and wordmark.svg
Internet Archive mirror servers - Bibliotheca Alexandrina.jpg
URL archive.org
Тип архів, веб-сайт, неприбуткова організація, онлайн-бібліотека і web archive[d]
Започатковано травень 1996[1]
CMNS: Internet Archive на Вікісховищі
Ia logo.jpg

«Internet Archive» — веб-сервіс архівування[en] (список інтернет-архівів[en]), неприбуткова організація, розташована в Сан-Франциско, Каліфорнія, метою якої є збереження культурного надбання. Веб-сервіс підтримує електронну бібліотеку, архів мережевих і мультимедійних ресурсів, програмного забезпечення, фільмів, книг, і звукозаписів. Архів «Wayback Machine» містить копії сторінок веб-сайтів у різні проміжки часу (за правило що 2 місця). Щоб гарантувати стабільність архіву, веб-дзеркало[en] сервісу також зберігається в Новій Олександрійській бібліотеці в Єгипті. Інтернет-архів доступний безкоштовно. З 2007 р. входить до складу Американської Асоціації Бібліотек[2] і офіційно визнається штатом Каліфорнія як бібліотека.

штаб-квартира Internet Archive

Некомерційна організація Internet Archive була заснована Брюстером Калі (Brewster Kahle[en]) в 1996 році з метою створення загальнодоступної електронної бібліотеки. Частиною цієї роботи є Wayback Machine — колекція архівних копій веб-сторінок.

Wayback Machine[ред.ред. код]

Wayback Machine logo.png

URL: http://archive.org/

Приклади з архіву Wayback Machine:

Wayback Machine[en] є веб-архів що складається з копій сторінок веб-сайтів, які беруться з Alexa Internet. Цей архів дозволяє користувачам бачити версії веб-сторінок у тому вигляді, у якому вони були у різні проміжки часу.

Архів Wayback Machine стає доступним поступово. Проміжок часу з моменту копіювання та архівації веб-сторінки до моменту коли вона стає доступною у Wayback Machine може становити до шести-дванадцяти місяців. Як альтернатива, користувачі, які хочуть заархівувати матеріал і негайно його процитувати, можуть скористатися Archive-it[3]. Станом на 2006 рік Wayback Machine містила майже два петабайта даних, збільшуючись на 20 терабайтів щомісяця.

Мультимедійні ресурси[ред.ред. код]

На додаток до мережевих архівів, сервіс підтримує широку колекцію цифрових мультимедійних ресурсів, які або є суспільним надбанням, або розповсюджуються за Creative Commons License чи еквівалентною ліцензією, яка дозволяє вільне використання та розповсюдження.

Сервери веб-дзеркала веб-архіву в Олександрії

openlibrary.org (Open Library, вільна бібліотека) — нараховує більш мільйона оцифрованих книжок, які перебувають у суспільному надбанні США.

BookServer[ред.ред. код]

Некомерційний проект Internet Archive восени 2009 року оголосив про запуск BookServer — універсальної і відкритої системи дистрибуції електронних книг.[4][5] BookServer повинен стати архітектурою, яка об'єднає різні формати і пристрої для читання електронних текстів. Система забезпечить каталогізацію всіх книг, наявних в магазинах, бібліотеках або у відкритому доступі. Пошукові системи зможуть проіндексувати цей каталог, і читачам стане набагато простіше шукати необхідну інформацію.

BookServer забезпечить сумісність придбаної книги, конвертуючи її в потрібний формат. Електронний текст можна буде прочитати на будь-якому кінцевому пристрої, чи то нетбуці, смартфоні або спеціалізованій читалці на зразок Kindle[en].

Проект не обмежується книгами, які можна буде викачати безкоштовно. Залежно від умов ліцензії, знайдену книгу можна буде купити або взяти в оренду. В майбутньому в BookServer збираються інтегрувати платіжну систему.

Ключовий компонент проекту — стандарт електронного каталога книг OPDS[en] (Open Publication Distribution System), який побудований на базі розширюваної мови розмітки Atom. Основним форматом для книг є відкритий і вільний EPUB, представлений в 2007 році.

На момент оголошення в 20 центрах сканування Internet Archive, розташованих в 5 країнах світу, йде робота по оцифровці книг, призначених для відкритого доступу, і цей каталог налічував більше 1,6 мільйонів найменувань. Але приблизно половина з них — книги, відскановані Google в рамках проекту Book Search і завантажені згодом користувачами на сайт Internet Archive.

Попередня версія системи BookServer вже працює на сайті самої Internet Archive і в проекті з дистрибуції електронних книг Feedbooks[en]. Видавництво O'Reilly Media, яке надавало допомогу в реалізації проекту, планує включити в систему всі свої книги. З BookServer співпрацюють також компанія Adobe, університет Торонто і проект «One Laptop Per Child».

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]