Інтерфейс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Інтерфе́йс (англ. interface):

  1. сукупність засобів і правил, що забезпечують взаємодію пристроїв обчислювальної системи та (або) програм;
  2. сукупність описів і узгоджень щодо процедури передачі керування в підпрограму та повернення до вихідної програми.

Інтерфейс (від англ. Interface — поверхня розділу, перегородка) — сукупність засобів, методів і правил взаємодії (управління, контролю і т. д.) між елементами системи. Цей термін використовують у багатьох галузях науки й техніки. Його значення належить до будь-якої сполуки взаємочинних сутностей (як природничих, так апаратних і людино-машинних). Під інтерфейсом розуміють не тільки пристрої, але й правила (протокол) взаємодії цих пристроїв.

Приклади:

  • віжки — головний елемент інтерфейсу між конем і кучером, або ж, — інтерфейс системи «кінь-кучер»);
  • кермо, педалі газу й гальма, ручка КПП — інтерфейс (кермування) автомобіля або ж інтерфейс системи «водій-автомобіль»;
  • електричні вилка й розетка — є інтерфейсом енергопостачання більшості побутових приладів;
  • елементи електронного апарату (радіо, годинника і т. д.) — дисплей, набір кнопок і перемикачів для настроєння, також правила керування ними — інтерфейс системи «людина-машина»;
  • клавіатура й миша — елементи інтерфейсу в системі «користувач-ЕОМ» (самі клавіатура й миша й собі мають власні інтерфейси сполучення з комп'ютером);

Залежно від контексту, поняття застосовне як до окремого елементу (інтерфейс елементу), так і до зв'язка елементів (інтерфейс сполучення елементів).
У контексті окремого елемента інтерфейс елемента протилежний до реалізації елементу (внутрішнього устрою та функціювання). Користувачеві елемента немає потреби знати, як реалізовано уживаний елемент, щоб керувати ним, але використовуваний елемент має надати інтерфейс керування. Наприклад, водієві зовсім не обов'язково знати, як влаштовано двигун, щоб керувати автомобілем, досить користуватися інтерфейсом автомобіля (кермом і педалями).

Інтерфейси в обчислювальній техніці[ред.ред. код]

Інтерфейси є основою взаємодії в сьогочасних інформаційних системах. Якщо інтерфейс якого-небудь об'єкту (персонального комп'ютера, програми, функції) не змінюється (стабільний, стандартизований), це дає можливість модифікувати сам об'єкт, не перероблюючи його принципи взаємодії з іншими об'єктами.

В обчислювальній системі взаємодія може здійснюватися на користувацькому, програмному й апаратному рівнях. Відповідно до цього інтерфейси можуть існувати як:

  • Спосіб взаємодії фізичних пристроїв
  • Спосіб взаємодії віртуальних пристроїв
  • Спосіб взаємодії людина-машина

Інтерфейс у бізнес-симуляціях[ред.ред. код]

Інтерфейс у бізнес-симуляціях надає змогу користувачеві легко та швидко ухвалювати рішення щодо свого віртуального підприємства. Така легкість керування досягається за допомогою сполуки багатьох зрозумілих вкладок та кнопок. Як і інтерфейс в обчислювальній техніці, у бізнес-симуляціях основною метою інтерфейсу є взаємодія між користувачем та програмою. Проте, в бізнес-симуляціях інтерфейс можливий лише як спосіб взаємодії віртуальних пристроїв.

Див. також[ред.ред. код]