Інтерференція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
 • Інтерференція (психологія) — взаємні придушення психологічних процесів, що одночасно відбуваються; обумовлюється обмеженим об'ємом уваги, що розподіляється. Теорія, що відноситься до людської пам'яті. Інтерференція з'являється при навчанні, коли відбувається взаємодія між новим матеріалом і вже наявними спогадами, що веде до негативного впливу на засвоєння нового матеріалу. Головним припущенням інтерференційної теорії є те, що зберігається інформація є цілісною і не пошкоджена, але не може бути відтворена через конкуренцію з новополученою інформацією. Існує 2 основних види інтерференції: проактивна інтерференція і інтерференція ретроактивності. Проактивна інтерференція - погіршення збереження заучуваного матеріалу під впливом попередньо завченого. Тобто індивід зазнає труднощів із запам'ятовуванням нової інформації, тому що на процес кодування і збереження цієї нової інформації впливають вже наявні спогади. Мозковими структурами, відповідальними за проактивну інтерференцію, є вентролатеральна префронтальна кора і ліва передня префронтальна кора. Інтерференція ретроактивності - погіршення збереження завченого матеріалу, викликане заучуванням або оперуванням з подальшим матеріалом. Тобто нова інформація впливає на вже існуючі спогади, спотворюючи їх або порушуючи здатність їх відтворення. Мозговим субстратом, відповідальним за інтерференцію ретроактивності, є ліва передня вентральна префронтальная кора
 • Інтерференція (біологія):
  • Інтерференція (ботаніка) — варіант конкуренції; несприятливі взаємодії, що виникають за наявності близьких сусідів того самого або близьких видів;
  • Інтерференція (зоологія) — пригнічення або знищення тварин тваринами свого ж виду;
  • Інтерференція (генетика) — подавлення кросинговера на сусідніх із точками, де вже відбувся обмін, ділянках; на практиці означає пониження частоти подвійних кросинговерів у порівнянні з теоретичним значенням.
  • РНК інтерференція — система контролю активності генів еукаріотичних клітин, що здійснюється за допомогою коротких молекул рибонуклеїнової кислоти.
 • Інтерференція свердловин — взаємодія працюючих нафтових, газових або водних свердловин, що просвердлені з поверхні до одного й того самого продуктивного пласту або до різних, але гідродинамічно пов'язаних один з одним пластів; закони інтерференції свердловин вивчає окрема наука про фільтрацію — підземна газогідродинамика.