Інцест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Лот з дочками», картина Х. Гольциуса

Інце́ст (лат. incestus — нечистий, гріховний; синонім — кровозмішення), статевий зв'язок між близькими родичами (батьками і дітьми, братами й сестрами).

Відповідно до біблійного вчення, можна припустити, що перший інцест на Землі скоєно дітьми Адама і Єви. Їх кровозмісний союз був вимушеним і визнаний церквою священним, не злочинним. Незасуджуваний інцест стався після винищення Богом грішного міста Содома. Врятувалися Лот і його дві дочки, які думали, що їх батько вже старий і ніхто з ними вже не одружиться[1]. Для відновлення роду, напоївши батька вином, дочки вступили з ним у кровозмісний зв'язок. Відповідно до Біблії, їх нащадки були винищені з лиця Землі. У біблійних книгах «Левіт» і «Повторення Закону», де встановлені точні і докладні правила сексуальної поведінки, заборона на інцест не виділяється особливо серед заборон на позашлюбні та гомосексуальні зв'язки — і те, і інше, і третє карається стратою.

Ідея незасуджуваного інцесту перекочувала в традиції одруження фараонів, царів. Династичні шлюби освячувалися з позицій спадкування престолу, збереження чистоти крові (історія знає приклади виродження внаслідок цього цілих династій). Однак загалом у міфології, релігії кровозмішення засуджується і розглядається як гріх, як порушення табу.

У процесі еволюції людського роду було помічено, що чим ближче перебувають у кровному родстві батьки, тим фізично слабшими і психічно неповноціннішими народжувалися їх нащадки. При інцесті виникає ймовірність зустрічі одних і тих самих патологічних генів, і якщо при звичайних (не родинних) шлюбах імовірність народження дитини з серйозним генетичним (вродженим) дефектом чи розумовою відсталістю близька до 3-4%, то при інцесті вона зростає у 5 разів. У більшості країн світу кровні шлюби і статевий зв'язок між близькими родичами заборонені, кримінально карані і засуджуються громадської мораллю (на відміну від шлюбів між двоюрідними родичами, між дядьком і племінницею тощо).

Інцест у Давній Греції[ред. | ред. код]

Вся антична міфологія просякнута інцестуальним мотивом і Едіповим комплексом.

Гемера (денне світло) і Ефір (верхній шар повітря, гірський вітер), будучи братом і сестрою, справили на світ Урана (небо), Гею (землю), Тартара (безодню) і Талассу (море), тобто старших богів першого покоління. З самого початку все живе походить від інцестуального зв'язку брата і сестри. Пізніше, Гея з Ураном породжує гкатонхейрів, циклопів, титанів. Варто виділити останніх, а саме молодшого сина — Кроноса (спочатку землеробство, пізніше час). Тут і відбувається перше батьковбивство, в якому, до речі, також цікавий факт про взаємодію смерті і життя, страху і краси. З крові й сімені вбитого Урана, впавшого до моря, виходить Афродіта (краса). Кронос теж не йде від традиції і одружується на своїй сестрі-титаніди Реї. У страху впасти від рук власних дітей і навчений власним досвідом з батьком він ковтає своїх дітей (Геру, Посейдона, Аїда, Гестію і Деметру), всіх крім Зевса. Мати хитрістю залишає його живим. Наслідки: кастрація батька, десятирічна війна і прихід богів-олімпійців. І знову, верховний бог бере в дружини свою сестру.

Четвертий ступінь споріднення[ред. | ред. код]

У 1215 році Четвертий Латеранський собор видав у відношенні інцесту указ про «четвертий ступень споріднення». Згідно з ним, заборонявся шлюб між близькими родичами (у межах четвертого ступеня), винятком були ті пари, які отримували згоду самого Папи Римського. Більше того, до інцесту зараховували відносини між, так званими, «духовними родичами»: хрещеним батьком / матір'ю і його / її хрещеницею (ком), а також між самими хрещеними. Шлюб між такими «родичами» також вважався кровозмісним. У середньовічному творі Джованні Боккаччо «Декамерон» можна знайти два приклади подібних інтимних відносин: Рінальдо займається сексом з хрещеною матір'ю своєї дитини, а Тінгоціо — з матір'ю свого хрещеника.

Важливо відзначити, що випадки інцесту зустрічалися значно частіше серед аристократів, ніж серед селян. Пояснення цьому просте: багаті або люди високого походження прагнули зберегти своє становище і тому укладали шлюби в своїх колах.

Інцест у Римлян[ред. | ред. код]

В Давньому Римі був певний закон який говорив, що кожен шлюб або близькі відносини між родичами заборонялися, якщо між ними виникало кохання вони обидва полягалися покаранню або повного відвернення родичами, близькими, всі ці відносини повністю блокувалися церквою та глуздом кожного. Тобто відносини між рідними братом, сестрою, тіткою, племінником, хрещеними батьками з хресниками - категорично не можливі тому, що їхні діти будуть мати певні відхилення, розумову відсталість, Синдром Дауна та інші.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]