Інцидент на Янцзи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрегат HMS «Amethyst»
Крейсер HMS «London»

Інцидент на Янцзи — збройна сутичка між кораблями королівських ВМС Великої Британії та батареями народно-визвольної армії Китаю 20 — 26 квітня 1949 року в нижній течії Янцзи.

Вранці 20 квітня 1949 британський фрегат HMS «Amethyst» відправився вгору за течією Янцзи з Шанхаю в Нанкін, щоб змінити есмінець «Консорт», що охороняв британське посольство. В цей час комуністи, що наступали на гоміньданівців, захопили північний берег ріки і готувалися її форсувати. О 8:31 «Amethyst» був обстріляний з стрілецької зброї та польової артилерії, яка встигла зробити один залп, але снаряди впали з недольотом.

В 9:30, коли «Аметист» проходив Цзянінь, по ньому відкрила вогонь інша батарея. Другий залп серйозно пошкодив рульову рубку і капітанський місток. В результаті були поранені капітан корабля, кілька офіцерів, судновий лікар та корабельний кіт Саймон. Також зазнали пошкоджень корабельні генератор і двигун, внаслідок чого вийшли з ладу гірокомпас і система управління вогнем. Корабель сів на мілину в положенні і міг вести вогонь лише двом кормовим орудіями, одне з які незабаром вийшло з ладу. Через деякий час старший офіцер наказав припинити вогонь, але китайці обстріл не припинили. Здорові члени екіпажу отримали гвинтівки та кулемети.

На початку одинадцятого ранку старший офіцер наказав екіпажу евакуюватися вплав, поранені перевозилися на єдиному вцілілому човні. 59 членів екіпажу і 4 китайських помічника добралися до південного берега, частина моряків під час переправи була вбита. До 11 години обстріл припинився, втрати британців становили 22 вбитих і 31 поранений. На борту залишалися 52 члена екіпажу, 12 з них були пораненими. «Аметист» отримав більше 50 пробоїн.

В цей час «Консорт» спускався за течією з Нанкіна до місця битви. Діставшись до місця, вступив в перестрілку з береговими батареями, але зазнавши пошкоджень та маючи 10 убитих та 3 поранених пройшов далі, не зумівши взяти фрегат на буксир.

22 квітня «Аметист» знявся з мілини. Командування кораблем прийняв британський військово-морський аташе.

26 квітня важкий крейсер HMS «Лондон» і фрегат HMS «Чорний лебідь» під командуванням віце-адмірала Маддена спробували прорватися до «Аметиста» від Шанхая. Крейсер потрапив під вогонь замаскованих батарей і відстрілювався з важкої, середньої і зенітної артилерії. У недостатньому для маневрування морського корабля просторі він отримав важкі ушкодження, включаючи виведені з ладу 3 гарматні башти. Не дійшовши 15 миль до «Аметиста», «Лондон» розвернувся і пішов назад, незабаром його охопила пожежа. «Чорний лебідь», що йшов слідом, мав 7 поранених. Того ж дня Черчилль зажадав від парламенту відправити на місце подій 2 авіаносця.

Наступні 10 тижнів «Аметист» простояв під наглядом частин НВАК. Переговори капітана «Аметиста» з комуністами не приносили результату. 30 квітня комуністичний Китай зажадав від західних держав вивести всі війська зі своєї території.

30 липня «Аметист» під прикриттям темряви і вантажного судна знявся з якоря, а вранці наступного дня вирвався в море. Фрегат був відремонтований і прослужив на флоті ще 7 років. «Лондон» отримав дуже серйозні пошкодження, що укупі з 20-річним стажем змусило адміралтейство відправити його на злам.

У 1957 році вийшов фільм «Інцидент на Янцзи».

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]