Іоаникій Ґалятовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йоаникій Галятовський
Иоаникий Голятовский.jpg
Народився бл. 1620
Волинь
Помер 12 (22) січня 1688
Чернігів, Україна
Громадянство (підданство) Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svg Річ Посполита
Діяльність література
Відомий письменник, перекладач, філолог, оратор, богослов
Alma mater Київська духовна академія
Конфесія православ'я
s: Роботи у Вікіджерелах
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Йоаникій Галятовський (пол. Joannicjusz Galatowski; бл. 1620 — 12 січня 1688) — український православний монах, архімандрит Єлецького монастиря в Чернігові (16691688). Випускник, викладач і ректор (16571669) Києво-Могилянській колегії. Письменник, агіограф, проповідник і гомілет (теоретик церковного красномовства), педагог, публіцист. Народився на Волині, Річ Посполита. Писав українською і польською мовами. Автор численних українських бестселерів: «Ключ разумінія» (1659), «Неба нового» (1665), «Месія правдивий» (1669), «Стара західна церква новій римській церкві» (1678), «Лебідь» (1679), «Фундаменти» (1683), «Алькоран Магометів» (1683). Відіграв істотну роль у розвитку українського письменства ранньомодерної доби, регламентував бароккові форми прозових, ораторських жанрів. Помер у Чернігові, Гетьманщина. Похований у реставрованому ним Успенському соборі Єлецького монастиря. Також — Іоаникій.

Біографія[ред.ред. код]

Іоаникій Галятовський походив з Волині. У 1640-х роках навчався у Києво-Могилянській Колегії, був учнем Лазаря Барановича.

Близько 1650 року прийняв чернечий постриг. Служив у Куп'ятицькому монастирі (близько Пінська, тепер Білорусь). Повернувшись до Києва, викладав курс риторики у Києво-Могилянському колегіумі.

У 165868 роках (після Л. Барановича) — ректор Києво-Могилянської академії, ігумен Києво-Братського монастиря. Від 1668 року — ігумен, згодом архімандрит Чернігівського Єлецького монастиря.

Конфлікт і неприйняття ставленика Москви, «місцеблюстителя» Київської митрополії єпископа Методія, якого не визнавало більшість представників вищого українського православного духовенства, примусили Й. Галятовського виїхати з Києва (1664) і шукати притулку у львівського православного єпископа Атанасія Желиборського. Крім Львова, Галятовський відвідав Луцьк, Слуцьк, Мінськ.

1668 року повернувся до Києва. Владнавши питання з друкуванням свого трактату «Месія правдивий», поїхав до Новгорода-Сіверського — до чернігівського архієпископа Л. Барановича.

В 166988 роках — архімандрит Єлецького Успенського монастиря у Чернігові.

Помер Іоаникій Галятовський 02(12) січня 1688 року в Чернігові.

Праці[ред.ред. код]

Іоанікій Галятовський — видатний промовець, автор збірок проповідей і оповідань. Автор близько 20-ти творів, здебільшого полемічного характеру, українською та польською мовами.:

  • «Ключ разуменія..» (1659 і 1660, Київ; 1663 і 1665, Львів);
  • трактат з теорії гомілетики «Наука, або способ зложення казання» (1659);
  • «Небо новое» (1665, 1677, 1699), історико-літературне значення якої полягало в ознайомленні українського суспільства з розповідями й легендами західно-європейської середньовічної літератури;[1]
  • «Скарбниця потребная» (1676).
  • а також кілька творів полемічного характеру, спрямованих на захист православ'я[1].

Видав польською мовою полемікобогословські трактати:

  • «Лебедь з перами своїми» (1675; за ін. даними — 1679);
  • «Азбука різним єретикам» (1681),
  • «Алькоран Магометів» (1683) та ін.

Творчий доробок Галятовського засвідчує його широку ерудицію, глибоку обізнаність з найкращими зразками світової наукової, полемічної та історичної спадщини[1].

Слідом за Єпіфанієм Славинецьким, Галятовський вплинув на розвиток схоластичної проповіді в Україні, сприяв поширенню в Московії традицій українського проповідництва. Цю справу згодом продовжили Димитрій Туптало, Стефан Яворський, Феофан Прокопович. Помер і похований у Чернігові.

Вшанування[ред.ред. код]

Іменем Іоаникія названо вулицю в Чернігові в Олександрівці (місцевість на північному сході).

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]