Іоаннісіані Баграт Костянтинович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баграт Іоаннісіані
Народився 23 жовтня (5 листопада) 1911
Єреван, Російська імперія
Помер 10 грудня 1985(1985-12-10) (74 роки)
Ленінград, РРФСР, СРСР
·хвороба
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Національність вірмени
Діяльність інженер
Науковий ступінь доктор технічних наук
Знання мов російська
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці
орден Леніна орден «Знак Пошани»
Ленінська премія

Баграт Костянтинович Іоаннісіані (23 жовтня 19111985) — радянський конструктор астрономічних інструментів. Лауреат Ленінської премії (1957), Герой Соціалістичної Праці (1977).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в Єревані, вірменин за національністю. З 1930 року працював на Ленінградському машинобудівному заводі «Красная заря» — спочатку робітником, а потім креслярем. 1933 року закінчив курси підвищення кваліфікації для конструкторів. Працював на Ленінградському оптико-механічному об'єднанні ім. Леніна (ЛОМО (раніше — Державний оптико-механічний завод у Ленінграді). У роки Німецько-радянської війни був інженером-конструктором у Казані. З 1945 — провідний конструктор Державного оптичного інституту. Спільно з Д.Д.Максутовим розпочав роботи з впровадження меніскових систем в астрономію.

Є автором низки нових оригінальних конструкцій астрономічних інструментів.

  • небулярний спектрограф АСИ-1 (1949),
  • менісковий телескоп АСИ-2 діаметром 500 мм (1950),
  • серія оригінальних, хоча і малих за розмірами інструментів (дзеркально-лінзова камера АСИ-4, відображальний телескоп з безщілинним кварцовим спектрографом АСИ-5, безщілинний менісковий дифракційно-лінзовий спектрограф АС-31),
  • спільно з Максутовим ним було створено один з найбільших у світі менісковий телескоп АС-32 (вхідний отвір телескопа 700 мм, діаметр головного дзеркала 975 мм) з автоматичною системою керування, встановлений в Абастуманській обсерваторії .
  • 1961 року в Кримській астрофізичній обсерваторії АН СРСР було завершено монтаж дзеркального телескопа Шайна (рос. ЗТШ) із дзеркалом діаметром 2,6 м. Цей один з найбільших у Європі рефлекторів було створено за проектом Іоаннісіані на Ленінградському оптико-механічному об'єднанні ім. Леніна.
  • У Спеціальній астрофізичній обсерваторії АН СРСР 1975 року введено в дію найбільший у світі (на той час) рефлектор із дзеркалом діаметром 6 м, головним конструктором якого був Іоаннісіані. Під час розробки проекту цього рефлектора, що отримав назву «Великий телескоп азимутальний» (рос. БТА), вдалося відійти від традиційних схем і вперше для великого оптичного телескопа застосувати схему стеження труби за об'єктом у системі альт-азимутальних координат (висота — азимут): одна вісь розташована вертикально, а друга — горизонтально. Така схема має низку переваг і відкрила нові шляхи створення великих телескопів.

Ім'ям Іоаннісіані названо малу планету 2450 Іоаннісіані, відкриту М.С.Черних 1 вересня 1978 року в Кримській астрофізичній обсерваторії.

Джерела[ред. | ред. код]