Іоанн Комнін Дука

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іоанн Комнін Дука
Trachy of John Komnenos Doukas.jpg
Народився 13 століття
Помер 1244
Країна Labarum of the Roman Empire (simple).png Візантійська імперія
Посада деспот і Emperor of Thessalonicad
Рід Komnenodoukas familyd
Батько Феодор Комнін Дука[1]
Мати Maria Petraliphainad[1]
Брати, сестри Ірина Комніна Дукіна, Dimitrios Angelos Doukasd і Anna Angelina Komnene Doukainad

Іоанн Комнін Дука (грец. Ιωάννης Κομνηνός Δούκας; д/н — 1244) — останній імператор Фессалонікійської імперії в 12371242 роках, деспот Фессалонік в 1242—1244 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Ангелів. Старший син Феодора. імператора Фессалонік, та Марії Петраліфіни. У 1230 році внаслідок поразки батькав битві при Клокотниці Іоанн разом з братами і сестрами потрапив до болгарського полону.

У 1237 році сестра Іоанна — Ірина стала дружиною Івана Асена II, тому Іоанну разом з батьком і братом Дмитром було дозволено повернутися до себе. Вони досягли Фессалоник, де повалили Мімператора Мануїла. Після цього імператором Фессалонік було оголошено Іоанна. Батько допомагав останнього об'єднати землі свого роду.

У 1239 року Мануїл повернувся разом з військами, з якими захопив Фессалію. В результаті Іоанн залишився імператором лише за титулом, оскільки його володіння обмежувалися тепер місто Фессалоніки. Михайло II, деспот Епіра, став незалежним від імператора.

У 1241 році після смерті шварга Іван Асена II, становище Іоанна ще більше погіршилося. Того ж року Іоанн III Дука Ватац, імператор Нікеї, підступом захопив батька Іоанна і повів армію на Фессалоніки. Іоанн відбив цей напад. Водночас Нікейський імператор отримав звістку про війну з Румським султанатом. Тому у 1242 році було укладено мирну угоду, за якою Іоанн зрікався титулу імператора, визнавав владу Іоанна III. Натомість отримував титул деспота Фессалонік.

Іоанн Комнін Дука помер в 1244 році. Новим деспотом став його брат Дмитро.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • D.I. Polemis, The Doukai, London, 1968.
  • Kazhdan, Alexander, ed. (1991). The Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford and New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-504652-8.
  • Dimiter Angelov: Imperial ideology and political thought in Byzantium, 1204–1330. Cambridge University Press, Cambridge 2007, ISBN 978-0-521-85703-1