Іоанн I Цимісхій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Іоанн I Цимісхій
грец. Ιωάννης «Τσιμισκής» Κουρκούας
Histamenon nomisma-John I-sb1776.jpg
Народився бл. 925[1][2]
Константинополь, Візантійська імперія
Помер 10 січня 976(0976-01-10)
Константинополь, Візантійська імперія
Поховання Константинополь
Громадянство Byzantine imperial flag, 14th century, square.svg Візантійська імперія
Посада Візантійський імператор
Рід Македонська династія
Мініатюра з Ватиканського манускрипта XIV століття (хроніка XII століття Константина Манассія). Зверху зображено завоювання Святославом Болгарії, знизу — похід Іоанна Цимісхія на Доростол

Іоа́нн I Цимісхій (грец. Ιωάννης Α΄ Τζιμισκής; 925 — 10 січня 976) — візантійський імператор з 11 грудня 969 до 10 січня 976.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив із знатного вірменського роду Куркуас (прізвисько Цимісхій вірменською означає «низького зросту»), був племінником свого попередника Никифора II Фоки і брав діяльну участь в його загибелі, увійшовши до угоди з своєю коханкою Феофано, дружиною Никифора. На вимогу патріарха Полієвкта Іоанн покарав своїх прихильників, звинувативши винятково їх у вбивстві Никифора, і видалив від двору Феофано. Щоб укріпити свою владу Іоанн оженився на Феодорі, дочці імператора Констянтина VII Багрянородного.

У серії кампаній проти вторгнення війська князя Святослава I на нижчому Дунаї в (970971) він вигнав ворогів з Фракії, перетнув Стару Планину і обложив фортецю Доростол (зараз Силистра) на Дунаї. У декількох важко проведених битвах Іоанн Цимісхій завдав поразки Святославу. В результаті Візантія отримала східну Болгарію і Добруджу.

У 972 Іоанн I Цимісхій виступив проти імперії Аббасидів та їхніх васалів, почавши з вторгнення до Верхньої Месопотамії. Друга кампанія, в 975, була націлена на Сирію, де сили Іоанна узяли Дамаск, Кесарію, і Триполі, але не змогли взяти Єрусалим. Цимісхій помер раптово в 976 після поверненні зі своєї другої кампанії проти Аббасидів. Іоанну Цимісхію наслідував його племінник, Василій ІІ, номінальний співімператор з 960 року.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Попередник: Візантійський імператор
969976
Наступник:
Никифор ІІ Фока Василій ІІ Болгаробійця


  1. Faceted Application of Subject Terminology
  2. British Museum person-institution thesaurus