Іоаникій Ґалятовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Іоанікій Галятовський)
Перейти до: навігація, пошук
Іоаникій Галятовський
Иоаникий Голятовский.jpg
Народився бл. 1620
Помер 12 січня 1688(1688-01-12)
Чернігів
Громадянство/підданство Річ Посполита
Діяльність література
Відомий письменник, перекладач, філолог, оратор, богослов
Alma mater Київська духовна академія
Конфесія православ'я

s: Роботи у Вікіджерелах

Іоаникій Галятовський (Чернече ім'я Йоаникій) (*бл. 1620 — †12 січня 1688, Чернігів) — український письменник, церковний та громадсько-політичний діяч XVII століття.

Життєпис[ред.ред. код]

Іоаникій Галятовський (пол. Joannicjusz Galatowski, стар.укр. Іωаникій Галятовскій) походив з Волині. У 1640-х роках навчався у Києво-Могилянській Колегії, був учнем Лазаря Барановича.

Близько 1650 року прийняв чернечий постриг. Служив у Куп'ятицькому монастирі (близько Пінська, тепер Білорусь). Повернувшись до Києва, викладав курс риторики у Києво-Могилянському колегіумі.

У 165868 роках (після Л. Барановича) — ректор Києво-Могилянської академії, ігумен Києво-Братського монастиря. Від 1668 року — ігумен, згодом архімандрит Чернігівського Єлецького монастиря.

Конфлікт і неприйняття ставленика Москви, «місцеблюстителя» Київської митрополії єпископа Методія, якого не визнавало більшість представників вищого українського православного духовенства, примусили Й. Галятовського виїхати з Києва (1664) і шукати притулку у львівського православного єпископа Атанасія Желиборського. Крім Львова, Галятовський відвідав Луцьк, Слуцьк, Мінськ.

1668 року повернувся до Києва. Владнавши питання з друкуванням свого трактату «Месія правдивий», поїхав до Новгорода-Сіверського — до чернігівського архієпископа Л. Барановича.

В 166988 роках — архімандрит Єлецького Успенського монастиря у Чернігові.

Помер Іоаникій Галятовський 02(12) січня 1688 року в Чернігові.

Доробок[ред.ред. код]

Іоанікій Галятовський — видатний промовець, автор збірок проповідей і оповідань. Автор близько 20-ти творів, здебільшого полемічного характеру, українською та польською мовами.:

  • «Ключ разуменія..» (1659 і 1660, Київ; 1663 і 1665, Львів);
  • трактат з теорії гомілетики «Наука, або способ зложення казання» (1659);
  • «Небо новое» (1665, 1677, 1699), історико-літературне значення якої полягало в ознайомленні українського суспільства з розповідями й легендами західно-європейської середньовічної літератури;[1]
  • «Скарбниця потребная» (1676).
  • а також кілька творів полемічного характеру, спрямованих на захист православ'я[1].

Видав польською мовою полемікобогословські трактати:

  • «Лебедь з перами своїми» (1675; за ін. даними — 1679);
  • «Азбука різним єретикам» (1681),
  • «Алькоран Магометів» (1683) та ін.

Творчий доробок Галятовського засвідчує його широку ерудицію, глибоку обізнаність з найкращими зразками світової наукової, полемічної та історичної спадщини[1].

Слідом за Єпіфанієм Славинецьким, Галятовський вплинув на розвиток схоластичної проповіді в Україні, сприяв поширенню в Московії традицій українського проповідництва. Цю справу згодом продовжили Димитрій Туптало, Стефан Яворський, Феофан Прокопович. Помер і похований у Чернігові.

Вшанування[ред.ред. код]

Іменем Іоаникія названо вулицю в Чернігові в Олександрівці (місцевість на північному сході).

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та посилання[ред.ред. код]