Іпполіта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва амазонок з Гераклом

Іпполі́та, або Гіпполі́та (грец. Ιππολύτη) — міфічна цариця амазонок, дочка Ареса й Отрери. Добуття її золотого пояса стало дев'ятим подвигом Геракла.

Подорож Геракла до Іпполіти[ред. | ред. код]

Еврістей наказав Гераклові добути золотий пояс Іпполіти, подарований їй Аресом, для своєї дочки Адмети. Геракл вирушив на пошуки Іпполіти на кораблі разом із добровольцями, з-поміж яких відомі: Іолай, Теламон Егінський, Пелей Іолкський та Тесей Афінський. З ними він дістався до володінь амазонок по річці Фермодонт, що впадала до Понту Евксинського[1].

Дорогою мандрівники зупинилися на острові Парос, де правили четверо синів царя Міноса: Еврімедон, Хріс, Нефаліон і Філолай. Вони були при владі всупереч заповіту царя Радаманта, що оголосив законним володарем острова Алкея. Коли двоє супутників Геракла зійшли на Парос в пошуках води, сини Міноса вбили їх. За це Геракл убив несправедливих царів і взяв Парос в облогу. Зняв він її тільки в обмін на двох паросців як рабів, що були необхідні в плаванні. Царевич Алкей і його брат Сфенел самі приєдналися до героя.

Після цього Геракл поплив через Геллеспонт і Босфор в мізійський Маріандин до царя пафлагонців Ліка, внука Тантала, який виявив до прибулих гостинність[2]. За це Геракл допоміг Ліку в боротьбі проти племені бебриків та повернув Ліку відібрані в нього землі. Той у свою чергу віддячив героєві, назвавши ті землі Гераклією[3].

Добуття поясу Іпполіти[ред. | ред. код]

Геракл досягнув цілі в бухті Феміскіри, де Іпполіти сама вийшла йому назустріч. Захоплена силою і красою Геракла, вона вирішила віддати йому пояс. Однак Гера аби перешкодити Гераклу набула вигляду амазонки і стала поширювати чутки, що прибулі мандрівники замислили викрасти Іпполіту. Підбурені нею амазонки озброїлися і, осідлавши коней, спрямувалися до Геракла і його супутників. Той був змушений вступити в бій та вбити багатьох нападниць.

За одним з варіантів міфу Геракл убив Іпполіту, думаючи, що вона відпочатку задумала його погубити. Він забрав пояс, озброївся її сокирою та надягнув її обладунки, в яких і здобув перемогу. Вцілілі амазонки врятувалися втечею[4]. Інший варіант говорить, що Геракл захопив Іпполіту в полон, а інша цариця амазонок, Меланіппа, викупила її. Також існує оповідь за якою Іпполіту захопив Тесей і віддав її пояс Гераклу, або що Геракл виборов пояс у влаштованому пізніше чесному двобої. Програвши, Іпполіта вирішила за краще померти, ніж жити з визнанням поразки[5].

Трактування міфу про Іпполіту[ред. | ред. код]

В добутті поясу Іпполіти вбачається відображення випробувань, які належало пройти нареченому за матріархату. Те, що Геракл в міфі вирушає до Понту Евксинського, може бути пізньою деталлю, доданою через те, що в Греції матріархату до того часу не збереглося[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Аполлодор II.5.9; Піндар. Немейські оди III.35 і Фрагмент 172; Філохор. Цит. за: Плутарх. Тесей 26.
  2. Діодор Сицилійський V.79; Геродот VII.72; Схолії до Аполлонію Родоського II.752.
  3. Страбон XII.3.4; Аполлодор 11.5.9; Павсаній V.26.6.
  4. Діодор Сицилійський IV.16; Аполлодор. Цит. тв.; Плутарх. Грецькі питання 45.
  5. Аполлоній Родоський II.966 і далі.; Діодор Сицилійський. Цит. тв.
  6. Graves, Robert (15 травня 2018). The Greek Myths: The Complete and Definitive Edition (англ.). National Geographic Books. с. 131–132. ISBN 978-0-241-98235-8. 

Література[ред. | ред. код]

  • Словник античної мітології / Упоряд. Козовик І. Я., Пономарів О. Д.  Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2006.  312с
  • Graves, Robert. The Greek Myths: The Complete and Definitive Edition. Penguin UK, 2018 р. 784 p.