Іпполіта
Іпполі́та, або Гіпполі́та (грец. Ιππολύτη) — міфічна цариця амазонок, дочка Ареса й Отрери. Добуття її золотого пояса стало дев'ятим подвигом Геракла.
Еврістей наказав Гераклові добути золотий пояс Іпполіти, подарований їй Аресом, для своєї дочки Адмети. Геракл вирушив на пошуки Іпполіти на кораблі разом із добровольцями, з-поміж яких відомі: Іолай, Теламон Егінський, Пелей Іолкський та Тесей Афінський. З ними він дістався до володінь амазонок по річці Фермодонт, що впадала до Понту Евксинського[1].
Дорогою мандрівники зупинилися на острові Парос, де правили четверо синів царя Міноса: Еврімедон, Хріс, Нефаліон і Філолай. Вони були при владі всупереч заповіту царя Радаманта, що оголосив законним володарем острова Алкея. Коли двоє супутників Геракла зійшли на Парос в пошуках води, сини Міноса вбили їх. За це Геракл убив несправедливих царів і взяв Парос в облогу. Зняв він її тільки в обмін на двох паросців як рабів, що були необхідні в плаванні. Царевич Алкей і його брат Сфенел самі приєдналися до героя.
Після цього Геракл поплив через Геллеспонт і Босфор в мізійський Маріандин до царя пафлагонців Ліка, внука Тантала, який виявив до прибулих гостинність[2]. За це Геракл допоміг Ліку в боротьбі проти племені бебриків та повернув Ліку відібрані в нього землі. Той у свою чергу віддячив героєві, назвавши ті землі Гераклією[3].
Геракл досягнув цілі в бухті Феміскіри, де Іпполіти сама вийшла йому назустріч. Захоплена силою і красою Геракла, вона вирішила віддати йому пояс. Однак Гера аби перешкодити Гераклу набула вигляду амазонки і стала поширювати чутки, що прибулі мандрівники замислили викрасти Іпполіту. Підбурені нею амазонки озброїлися і, осідлавши коней, спрямувалися до Геракла і його супутників. Той був змушений вступити в бій та вбити багатьох нападниць.
За одним з варіантів міфу Геракл убив Іпполіту, думаючи, що вона відпочатку задумала його погубити. Він забрав пояс, озброївся її сокирою та надягнув її обладунки, в яких і здобув перемогу. Вцілілі амазонки врятувалися втечею[4]. Інший варіант говорить, що Геракл захопив Іпполіту в полон, а інша цариця амазонок, Меланіппа, викупила її. Також існує оповідь за якою Іпполіту захопив Тесей і віддав її пояс Гераклу, або що Геракл виборов пояс у влаштованому пізніше чесному двобої. Програвши, Іпполіта вирішила за краще померти, ніж жити з визнанням поразки[5].
В добутті поясу Іпполіти вбачається відображення випробувань, які належало пройти нареченому за матріархату. Те, що Геракл в міфі вирушає до Понту Евксинського, може бути пізньою деталлю, доданою через те, що в Греції матріархату до того часу не збереглося[6].
- ↑ Аполлодор II.5.9; Піндар. Немейські оди III.35 і Фрагмент 172; Філохор. Цит. за: Плутарх. Тесей 26.
- ↑ Діодор Сицилійський V.79; Геродот VII.72; Схолії до Аполлонію Родоського II.752.
- ↑ Страбон XII.3.4; Аполлодор 11.5.9; Павсаній V.26.6.
- ↑ Діодор Сицилійський IV.16; Аполлодор. Цит. тв.; Плутарх. Грецькі питання 45.
- ↑ Аполлоній Родоський II.966 і далі.; Діодор Сицилійський. Цит. тв.
- ↑ Graves, Robert (15 травня 2018). The Greek Myths: The Complete and Definitive Edition (англ.). National Geographic Books. с. 131—132. ISBN 978-0-241-98235-8.
- Словник античної мітології / Упоряд. Козовик І. Я., Пономарів О. Д. Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2006. 312с
- Graves, Robert. The Greek Myths: The Complete and Definitive Edition. Penguin UK, 2018 р. 784 p.