Іредентизм

Іредентизм (італ. irredentismo, від irredento — незвільнений, такий, що перебуває під чужим владарюванням) — термін міжнародних відносин, що позначає політику держави, партії чи політичного руху за об'єднання народу, нації, етносу в рамках єдиної держави[1]. Проявляється в етнічній мобілізації, що порушує питання про возз'єднання території, де мешкає іредента, з титульною державою, в якій їхній етнос становить більшість.
Це особливості політики ідентичності, культурної та політичної географії. Оскільки більшість кордонів було колись переміщено, дуже багато країн могли б виявити іредентизм стосовно своїх сусідів. Територію, щодо якої можуть виставити вимогу на возз'єднання з іншою країною на підставі однакового етнічного складу населення або колишньої колонії, називають возз'єднуваною територією. Не всі потенційно возз'єднувані території залучено у фактичний іредентизм.
Уперше термін став вживатися стосовно руху за приєднання до Італії територій з італо-романським населенням (Трієста, Трентіно-Альто-Адідже), що перебували у складі Австро-Угорщини та інших країн.
Класичні приклади іредент[ред. | ред. код]
- Угорці в Румунії.
- Казахи в Росії, Монголії, Китаї, Узбекистані.
- Узбеки в Киргизстані, Афганістані.
- Росіяни в Україні.
- Поляки в Литві
- Українці в Мармарощині, в Росії (Стародубщина, Східна Слобожанщина, Кубань, Далекий Схід), Пряшівщині, Берестейщині.
Інші приклади[ред. | ред. код]
Діаспора чи іредента?[ред. | ред. код]
На відміну від діаспори, члени якої розсіяно проживають на території віддалених від їхньої історичної батьківщини держав, члени іреденти, як правило, компактно розселені в державах, що межують з їхньою історичною батьківщиною, особливо висока їхня концентрація в прикордонних, суміжних територіях (наприклад, раніше так проживали фольксдойче в Чехословаччині (область Судети) та Польщі (Сілезія, Польський коридор)).
Приклад відмінностей між діаспорою та іредентою:
- Поляки в Литві (іредента) — Поляки в Казахстані (діаспора)
- Українці на Кубані (іредента) — Українці в США (діаспора)
- Українці в Мармарощині (іредента) — Українці Канади (діаспора)
Див. також[ред. | ред. код]
- Велика ідея — іредентистська концепція греків під владою Османської імперії.
- Постколоніалізм
- Анклав
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Іредентизм [Архівовано 8 лютого 2013 у Wayback Machine.] у політичному словнику (рос.)
Посилання[ред. | ред. код]
- Іредентський рух, або Іредента [Архівовано 4 травня 2021 у Wayback Machine.] // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1959. — Т. 2, кн. 4 : Літери Ж — Й. — С. 552. — 1000 екз.
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Іредентизм |
Література[ред. | ред. код]
- ІРЕДЕНТИЗМ [Архівовано 19 листопада 2016 у Wayback Machine.] //Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998—2004. — ISBN 966-749-200-1.
- М. Капітоненко. Іредентизм // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.302 ISBN 978-966-611-818-2
- Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х. : Право, 2015
![]() |
Це незавершена стаття з політології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
|
|