Ірена Сендлерова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іре́на Сендлеро́ва
пол. Irena Sendlerowa (Krzyżanowska), Jolanta
Irena Sendlerowa 1942.jpg

Ірена Сендлер у 1942 році
Народилася 15 лютого 1910(1910-02-15)
Варшава
Померла 12 травня 2008(2008-05-12) (98 років)
Варшава
пневмонія
Поховання Повонзківський цвинтар
Громадянство Польща
Ім'я при народженні Кшижановська
Псевдонім Йоланта
Діяльність соціальний працівник[d] і клінічна медсестра[d]
Відома врятувала понад 2500 єврейських дітей під час Шоа
Alma mater Варшавський університет
Титул праведник народів світу
Партія Польська об'єднана робітнича партія
Конфесія католицтво
Батько Станіслав Кжижановський[d]
Нагороди Орден Білого Орла, Крест командорський із зіркою Ордеру відродження Польщі

Іре́на Сендлеро́ва, пол. Irena Sendlerowa, також Іре́на Сендлер пол. Irena Stanisława Sendler, дівоче — Кшижановська пол. Krzyżanowska (15 лютого 1910, Варшава — 12 травня 2008, Варшава) — польська соціальна працівниця і громадська діячка, праведник народів світу. Під час Голокосту врятувала понад 2500 єврейських дітей.

Життєпис[ред.ред. код]

«Кожна дитина, що врятувалася за моєї участі  — то виправдання мого буття на Землі, а не право на славу»
— Лист до Польського Сейму [1]

У грудні 1942 була обрана керівницею дитячого відділу щойно створеної Ради Допомоги Євреям («Жеґоти»). Як працівник Варшавської громадської служби вона мала перепустку до гетто, де начебто піклувалася санітарно-гігієнічним станом. Справа втім, що німецька адміністрацію була занепокоєна, що хвороба може швидко розповсюдитися за межі гетто. У гетто Ірена носила Зірку Давида на знак солідарності із євреями а також щоб не вирізнятися серед геттівської громади. Маючи вільний в'їзд до гетто, вона із своїми співробітниками вивозила єврейських дітей, у тому числі немовлят, переважно сиріт.

Дані про дітей Ірена нотувала і зберігала у склянці, яку закопувала на дворі. Після закінчення війни їй вдалося ідентифікувати багатьох дітей, але у більшості з них батьків було страчено.

Всього у сумі, Ірена Сендлерова врятувала приблизно 2 500 дітей, у тому числі близько 800 — із Варшавського гетто. Врятованих дітей вона розміщувала по сиротинцях, у польських сім'ях і в католицьких черниць.

За свою діяльність Ірена була заарештована у 1943 році Гестапо, катована і засуджена до страти. На щастя «Жеґоті» вдалося її врятувати давши хабаря німецьким конвоїрам. Впродовж усієї війни Ірена Сендлерова продовжувала працювати у підпіллі та рятувати єврейських дітей.

Після війни зазнала також переслідувань з боку Міністерства громадської безпеки Польщі через те, що співпрацювала із Польським урядом у вигнанні.

Ірена Сендлерова у творах мистецтва[ред.ред. код]

В квітні 2009 року на американські телеекрани вийшла телевізійна стрічка «Хоробре серце Ірени Сендлер (англ.)», знятий восени 2008 року в Латвії. Роль Ірени виконала голівудська актриса Анна Пакуін.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Одна із дітей, врятованих Іреною Сандлер, Ельжбета Фіцовська, у майбутьному вийшла заміж за польського поета Єжи Фіцовського, сина найкращого друга по 1-й Київській гімназії письменника Костянтина Паустовського.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. de Quetteville, Harry (12 May 2008). 'Female Schindler' Irene Sendler, who saved thousands of Jewish children, dies. The Daily Telegraph (London). Процитовано 5 May 2010.