Іса Челебі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іса Челебі
тур. İsa Çelebi
Нині на посаді
Народився 1378
Кютах'я
Помер вересень 1403
Ескішегір, Туреччина
Відомий як політик
Країна Османська імперія
Батько Баязід I Блискавичний
Мати Девлет Шах Хатун

Іса Челебі (тур. İsa Çelebi; 13801406) - османський принц (шехзаде), один з претендентів на султанський престол (1402-1403), син султана Баязіда I Блискавичного.

Біографія

[ред. | ред. код]

Іса Челебі був одним із синів султана Баязіда I (1354-1403), султана Османської імперії (1389-1402). Його матір'ю була Девлетшах Хатун (бл. 1365 - бл. 1414), дочка Сулейман-шаха Герміяна і Мутахари Абід Хатун, дочки Султана Валада і внучки Джалаладдіна Румі.

За життя батька в 1390 році шехзаде Іса був призначений санджак-беєм Анталії. У 1402 році Іса Челебі бився під командуванням свого батька Баязіда в битві при Анкарі проти середньоазіатського завойовника Тамерлана. Османська армія була розгромлена, султан Баязід Блискавичний був узятий в полон Тамерланом, а шехзаде Іса втік до Західної Анатолії. Османські володіння в Малій Азії були спустошені Тамерланом, який відновив ряд тюркських бейликів, раніше ліквідованих Османами.

Османське міжцарів'я

[ред. | ред. код]

У 1403 році, дізнавшись про смерть свого батька Баязіда в полоні, Іса почав боротьбу за вакантний османський престол зі своїми братами, шехзаде Мехмедом Челебі, Мусою Челебі і Сулейманом Челебі. Відразу після поразки в битві при Анкарі Іса Челебі спочатку оселився в районі Баликесір (Каресі). Війська Тамерлана захопили і розграбували Бурсу. Іса виступив проти Муси, щоб отримати контроль на містом Бурса, анатолійської столицею Османської імперії. Іса переміг Мусу і отримав контроль над частиною анатолійської території імперії. Але Європейські володіння Османів, Румелія, перебували під владою Сулеймана Челебі, а східні землі анатолійської території — під контролем іншого брата Мехмеда Челебі (майбутнього Мехмеда I). Розуміючи, що його володіння, розташовані між землями його братів з обох сторін, Іса підписав договір про дружбу з візантійським імператором Мануїлом II Палеологом і відмовився від пропозиції Мехмеда розділити з ним анатолійську частину Османської імперії на тій підставі, що він був старшим братом і мав право на всю територію. Після своєї відмови Іса був розбитий Мехмедом в битві при Улубаді в 1403 році. У цій битві Іса також втратив свого візира Тимурташа, який був досвідченим державним діячем. Іса втік до Румелії через візантійські володіння.[1]

Іса зустрівся з Сулейманом Челебі, який вирішив надати йому допомогу в боротьбі проти Мехмеда Челебі. З новим військом, наданим Сулейманом, Іса повернувся в Анталію і спробував відбити Бурсу. Хоча Іса Челебі зазнав невдачі, об'єднавшись з анатолійськими беями. Яких його батько Баязід I захопив у полон, але які знову здобули незалежність після поразки Баязіда в битві при Анкарі, він продовжував битися проти Мехмеда. Однак після низки поразок і зради своїх союзників Іса відмовився від боротьби за трон.[2]

За даними історика Йозефа фон Гаммера, після програшу в боротьбі за владу шахзаде Іса пішов у підпілля. Згідно з іншими джерелами, однак, він був помічений в громадській лазні (турецький Хамам) в Ескішехірі і убитий прихильниками Мехмеда в 1406 році. Його тіло, привезене в Бурсу, було поховано на краю мавзолею Мурада Хюдавендігяра. Мехмед Челебі повісив людей, які вбили його брата.

Наслідки

[ред. | ред. код]

Після смерті Іси міжцарство в Османській імперії тривало до 1413 року. У 1413 році Мехмед Челебі став єдиним правителем імперії як Мехмед I після перемоги над Мусою. Ще один з братів, Мустафа Челебі, який переховувався під час міжцарства, пізніше очолив два невдалих повстання, одне проти Мехмеда I в 1416 році, а інше в 1421 році проти свого племінника Мурада II.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Joseph von Hammer: Osmanlı Tarihi Vol I (condensation: Abdülkadir Karahan), Milliyet yayınları, İstanbul. p 55-56
  2. Prof. Yaşar Yüce-Prof. Ali Sevim: Türkiye Tarihi Cilt II, AKDTYKTTK Yayınları, İstanbul, 1991 p 72

Посилання

[ред. | ред. код]