Іскра Іван Якович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Іскра
Ім'я при народженні Іскра Іван Якович
Народився невідомо
Помер січень 1659
Київ, Гетьманщина, Московське царство
Поховання
Громадянство Гетьманщина
Володіє мовами російська
Військове звання полковник
Конфесія православний
Рід Іскри
Батько Яків Острянин[1]
Діти Іван, Петро, Євдокія[2]
Герб

Іван Якович Іскра (? — січень 1659) — козацький отаман, полтавський полковник (16481649, 16491652).

Біографія[ред. | ред. код]

За родинною легендою, син Якова Острянина. Після загибелі батька 1641 р. з дозволу польських властей оселився під Полтавою у слобідці, яку пізніше назвали Іскрівкою. Займався торгівлею. За протекцією Мартина Пушкаря дістав уряд полтавського сотника.

В «Реєстрі всього Війська Запорозького» 1649 під іменем Іскренко він записаний серед старшин Полтавського полку, джерела вказують на те що саме Іскра був першим полтавським полковником на початок Хмельниччини.

На початку 1658 року очолив повстання дейнеків, а згодом приєднався до повстання Пушкаря і Барабаша 1657-58 рр. Їздив з доносами на Івана Виговського до Москви. Наприкінці 1658 року взяв участь у повстанні, яке за допомогою московських воєвод організував Іван Безпалий. За свідченнями Григорія Граб'янки Іскра сам намагався захопити гетьманську булаву. Загинув у бою проти гетьманських військ.

Родина[ред. | ред. код]

Батько, згідно поданої легенди, Яків Острянин. Мав двох синів і дві дочки. Іван також був полковником полтавського полку, одружений на доньці Федіра Жученко Парасці. Донька Євдокія була видана за пасинка Хмельницького Данила Пилипенко-Хмельницького. Друга, чиє ім'я не зберіглося, дружина Осипа Нащинського. Дружина, після страти чоловіка, прийняла постриг, в чернецтві Марфа.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Білоусько О. А., Мокляк В. О. Нова історія Полтавщини. Друга половина XVI — друга половина XVIII століття. Стор. 107
  • В. О. Мокляк. Джерела з історії Полтавського полку. Середина XVII—XVIII ст. Т. І: Компути та ревізії Полтавського полку. Компут 1649 р. Компут 1718 р. Полтава: АСМІ, 2007.
  • Кривошея, Володимир (2014). Українське козацтво в національній пам'яті. Полтавський полк. Том І Ч.: Десна Поліграф ISBN 978-617-7223-01-5. 

Посилання[ред. | ред. код]