Ісламський сад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Застосування духовної концепції ісламського саду в Тадж-Махалі. Схема Тадж-Махала
Сади Генераліфе в Альгамбра, Гранада

Ісламський сад — східний сад, один з типів історичних садів. Для нього характерні такі відмінності: геометричний стиль планування, основна форма - квадрат як символ буття; обов'язковий фонтан, оскільки дзюрчання води заспокоює; сад переважно тінистий, якщо дерева молоді, широко застосовується вертикальне озеленення за допомогою ліан, в квітники висаджують пряні і ароматичні рослини, цариця ісламського саду - троянда, від зовнішнього світу відгороджують високою стіною, можна стриженими «зеленими стінами», як додатковий декор використовують фрески і мозаїчне панно.

Основні прийоми композиції ісламського саду[ред. | ред. код]

Ісламський стиль щодо планування простору саду являє собою поєднання різних геометричних ліній і сформованих цими лініями квадратів. Створюється таке планування за допомогою використання водного потоку з однією або декількома допоміжними осями, які йдуть до нього під прямим кутом; строго симетричної структури доріжок; розміщення в центрах квадратів фонтанів або інших водойм, а також за рахунок певного порядку посадки рослин.

У ісламського саду майже завжди прямокутна форма, він оточений стіною, а на головній осі знаходяться чудово оформлені ворота. Центральною точкою всієї композиції служить басейн, розташований в місці перетину каналів з водою, або, як альтернативний варіант, в точці, де сходяться чотири головні алеї саду, розміщується павільйон. Таким чином, виходять чотири чверті, від яких походить назва «чор-бак» («чотири сади»). Найкраще такий сад розглядати з знаходиться в центрі павільйону, спрямовуючи погляд до периферії, тоді як другий за важливістю вид відкривається від головного входу до центрального павільйону.

Всі провідні від центральної точки саду перспективи обов'язково завершуються склепінчастою нішею або воротами. Доріжки прямі, найчастіше вони вимощені мозаїкою. В ісламському світі повсюдно використовувалися геометричні плани, проте кожен мусульманський сад мав свою специфіку і певні відмінності. Наприклад, сад, розташований на похилій поверхні, розбивався в основному на тераси. У такому випадку верхня тераса (Зена) призначалася тільки для жінок. За різьбленим скатам (чадари) каскадами спадала вода з терас. На плоскій поверхні каналах надавався нахил, що забезпечує течію води.

Історія[ред. | ред. код]

Стиль ісламського саду виник у XIII-XV століттях у різних регіонах, де проживали мусульманські народи. Упорядкований сад тут асоціювався з раєм. Ісламські садки в основному знаходилися в субтропічній зоні і становили невід'ємну частину житлових і палацових комплексів.

Найвідомішими мусульманськими садами в Європі були сади, створені гренадськими халіфами в XIII столітті. Це сади палаців Альгамбри і Генеліфе, розташовані у внутрішніх двориках, оточених аркадами. При спільності принципів декорування вигляд кожного саду суто індивідуальний. У деяких садках здійснено вільна посадка рослин. Входи у двори здійснюються з кута, звідки відкривається найбільш виграшний вигляд на сад. І палацові сади, і при рядових житлових будинках мусульманських і християнських областей Іберійського півострова мали багато спільних рис, називалися патіо і відносилися до так званого іспано-мавританському типу саду.

Високого рівня розвитку садово-паркове мистецтво досягло в Індії XVI-XVII століттях в епоху Великих Моголів. Саме тоді створені сади палаців Агри, Фатехпур-Сікрі, Шахджаханабад. На відміну від іспано-мавританських садів, квадрати індійського чор-бака часто терасами спускалися по схилу. Тераси об'єднувалися віссю неглибокого каналу з плавними каскадами на уступах саду. Такий прийом використано в комплексах Шалимар-бака і Нішат-Баха, розбитих у VXII столітті біля підніжжя Гімалаїв, на які і були орієнтовані осьові канали. Класичним прикладом індійського мусульманського саду є Тадж-Махал. Сад ділиться проходять по його осям каналами на чотири частини, такий розподіл продовжується і далі. При загальному розмірі саду 300х300 метрів, найменший квадрат становить 35 метрів. Головні осі обсаджені кущами та деревами. Сади ісламу мали значний вплив на західноєвропейські сади середньовіччя - монастирські і замкові.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Павлов С.Я. "Словарь терминов ландшафтной архитектуры", Санкт-Петербург, 2002.

Посилання[ред. | ред. код]