Іслам у Європі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Починаючи з арабського вторгнення до Іспанії у 711 році, в різних куточках Європи утворювалися мусульманські держави: Кордовський емірат, Сицилійський емірат, Золота Орда та її правонаступники, Османська імперія.

В Західну Європу мусульманство прийшло не так давно, до кінця Другої світової війни тих, хто сповідував іслам було зовсім небагато. Але наразі, у Франції, Німеччині, Великій Британії та інших країнах Європи, вплив ісламу посилився.[2] В основному, це відбувається через збільшення імміграції тих, хто сповідують іслам з країн Магрибу і Близького Сходу, а також через природній приріст нащадків перших поколінь іммігрантів.

Серед нинішніх мусульманських держав Європи є Албанія, Боснія і Герцеговина, Республіка Косово.

Історія ісламу в Європі[ред. | ред. код]

Середньовіччя: ісламські емірати Піренеїв та Реконкіста[ред. | ред. код]

Див. також: Реконкіста

Візантія: експансія Османської імперії та її розпад[ред. | ред. код]

ХХ ст. — масова міграція з країн Третього світу[ред. | ред. код]

ХХІ ст. — Джихад «світового пролетаріату»[ред. | ред. код]

Причини і проблеми підняття хвилі ісламського тероризму у Європі болгарський філософ і політолог Андрій Райчев вбачає у європейській толерантності, дешевій робочій силі та кризі європейських цінностей:

…Європеєць втратив позицію, яку він займав років двісті. Це універсальні цінності та свобода. Після французької революції, Руссо, Монтеск'є, Дідро, Вольтера, європейський інтелектуал займав чітку позицію — ми за свободу, абсолютна рівність, і так далі, і ми хочемо цього для всіх людей. Рабство ми не визнаємо в принципі. В кінці 20 століття від цього відійшли. Чому? За європейськими мірками, становище жінки в ісламському світі — рабство. Якщо хтось в Європі покарає жінку за те, що вона показала обличчя або водила автомобіль, це буде скандал. А тепер європейці оголосили це культурної особливістю. І коли до нас приїжджає шейх ім'ярек, у якого фізичні покарання і жінки ходять в бурках, ми йому посміхаємося і знизуємо руку, тому що це така особливість, що у нього є раби.

Редактор: — Давайте не будемо забувати, що шейх привозить з собою валізу грошей.

А.Райчев:

Тому ми і терпимо. Це перший гріх. Є ще один гріх. Європеєць розучився мити туалети, не хоче цим займатися. І ми завозимо маленького Алі з вулиці, який це робить. І чомусь вважається, що він повинен бути вдячний нам. Ми вступили в компроміс з панівним класом країн, з якими взагалі не слід мати справу. І ввозимо їх пролетаріат, що не нобелівський лауреат. Він дикий маленький хлопчик, який в першому поколінні дуже радий, що він миє туалети, а в другому починає усвідомлювати свою нерівноправність. І в рамках класової боротьби починає стріляти. Правда, це класова боротьба не на базі марксизму, а на базі релігійної самосвідомості, але суті справи це не змінює.[3]

Франція[ред. | ред. код]

  • За оцінками вчених, у Франції мешкає близько 7,7 млн мусульман, що становить 11% населення континентальної Франції. Це головним чином мігранти із Північної Африки та Близького Сходу та їх нащадки.
  • 70% всіх в'язнів в тюрмах Франції сповідують іслам[4][5][6]

Британія[ред. | ред. код]

Німеччина[ред. | ред. код]

Ісламська частка німецького суспільства — це головним чином трудові мігранти з Туреччини (перше покоління турецької міграції, 1950-ті роки), а також їхні нащадки (2-е та 3-е покоління, що вже народилися в Німеччині) та чисельна рідня, що перебралися до Німеччині наступного часу із статусом «біженців». Загальна кількість турків у Німеччині 1,5 млн. Сюди не входять турки, які вже отримали німецьке (європейське) громадянство. Загальна кількість мусульман у країні з населенням 80,8 млн, за оцінкою організації «Ісламська Конференція Німеччини» коливається в межах 3,8—4,3 млн.[7], що згідно державному Бундес-управлінню статистики дорівнює 5 відсотків від загального населення країни[8]

Самовизначення керівництва мусульман Європи[ред. | ред. код]

Президент Ради мусульман Франції Тарік Рамадан, який сам мешкає у Великій Британії, в інтерв'ю агенції «Euronews» з нагоди серії терористичних актів ісламістів-джихадистів у січні 2015 в Парижі, заявив: «…у Німеччині, Бельгії, Франції і навіть у Великій Британії… скрізь таврують іммігрантів і мусульман, твердять, що іслам — це чужа для Європи релігія. Моя ж позиція цілком протилежна, я кажу, що іслам — це європейська релігія, західна релігія, ми мусимо це прийняти і будувати майбутнє разом»[9]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]