Іслам у Словаччині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іслам у Словаччині є однією з нечисленних релігій. За даними Ісламського фонду Словаччини, у країні проживає близько 5 тис. мусульман[2], при чому кількість осіб, що прийняли іслам, з місцевого населення оцінюється в 150-350 осіб[3]. Більшість мусульман проживає в столиці країни — Братиславі, інші великі громади знаходяться в Кошицях, Мартіні та в Нитрі. Основну масу членів громади складають вихідці з Лівії, Афганістану та Єгипту[2].

Станом на 2015 рік Словаччина залишається єдиною країною ЄС, яка не має на своїй території жодної офіційної мечеті[4], єдина неофіційна мечеть знаходиться в приватному будинку в Братиславі[5]. З цієї причини офіційна влада країни згодна приймати тільки біженців-християн із таких країн як Сирія[6] .

Іслам не є визнаною і зареєстрованою державою релігією, оскільки для цього необхідно підтвердити наявність 20 тис. прибічників. Засновник "Ісламського фонду" у Братиславі Могамад Гасна (Mohamad Safwan Hasna)[7], стверджує, що фонд кілька разів звертався до влади Братислави з проханням дозволити будівництво мечеті, однак завжди отримував відмову.

У 2016 році громадська організація "Ісламська мечеть" в рамках двохвідсоткових відрахувань з податків зібрала 227.80 €[8]. За оцінкою чеських ЗМІ, станом на 2017 р. кількість мусульман в Словаччині становить кілька тисяч[9].

У 2019 р. після поширення фейкової інформації про надання дозволу на будівництво мечеті в братиславському районі Ламач голова місцевої адміністрації на своїй сторінці у соцмережах заявив, що ніколи б не надав такий дозвіл[10].

За даними Центру досліджень етносів і культур, понад 70 % жителів Словаччини виступають принципово проти існування ісламу у країні і навіть проти дозволу мусульманам практикувати їх релігію і будувати ісламські центри[4] .

Депутат від партії Смер Ян Подманіцький вважає, що

конституція гарантує право мусульман на свободу віросповідання, але Словацька республіка не зобов'язана забезпечувати державну підтримку і фінансування релігії, яка не має популярності серед населення і є для нашої країни [Словаччини] нетрадиційною релігією.[4]

Представник словацького Міністерства внутрішніх справ Іван Метик зробив наступну заяву:

«Ми дуже прагнемо допомогти Європі з проблемою міграції. Ми могли б прийняти 800 мусульман, та, на жаль, у Словаччині немає мечетей. Як мусульмани зможуть інтегруватися, якщо їм тут не сподобається?»

Історія ісламу у Словаччині[ред. | ред. код]

Ярослав Дробний, арабіст і історик Кафедри класичної і семітської філології Філософського факультету Університету Коменського виділяє три етапи існування ісламу на території Словаччини:

 1. Від появи староугорських племен у Тисо-Дунайській низовині в VIII-XI до монгольської навали у Центральній Європі в середині XIII ст.
 2. Експансія Османської імперії до Центральної Європи у 1526–1683 роках. В ці часи центром мусульманського життя у Словаччині стало місто Нове Замки, де мечеть виникла після перебудови костелу.
 3. Після падіння соціалістичного режиму та дотепер[3].


Примітки[ред. | ред. код]

 1. Pew Forum, 2011-01 Архівовано 2012-03-23 у Wayback Machine. report Архівовано 2011-02-09 у Wayback Machine.
 2. а б Mikušovič, Dušan (2015-11-16). Koľko ich je a čo si myslia moslimovia, ktorých chce Fico monitorovať. Denník N (sk-SK). Процитовано 2020-05-25. 
 3. а б DREZZIO. Moslimovia na Slovensku. www.skolske.sk. Процитовано 2020-05-25. 
 4. а б в Словакия — единственная страна в ЕС, где нет ни одной мечети (ru). Седмица.ру. 
 5. Azet.sk. Exkluzívne zábery z modlitební, ktoré boli doteraz pre verejnosť tabu: Nový Čas v prvej mešite na Slovensku. Nový Čas (sk). Процитовано 2020-05-25. 
 6. Мировые новости
 7. Slávnostný iftár neprekazila ani korona. Bol ale virtuálny. ISLAMONLINE.sk (sk-SK). 2020-05-20. Процитовано 2020-05-25. 
 8. Duris, Daniel. Dve percentá z daní pre: Islamská mešita na Slovensku | Tlačivá 2020. DvePercenta.sk (en). Процитовано 2020-05-25. 
 9. EuroZprávy.cz. Zákaz mešit na Slovensku? Politici mají smělý plán | EuroZprávy.cz. eurozpravy.cz (cs). Процитовано 2020-05-25. 
 10. REFRESHER. Bratislavčania sa obávajú výstavby moslimskej mešity. Starosta Lamača objasnil situáciu. refresher.sk (sk). Процитовано 2020-05-25.